Home / Zdrowie / Świerzb u psa

Świerzb u psa

Świerzb to pasożytnicza choroba skóry wywoływana przez świerzbowca drążącego. Pasożyt ten z początku bytuje na powierzchownej warstwie skóry. Z czasem może zaatakować również naskórek.

Szczególnie narażone są psy żyjące w złych warunkach. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z lisami (żywymi lub martwymi), chorymi psami i zakażonymi zwierzętami. Świerzbowcem zarazić się można także w psich salonach, hotelach czy gabinetach weterynaryjnych.

Świerzb u psa – objawy

Pierwsze objawy zwykle obejmują okolice oczu, warg, małżowin usznych, stawów skokowych i łokciowych. Pojawiają się niewielkie zaczerwienienia i łysienie. Wraz z upływającym czasem ogniska zapalne ulegają powiększeniu. Pojawiają się kolejne zmiany skórne: grudki, swędzące rany oraz czerwone placki na skórze.

Wyżej wymienionym objawom towarzyszy uporczywy świąd. Pies jest niespokojny, rozdrapuje rany i gryzie swoje ciało.

Bagatelizowanie objawów i brak konsultacji z weterynarzem może doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych: wtórnych zakażeń bakteryjnych, ropnego zapalenia skóry, silnego osłabienia organizmu czworonoga (utrata wagi, apatia). Przebieg choroby i powikłania uzależnione są od ogólnej kondycji czworonoga. Brak interwencji weterynaryjnej może doprowadzić nawet do śmierci.

Świerzb u psa – leczenie

Rozpoznanie choroby możliwe jest po przeprowadzeniu badań zeskrobiny pobranej ze skóry czworonoga. Wiele chorób skórnych może objawiać się podobnie (m.in: nużyca, grzybica i alergie).

Leczenie świerzbu u psa uzależnione jest od poziomu zaawansowania choroby. W przypadku niewielkich zmian skórnych stosujemy leczenie krótkofalowe przy wykorzystaniu: tabletek przeciw-świerzbowi, roztworów aplikowanych igłą oraz specjalistycznych sprayów leczniczych.

Z kolei w przypadku zaawansowanych zmian, stosuje się terapię długofalową przy wykorzystaniu antybiotyków. Antybiotykoterapia jest zwykle wspierana leczeniem objawowym.

Podczas terapii leczniczej należy dbać o sterylne warunki w miejscu przebywania psa, odpowiednią pielęgnację skóry, dezynfekcję wszelkich psich akcesoriów oraz legowiska. Ponadto, pies powinien zostać odizolowany od innych zwierząt.

Świerzb u psa, a człowiek

Świerzbowiec drążący to pasożyt, który może przenieść się także na ludzi. W przypadku zauważenia zmian skórnych, pojawienia się zaczerwienienia i ognisk zapalnych należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Leczeniem świerzbu u ludzi zajmuje się dermatolog. Zwykle leczenie opiera się na aplikacji specjalistycznych preparatów zawierających maść siarkową, permetrynę lub lindan.

Sprawdź także

Nicienie u psa

Nicienie jelitowe to pasożyty wewnętrzne, które mogą doprowadzać do silnych zaburzeń żołądkowo-jelitowych u czworonoga. Gatunkiem …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *