Sznaucer miniaturowy – charakterystyka i opis rasy

Sznaucer miniaturowy to pies sklasyfikowany w II grupie FCI (pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy). Nazwa tej rasy wywodzi się od psa o imieniu Schnauzer, co oznacza „mały brodacz”.

sznaucer miniaturowy

Sznaucer miniaturowy powstał pod koniec XIX wieku w wyniku krzyżówek sznaucera średniego, pinczera małpiego i prawdopodobnie pudla. Początkowo traktowany był jako świetny szczurołap i mały pies gospodarski. Dzisiaj, jego przeznaczenie jest nieco inne – to doskonały pies do towarzystwa.

Sznaucer miniaturowy jest umięśnionym psem, który osiąga wysokość do 35 centymetrów. Jego waga oscyluje w granicach 4-8 kilogramów. Nie powinien posiadać cech karłowatych (np. wyłupiaste oczy, cienka kość itd.).

Psy tej rasy posiadają mocną, długą głowę z klinowatą kufą. Oczy są owalne, ciemne, średniej wielkości. Sznaucer ma wysoko osadzone wiszące uszy w kształcie litery „V”. Jego ogon jest szablasty lub sierpowaty.

Sznaucer występuje w kilku umaszczeniach: czarnym, ciemnoszarym, żelazistym, srebnoszarym, czarno-srebrnym oraz białym. Jego szata jest twarda, szorstka oraz gęsta. Włos okrywowy przylega do ciała i jest niezbyt krótki. Z kolei podszerstek jest bujny i miękki.

Sznaucer miniaturowy pielęgnacja

Niezwykle ważnym elementem pielęgnacji sznaucera jest regularne trymowanie. Proces ten należy realizować maksymalnie co kwartał. W przeciwnym wypadku, martwe włosy utrudnią prawidłową wentylację skóry.

Sznaucery należy szczotkować nawet do pięciu razy w tygodniu. Wszystko przez to, że jego włos bardzo szybko filcuje się. Sznaucery nie linieją, dlatego też regularne szczotkowanie jest niezbędne. W przeciwnym wypadku martwe włosy będą blokowały proces wzrostu nowych mieszków włosowych.

sznaucer miniaturowy pielęgnacja

Poruszający się bardzo nisko nad ziemią sznaucer może wymagać częstych kąpieli. Nie powinniśmy mieć obaw co do realizacji tego zabiegu, pod warunkiem że skorzystamy z dobrych jakościowo szamponów, pozbawionych silnych detergentów.

Regularnie należy kontrolować i czyścić uszy oraz oczy czworonoga. Pazury przycinać należy wówczas, gdy w pozycji stojącej dotykają podłoża.

Sznaucer miniaturowy opieka – jak dbać?

Sznaucery to psy radosne, aktywne i niesamowicie ciekawskie. Mimo swoich niewielkich gabarytów – wymagają dosyć dużej aktywności fizycznej. Nie są typowymi kanapowcami, dlatego też traktowanie ich jako psów ozdobnych może sprawić, że będą nieszczęśliwe.

sznaucer miniaturowy opieka

Mają silne instynkty myśliwskie, dlatego też nie akceptują przedstawicieli innych, mniejszych gatunków. Mogą mieć również opory w nawiązywaniu przyjacielskich relacji z innymi psami. Z natury są dosyć szczekliwe. Z dużą rezerwą podchodzą do obcych ludzi.

Doskonałym opiekunem sznaucera będzie pogodna, wesoła i aktywna rodzina ze starszymi dziećmi. Z kolei, sznaucer miniaturowy źle będzie się czuł u typowego domatora lub osoby zapracowanej, nie posiadającej zbyt dużej ilości czasu.

Sznaucer miniaturowy wychowanie – jak wychowywać?

Przedstawiciele tej rasy uważane są za niezwykle pojętne. Lubią ćwiczyć i bardzo szybko się uczą. Podobnie jak ich większe odpowiedniki (sznaucer średni, sznaucer olbrzymi) sprawdzą się w konkurencjach agility.

Wychowanie sznaucera należy rozpoczynać już w wieku szczenięcym. Odpowiednio socjalizowane nie sprawiają większych kłopotów.

sznaucer miniaturowy wychowanie

Należy bezwzględnie pamiętać o zapewnieniu psu solidnej dawki ruchu i zabawy. W przeciwnym wypadku może wykazywać działania destrukcyjne.

Sznaucer miniaturowy żywienie – jak karmić?

sznaucer miniaturowy żywienie

Mimo swoich niewielkich gabarytów, sznaucery miniaturowe potrafią naprawdę sporo zjeść. Ze względu na swoją energiczność, potrafią równie dużo spalić, dlatego też rzadko kiedy diagnozuje się u nich nadwagę. Nie mniej jednak, nie zwalnia nas to z obowiązku zadbania o odpowiedni bilans dietetyczny.

Sznaucer może być karmiony zarówno gotową karmą (suchą i mokrą), dietą BARF, jak i gotowanym jedzeniem. Która metoda jest najlepsza? Tyle opinii, ilu hodowców.

W wieku szczenięcym pies powinien otrzymywać do pięciu posiłków dziennie. Wraz z upływającym czasem ich liczba powinna zredukowana do dwóch (po ukończeniu roku). Niezwykle istotne jest to, aby pory posiłków były stałe.

Ze względu na często diagnozowane problemy skórne oraz dysplazję stawów biodrowych, dietę czworonoga warto uzupełnić w nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 i Omega 6, glukozaminę oraz chondroitynę.

Najczęściej zadawane pytania

Czy sznaucer miniaturowy to pies dla alergika?

Tak. Psy tej rasy nie linieją, przez co istnieje zwiększone prawdopodobieństwo, że nie będą uczulać.

Ile żyje sznaucer miniaturowy?

Średnia długość życia sznaucera miniaturowego to 12-14 lat.

Czy sznaucer miniaturowy dobrze dogaduje się z dziećmi?

W zasadzie tak, choć wobec najmniejszych i niezdyscyplinowanych milusińskich może być mało wyrozumiały.

Do kiedy rośnie sznaucer miniaturowy?

Pełen wzrost sznaucer miniaturowy osiąga zwykle w wieku 12 miesięcy.

Czy sznaucer miniaturowy to kanapowiec?

Nie. Sznaucery to psy ruchliwe, które na kanapie wylegują się tylko pod warunkiem solidnej dawki aktywności fizycznej.

Jeden komentarz

  1. Wspaniałe, opiekuńcze, towarzyskie, wyrozumiałe. Sznaucery są cudowne! W moim rodzinnym domu mamy dwóch małych brojów: Kamyka i Urana. Świetnie współpracują z naszymi dzieciakami, są wyrozumiałe i nigdy nie wykazały nawet trochę agresji (a dzieci naprawdę bywają niesforne!).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *