Home / Pielęgnacja / Szczotkowanie psa

Szczotkowanie psa

Sierść czworonoga podlega stałej wymianie. Martwe włosy nie zawsze wypadają i bardzo często zalegają na skórze. Utrudnia to wzrost nowych włosów i wentylację skóry czworonoga. Dlatego też, regularna realizacja zabiegu szczotkowania jest niezwykle ważna.

szczotkowanie psa

Dlaczego trzeba regularnie szczotkować psa?

Regularne szczotkowanie czworonoga konieczne jest nie tylko ze względu na wygląd sierści. Jest istotne także z punktu widzenia zdrowia czworonoga.

Szczotkowanie sierści przyczynia się do:

  • poprawienia wentylacji skóry psa
  • pobudzenia krążenie krwi
  • usuwania martwych włosów
  • przyśpieszenia wzrostu nowych, zdrowych włosów
  • zapobiegania powstawaniu tzw. filców i kołtunów

Kiedy należy zacząć szczotkować psa?

Pierwsze zabiegi szczotkowania należy realizować już w drugim miesiącu życia. Tak wczesne rozpoczynanie tej formy pielęgnacji ma na celu przyzwyczaić czworonoga do zabiegu. Dzięki temu, w przyszłości nasz pupil nie będzie sprawiał kłopotów.

pierwsze szczotkowanie psa

W wieku szczenięcym zabiegi szczotkowania zaleca się przeprowadzać delikatnie. Ilość martwych włosów jest naprawdę niewielka, dlatego też zabieg szczotkowania nie powinien zbyt długo trwać. Po zakończeniu zabiegu warto nagrodzić psa za posłuszeństwo, by w przyszłości zabiegi przy wykorzystaniu szczotki dobrze mu się kojarzyły.

Psy bardzo lubią tę formę pielęgnacji. Rzadko kiedy uciekają przed szczotką. Wszak, to niezwykle przyjemny zabieg.

Jak szczotkować psa?

Przed rozpoczęciem wyczesywania należy delikatnie spryskać sierść psa specjalną odżywką. Szczotkowanie suchej sierści doprowadza do elektryzowania i nadmiernej łamliwości włosów. Sierść nie ma być mokra, a jedynie delikatnie nawilżona.

Szczotkujemy dokładnie całą powierzchnię ciała czworonoga zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. W miejscach szczególnie wrażliwych (w okolicach głowy i tzw. miejsc intymnych)  należy być szczególnie delikatnym, by nie zrazić psa.

Jaką szczotkę wybrać?

jaka szczotka do szczotkowania psa

Dobór akcesoriów jest niezwykle ważny. Szczotka powinna być dostosowana do wielkości rasy, mieć gładko zaokrąglone końce. W zależności od typu szaty, należy wybrać długość szczeciny lub drucików. Muszą być one bowiem na tyle długie, by dosięgać skóry czworonoga.

SzataSzczotka
Psy krótkowłoseSzczotki z twardym włosiem; szczotki z prostymi, krótkimi zębami zaokrąglonymi na końcu;
Psy długowłoseszczotki z długimi, wytrzymałymi i zaokrąglonymi na końcu zębami; druciaki z zakrzywionymi zębami;
Psy szorstkowłoseSzczotka z twardym włosiem

Warto przy tym zauważyć, że poszczególne partie ciała mogą wymagać wykorzystania różnych akcesoriów.

2 komentarze

  1. Jaka szczotka będzie najlepsza dla długowłosej Chihuahua?

    • Tak jak masz wyżej. Twarda szczotka z zaokrąglonymi na końcach zębami. Jak często czeszesz Chi? My robimy to niemal codziennie, a i tak włosy wypadają 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *