Home / Rasy / Teriery / Yorkshire Terrier (York) – charakterystyka i opis rasy

Yorkshire Terrier (York) – charakterystyka i opis rasy

Yorkshire terrier (pot. york, yorkie) to pies sklasyfikowany w III grupie FCI (Terriery). Jego nazwa pochodzi od miejsca hodowli – hrabstwa Yorkshire znajdującego się na północy Anglii.

Yorkshire Terrier

Pierwotnym przeznaczeniem yorków było tępienie małych gryzoni, głównie myszy oraz szczurów w domach robotników. Przodkami tej rasy prawdopodobnie są maltańczyki oraz teriery: skye, dandie dimont oraz clydesdale. Wraz z upływem czasu, ich uroda zaczęła zachwycać społeczeństwo z wyższych sfer. Dzisiaj yorkie, to jedna z najpopularniejszych ras ozdobnych i do towarzystwa.

Yorkshire terrier to pies, który mierzy około 22 centymetry. Jego waga nie powinna przekraczać 3,1 kilograma. Zaliczany jest do psów miniaturowych.

Yorkie wyróżnia się długim, jedwabistym, błyszczącym i idealnie prostym włosem. Występuje w umaszczeniu ciemnostalowo – niebieskim z płowym podpaleniem głowy oraz klatki piersiowej. Głowa yorka jest mała, płaska i ma niezbyt długą kufę. Jego uszy są niewielkie, spiczaste, ich kształt przypomina literę V. Pies ten ma prosty ogon, który nosi ponad linią grzbietu. Oczy są ciemne, średniej wielkości i skierowane do przodu.

Pielęgnacja yorka

Yorkshire terrier to pies, którego pielęgnacja z całą pewnością nie należy do najłatwiejszych. Sporo uwagi należy poświęcić przede wszystkim włosom naszego pupila. Co ciekawe, ich struktura przypomina włos ludzki. Pies nie linieje, sporadycznie gubi włosy, ale ich nie wymienia.

Yorkshire pielęgnacja

Yorkie wymaga codziennego wyczesywania włosów, najlepiej szczotką z miękkim, długim i naturalnym włosiem. Zaniedbanie tego procesu może skutkować powstaniem kołtunów i filców. Brodę, wąsiki oraz trudno dostępne miejsca warto rozczesywać przy wykorzystaniu grzebieni z szeroko rozstawionymi ząbkami.

Długi włos bardzo szybko się brudzi, co wymaga stosunkowo częstych kąpieli (nawet 2-3 razy w ciągu miesiąca). Przed kąpielą, psa należy dokładnie wyczesać, co zapobiegnie kołtunieniu się sierści. Myjąc psa musimy uważać, by nie doprowadzić do powstawania supłów. Zarówno kąpiel, jak i wyczesywanie psa należy realizować przy wykorzystaniu specjalnych odżywek. Jego długi, jedwabisty włos wymaga zastosowania środków specjalistycznych – z najwyższej, psiej półki.

Sporą uwagę poświęcić należy także oczom naszego pupila. Jego bujną grzywkę należy upinać w taki sposób, by nie drażniła oczu. W przeciwnym razie może dojść do nadmiernego łzawienia i zapalenia spojówek.

U yorków bardzo często diagnozowana jest tendencja do odkładania się kamienia nazębnego, co powinno determinować nas do regularnego szczotkowania zębów i podawania specjalnych gryzaków. Uszy Yorka są stojące, co zapewnia im dobrą wentylację. W pełni wystarczające jest czyszczenie specjalistycznymi preparatami maksymalnie kilka razy w miesiącu. Ze względu na fakt, iż york to typowy kanapowiec, który niezbyt dużo porusza się po asfalcie – jego pazury wymagają regularnego przycinania.

York opieka – jak dbać?

York to pies niezwykle energiczny. Jego niewielkie rozmiary sprawiają, że należy się z nim obchodzić w delikatny sposób. Lubi się wyszaleć, dlatego też częste spacery i zabawa uczynią go znacznie szczęśliwszym.

York opieka

Z natury jest dosyć szczekliwy. Wykazuje instynkt myśliwski wobec innych, mniejszych zwierząt. W stosunku do innych psów jest raczej nieśmiały.

York doskonale odnajdzie się w domu osób starszych i samotnych, które mogą poświecić czworonogowi sporo uwagi.

York wychowanie – jak wychowywać?

Yorkshire terrier to pies, który bardzo często określany jest mianem psa torebkowego. To jednak tylko pozory. Ten miniaturowy czworonóg jest niebywale inteligentny. Bardzo szybko się uczy. York z chęcią będzie popisywał się swoimi sztuczkami. Z ochotą również zmierzy się w konkurencjach zwinności.

York wychowanie

Niestety, wielu właścicieli rozpieszcza swoje yorki w wieku szczenięcym, co doprowadza do problemów późniejszym szkoleniu. Psy powinny edukować się już od pierwszych dni w nowym domu.

York karmienie – jak żywić?

Yorka można żywić zarówno gotowymi karmami, jak i gotowanym jedzeniem. Nie ma również przeszkód, aby u psa zastosować dietą BARF. Trudno jednoznacznie stwierdzić, która forma żywienia jest lepsza. Ilu hodowców i właścicieli – tyle różnych opinii.

Decydując się na gotowe karmy, musimy mieć na uwadze, by psu podawać tylko i wyłącznie te specjalistyczne. Odradzamy korzystanie z tanich „marketówek”.

York karmienie

Częstotliwość podawania jedzenia zależna jest od wieku czworonoga. W wieku szczenięcym należy karmić psa do pięciu razy na dobę. Wraz z upływającym czasem należy redukować ilość posiłków. Pies, który osiągnie wiek 7-8 miesięcy powinien otrzymywać pożywienie dwa razy na dobę.

Najczęściej zadawane pytania

Dlaczego york się „dusi” i „charczy”?

U yorków bardzo często diagnozuje się tzw. kichnięcie wsteczne. To niegroźne „charczenie”, które po kilku-kilkunastu sekundach ustaje samoistnie.

Ile lat żyje york?

Długość życia yorka to zwykle około 15-16 lat.

Czy york może być psem dla alergika?

Liczba alergenów u yorka jest minimalna, a jego włos przypomina ludzki. Z tego też względu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że york nie będzie uczulał.

Kiedy york zaczyna się wybarwiać?

York wybarwia się już w trzecim-czwartym miesiącu swojego życia. Specyficzny sposób wybarwiania jest efektem tego, iż pies nie linieje, a jego włos rośnie przez całe życie.

Kiedy york stawia uszy?

Uszy yorka powinny stanąć w wieku około trzech-czterech miesięcy.

Kiedy york gubi zęby mleczne?

Wymiana zębów na stałe następuje zwykle od czwartego do siódmego miesiąca.

Ile york może mieć szczeniaków?

Wielkość miotu yorka jest różna i wynosi zwykle od 1 do 5 szczeniąt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *