Home / Zdrowie / Świerzb u psa

Świerzb u psa

świerzb u psa

Świerzb to pasożytnicza choroba skóry wywoływana przez świerzbowca drążącego. Pasożyt ten z początku bytuje na powierzchownej warstwie skóry. Z czasem może zaatakować również naskórek.

Szczególnie narażone są psy żyjące w złych warunkach. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z lisami (żywymi lub martwymi), chorymi psami i zakażonymi zwierzętami. Świerzbowcem zarazić się można także w psich salonach, hotelach czy gabinetach weterynaryjnych.

Świerzb u psa – objawy

Pierwsze objawy zwykle obejmują okolice oczu, warg, małżowin usznych, stawów skokowych i łokciowych. Pojawiają się niewielkie zaczerwienienia i łysienie. Wraz z upływającym czasem ogniska zapalne ulegają powiększeniu. Pojawiają się kolejne zmiany skórne: grudki, swędzące rany oraz czerwone placki na skórze.

świerzb u psa objawy

Wyżej wymienionym objawom towarzyszy uporczywy świąd. Pies jest niespokojny, rozdrapuje rany i gryzie swoje ciało.

Bagatelizowanie objawów i brak konsultacji z weterynarzem może doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych: wtórnych zakażeń bakteryjnych, ropnego zapalenia skóry, silnego osłabienia organizmu czworonoga (utrata wagi, apatia). Przebieg choroby i powikłania uzależnione są od ogólnej kondycji czworonoga. Brak interwencji weterynaryjnej może doprowadzić nawet do śmierci.

Świerzb u psa – leczenie

Rozpoznanie choroby możliwe jest po przeprowadzeniu badań zeskrobiny pobranej ze skóry czworonoga. Wiele chorób skórnych może objawiać się podobnie (m.in: nużyca, grzybica i alergie).

świerzb u psa leczenie

Leczenie świerzbu u psa uzależnione jest od poziomu zaawansowania choroby. W przypadku niewielkich zmian skórnych stosujemy leczenie krótkofalowe przy wykorzystaniu: tabletek przeciw-świerzbowi, roztworów aplikowanych igłą oraz specjalistycznych sprayów leczniczych.

Z kolei w przypadku zaawansowanych zmian, stosuje się terapię długofalową przy wykorzystaniu antybiotyków. Antybiotykoterapia jest zwykle wspierana leczeniem objawowym.

Podczas terapii leczniczej należy dbać o sterylne warunki w miejscu przebywania psa, odpowiednią pielęgnację skóry, dezynfekcję wszelkich psich akcesoriów oraz legowiska. Ponadto, pies powinien zostać odizolowany od innych zwierząt.

Świerzb u psa, a człowiek

Świerzbowiec drążący to pasożyt, który może przenieść się także na ludzi. W przypadku zauważenia zmian skórnych, pojawienia się zaczerwienienia i ognisk zapalnych należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Leczeniem świerzbu u ludzi zajmuje się dermatolog. Zwykle leczenie opiera się na aplikacji specjalistycznych preparatów zawierających maść siarkową, permetrynę lub lindan.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *