Home / Rasy / Wyżły / Wyżeł weimarski – charakterystyka i opis rasy

Wyżeł weimarski – charakterystyka i opis rasy

Wyżeł weimarski to pies sklasyfikowany w VII grupie FCI (Wyżły – psy zaganiające zwierzynę). Proces hodowlany tej rasy rozpoczęto w XIX wieku. Celem hodowców było stworzenie silnej, muskularnej rasy, która byłaby zdolna polować na zwierzynę o każdych rozmiarach.

wyżeł weimarski

O rozwój weimarów dbał specjalny Klub Wyżłów Weimarskich. Początkowo tylko i wyłącznie członkowie tego stowarzyszenia mogli nabyć psa tej rasy. Sytuacja zmieniła się dopiero w 1929 roku, kiedy to pewien Amerykanin otrzymał zgodę na wywiezienie psów. Wraz z upływającym czasem, te niezwykle urokliwe, duże psy zyskiwały coraz większą popularność. Dzisiaj wyżeł weimarski nadal uczestniczy w polowaniach. Jest świetnym posokowcem. Doskonale sprawdza się również jako stróż.

Weimar to pies niezwykle silny, wytrzymały i szybki. Cechą charakterystyczną jest barwa szaty: srebrno-szara, szara lub sarnia. Jego głowa jest proporcjonalna, ma długą kufę oraz niezbyt obfite fafle. Ma klapnięte, długie i zaokrąglone na końcach uszy oraz lekko skośne oczy, których barwa jest błękitna lub ciemnobursztynowa. Ogon psa tej rasy jest bardzo mocny i obficie owłosiony.

Wyżeł weimarski występuje w dwóch odmianach: krótkowłosej i długowłosej. Psy krótkowłose mają gęstą, gładką, przylegającą i błyszczącą sierść bez podszerstka. Z kolei weimary długowłose charakteryzuje długi, miękki włos. Może być zarówno lekko falujący, jak i prosty – z podszerstkiem lub bez.

Wyżeł weimarski pielęgnacja

Zdecydowanie bardziej absorbująca jest pielęgnacja odmiany długowłosej. Weimary o długim włosiu wymagają znacznie częstszego wyczesywania. Z kolei psy o krótkiej szacie można szczotkować 1-2 razy w tygodniu. Na sierść zaleca się stosować specjalne olejki (dostępne w formie spray’ów) celem odżywienia i nabłyszczenia.

wyżeł weimarski - pielęgnacja

Powszechnie uważa się, że weimar to jeden z najładniej pachnących czworonogów. Jego kąpiel należy realizować tylko wtedy, gdy zachodzi tak potrzeba. Warto pamiętać również o regularnej pielęgnacji uszu czworonoga. Szczególnej uwagi wymagają także oczy weimara. Psy tej rasy bardzo często borykają się bowiem z różnego rodzaju dolegliwościami i chorobami oczu.

Wyżeł weimarski opieka – jak się opiekować?

Wyżeł weimarski został wyhodowany jako pies myśliwski i najlepiej czuje się właśnie w tej roli. Jeśli jednak nie ma możliwości by sprawdzać się jako posokowiec, może brać udział w treningach agility. Uwielbia aportować i pływać. Powinien minimum 1,5 godziny dziennie pracować „na wysokich obrotach”.

wyżeł weimarski opieka - jak się opiekować

Weimar jest psem, który doskonale czuje się w obecności ludzi. Bywa jednak zdystansowany wobec innych zwierząt, psów oraz dzieci. Uwielbia wszystkie formy aktywnej zabawy.

Kiedy nie zagwarantujemy psu tej rasy odpowiedniej dawki aktywności fizycznej zacznie przejawiać swoją frustrację w postaci działań destrukcyjnych. Może również uciekać, gdy podejmie trop.

Wyżeł weimarski wychowanie – jak wychowywać?

Ze względu na swoje pierwotne przeznaczenie psy te poddawane były regularnym szkoleniom już od początku kształtowania rasy. Weimary uchodzą za psy z nieprzeciętną inteligencją, aczkolwiek wymagają konsekwentnego i doświadczonego opiekuna.

Szkolenie wyżła weimarskiego należy rozpoczynać od wieku szczenięcego. Szczególną uwagę należy poświęcić temu, by uczyć go wracania na zawołanie. W przeciwnym przypadku, gdy złapie jakikolwiek trop może uciec.

wyżeł weimarski tresura

O tym jak pojętnym uczniem jest weimar może świadczyć chociażby to, że osiąga doskonałe wyniki w wielu konkurencjach kynologicznych.

Wyżeł weimarski żywienie – jak karmić?

Wyżeł weimarski to pies, którego poziom aktywności jest bardzo zróżnicowany. Dlatego też, bilans diety należy opierać w oparciu o indywidualne obserwacje.

wyżeł weimarski żywienie

Psy w wieku szczenięcym należy karmić 4-5 razy na dobę. Przy czym należy pamiętać, by po zjedzeniu posiłku nie podejmowały od razu wyczerpującej aktywności fizycznej. Wyżły rosną zwykle do 18-24 miesiąca życia. W przypadku psa dorosłego ilość posiłków powinna być zredukowana do 2.

Wyżły muszą być żywione specjalistycznymi karmami. Przestrzegamy przed stosowaniem tanich, marketowych zamienników, gdyż są one niepełnowartościowe i nie nadają się do żywienia jakichkolwiek psów, a w szczególności ras dużych i olbrzymich.

Najczęściej zadawane pytania

Jaka jest długość życia wyżła weimarskiego?

Wyżły żyją zwykle od 10 do 13 lat.

Jaką wagę i wzrost osiągają wyżły?

Pies osiąga wzrost do 70 centymetrów i wagę do 40 kg. Suka zaś może mierzyć maksymalnie 65 centymetrów i ważyć 35 kg.

Czy wyżeł weimarski gubi sierść?

Jak każdy pies – wyżeł weimarski wymienia sierść. Jednakże w porównaniu do innych ras – weimar gubi jej naprawdę niewiele.

Ile kosztuje wyżeł weimarski?

Cena wyżła weimarskiego oscyluje w granicach 2000-6000 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *