Spis treści
Trymowanie psa to zabieg pielęgnacyjny, który polega na usuwaniu martwych włosów u ras szorstkowłosych. Wypadające włosy pozostają na skórze i utrudniają wzrost nowych. Usunąć martwe, zalegające włosy można przy użyciu trymera. Pozwala on szybko i bezboleśnie przeprowadzić ten zabieg pielęgnacyjny.
Dlaczego zabieg trymowania jest niezbędny?
Poprzez proces linienia, włosy są poddawane odnowie. Tzw. zrzucanie sierści jest w pełni naturalne i występuje cyklicznie. U większości psów szorstkowłosych (a także niektórych o sierści jedwabistej), sierść nie wypada. Martwe włosy zalegają na skórze i muszą zostać usunięte poprzez „wyskubanie” lub wyczesanie specjalnym trymerem. W przeciwnym wypadku, wentylacja skóry i wzrost nowych włosów będą niemożliwe.
Kiedy i jak często trymować psa?
Zanim zabierzemy się do realizacji zabiegu trymowania psa, należy poprzez wyskubywanie palcami sprawdzić, czy włosy nadają się do przeprowadzenia zabiegu. Zwykle, pierwszy zabieg usuwania martwych włosów można już przeprowadzać w wieku 2-3 miesięcy. Odpowiednio wcześniej należy przyzwyczaić czworonoga do wykorzystywanego sprzętu oraz samego procesu. Pierwsze zabiegi powinny być krótkie by nie zrazić pupila do tej formy pielęgnacji sierści.
Częstotliwość trymowania czworonoga zależna jest od szaty naszego pupila. Im włos jest gęstszy, tym częściej należy usuwać martwe włosy. Istnieją dwie możliwości, a konkretniej:
- trymowanie raz na kilka miesięcy
- codzienne podtrymowywanie
Obydwie formy mają swoje wady i zalety. Przede wszystkim, trymowanie psa raz na kilka miesięcy jest bardzo wygodne. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w takim przypadku powrót do optymalnej kondycji włosów trwa zwykle 2-3 miesiące (wzrost nowych, zdrowych włosów).
Codzienne podtrymowywanie to rozwiązanie zdecydowanie mocniej absorbujące. Niesie za sobą jednak korzyść w postaci zdrowego, dobrze prezentującego się włosa dosłownie cały czas. Warto jednak mieć na uwadze, że i od codziennych zabiegów trzeba zrobić kilkutygodniową przerwę (raz na kilka miesięcy), aby włosy i skóra mogły się całkowicie zregenerować i odrosnąć. Zazwyczaj przerwy tego typu realizowane są po sezonie wystawowym.
Odnośnie psów wystawowych, warto zauważyć, że hodowcy prowadzą często dzienniki, które pozwalają im poznać tempo wzrostu włosów u danego osobnika. Dzięki temu, potrafią przygotować idealnie szatę pupila na czas wystawy.
Jak trymować psa?
Trymowanie psa jest zabiegiem prostym, którego realizację ułatwiają specjalne szczotki lub nożyki trymerskie.
Usuwanie martwych włosów należy przeprowadzać na włosach suchych. Jedną ręką przytrzymujemy skórę (powyżej), a drugą przeciągamy w kierunku wzrostu włosa, nigdy inaczej.
Trymowanie musi być przeprowadzane dokładnie, miejsce przy miejscu. Pomijając niektóre obszary możemy sprawić, że martwy włos będzie dalej zalegał, co skutkować będzie różnicą w strukturze i kolorze sierści. Zabiegowi poddajemy całe ciało czworonoga, włączając w to głowę, przedpiersie czy boczne części grzbietu. Oczywiście, w bardziej wrażliwych miejscach, trzeba być odpowiednio delikatnym.
Ja trymuję raz na pół roku i w mojej ocenie to jest wystarczające. Nie mogę tego robić zbyt często bo mój pupil nie bardzo to lubi. W każdym razie – martwych włosów nie ma aż tyle by robić to częściej. Mam jamnika szorstkowlosego.