Home / Pielęgnacja / Wyczesywanie psa

Wyczesywanie psa

Wyczesywanie psa to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Jego regularna realizacja jest kluczowa dla utrzymania czystości i pięknego wyglądu sierści lub włosów czworonoga.

wyczesywanie psa

Czesanie psa – po co?

Podstawowym zabiegiem higienicznym czworonoga jest kąpiel. Jednakże, wyczesywanie to proces, który można realizować znacznie częściej, dzięki czemu na bieżąco możemy usuwać brud, kurz i inne zanieczyszczenia znajdujące się we włosach lub sierści naszego pupila.

Ponadto, czesanie psa zapobiega powstawaniu kołtunów, hamuje proces wypadania włosów (działa jak masaż – poprawia ukrwienie skóry) oraz nadaje połysku sierści lub włosom.

Jak często czesać psa?

Częstotliwość czesania psa zależy od rodzaju sierści/włosa naszego pupila. Z reguły psy krótkowłose wymagają wyczesywania 1-2 razy w tygodniu. Z kolei psy długowłose należy wyczesywać nawet 4-5 razy w tygodniu. Częstotliwość zależna jest również od gęstości podszerstka. Im jest większa, tym częściej należy wyczesywać psa.

Czym czesać psa?

czym czesać psa

Wyczesywanie psa należy realizować przy wykorzystywaniu specjalistycznych przyrządów dla czworonogów. Wyróżnić możemy:

  • grzebienie dla psów (rozczesują włosy, usuwają brud i zanieczyszczenia)
  • szczotki dla psów (usuwają martwe włosy, masują skórę psa)
  • zgrzebło (pielęgnują podszerstek i usuwają martwe włosy)
  • filcaki (służą do rozcinania kołtunów)
  • furminatory (usuwają podszerstek, chronią włos okrywowy)

W zależności od rodzaju sierści/włosa czworonoga należy wybrać odpowiedni sprzęt. W przypadku niektórych ras potrzebny jest cały zestaw do pielęgnacji włosów.

Jak czesać psa?

Zabieg wyczesywania czworonoga należy przeprowadzić w miejscu, gdzie pupil czuje się komfortowo. Pies może zarówno znajdować się w pozycji stojącej jak i leżącej.

Zawsze wyczesywanie rozpoczynamy od głowy i szyi. Te niezwykle wrażliwe miejsca wymagają szczególnej delikatności. Czeszemy od skóry – aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia i brudy znajdujące się na całej długości włosa.

W przypadku ras z włosami/sierścią długą i jedwabistą należy wyczesywać „z włosem”. Z kolei puszystą, obfitą sierść należy wyczesywać „pod włos”.

Wyczesywaniu należy poddawać całe ciało – wraz z łapami oraz ogonem. Wszakże, w tych miejscach ilość zanieczyszczeń i kurzu jest równie duża.

Pierwsze wyczesywanie psa

Pierwszy zabieg wyczesywania psa może być dla czworonoga stresujący. Aby wszystko przebiegło sprawnie należy przed tą czynnością oswoić czworonoga z nowymi przyrządami (grzebieniem, szczotką itd.).

pierwsze wyczesywanie psa

Na samym początku – zabieg powinien być jak najkrótszy. Metoda „małych kroków” będzie skutkowała wówczas, gdy pies nie będzie się stresował. Dlatego, kategorycznie nie należy wywierać na psie presji, krzyczeć oraz rozkazywać. Zabieg wyczesywania powinien kojarzyć mu się z przyjemnością, gdyż przeprowadzany jest stosunkowo często.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *