Spis treści
Nadmierny lęk i strachliwość to ułomność, która jest wynikiem błędnego wychowania i złej socjalizacji w wieku szczenięcym. Jak sobie z tym radzić? Jak zapobiec takiej sytuacji? Co zrobić by pies nie był tchórzliwy?

Lękliwy pies – jak temu zaradzić?
Stany lękowe u psa to patologia, której bardzo trudno zaradzić. Terapia dorosłego psa wymaga sporej ilości czasu i ogromu cierpliwości. Dlatego też, socjalizację i oswajanie ze wszelkimi osobami, zjawiskami i rzeczami należy przeprowadzać już po ukończeniu 8 tygodni przez czworonoga.
Zasada jest bardzo prosta: im później rozpoczniemy wyżej wymienione procesy, tym trudniej będzie wypracować oczekiwane zachowanie czworonoga.
W przypadku dorosłego psa musimy zrozumieć funkcjonowanie mózgu czworonoga. Psi mózg w momencie podejmowania decyzji ma do wyboru trzy różne możliwości (3F, FFF):
- Freeze (zastygnij)
- Flight (uciekaj)
- Fight (walcz)
W zależności od tego, czego nauczył się w okresie szczenięcym i uwarunkowań genetycznych pies podejmuje jedną ze strategii w stanie lękowym.
Należy przy tym mieć na uwadze, że pies ma doskonałą pamięć i stosując daną strategię wie jakie niesie za sobą skutki. Jeśli pies w stanie lękowym atakował wcześniej, co spowodowało odstraszenie innej osoby/zwierzęcia/zjawiska to możemy mieć pewność, że podejmie taką samą próbę w przyszłości.
Nie dziwi zatem fakt, iż psy znacznie łatwiej przyzwyczajają się do rzeczy statycznych. Jeśli ich atak, ucieczka lub zastygnięcie nie przynosi żadnych rezultatów to psu znacznie łatwiej przychodzi pokonanie lęku.
Jak leczyć bojaźliwość u psa?
W zależności od stadium problemu zaleca się:
- stosowanie leków antydepresyjnych
- terapię homeopatyczną
- zmianę diety
- dodatkowe treningi posłuszeństwa
W żadnym wypadku nie powinno stosować się awersji fizycznej w leczeniu strachliwości. Stosując tego typu metody można jedynie pogłębić bojaźliwość czworonoga.
Prawidłowa socjalizacja psa
Czworonoga należy oswajać dosłownie ze wszystkim co nas otacza. W pierwszej kolejności warto rozpocząć socjalizację z ludźmi. Aby pies nie uciekał i nie zachowywał się agresywnie powinien zapoznać się z przeróżnymi osobami i zwierzętami (domowymi).
Następnie należy oswajać psa z licznymi miejscami o różnym natężeniu ruchu i głośności. Od najmłodszych lat należy również zadbać o kontakt z weterynarzem, psim fryzjerem czy hotelem dla psów. W wielkim skrócie – pies powinien w wieku szczenięcym poznać cały otaczający go świat.
Zawaliliśmy socjalizację i teraz niestety nasz pies jest „anty” wszystko, co nowe. Odnoszę wrażenie, że jest to niemożliwe do wyeliminowania… ale może dobry behawiorysta pomoże? Czy komuś udało się wyleczyć lękliwość u kilkuletniego psa? Które metody okazały się skuteczne? I czy robiliście to z behawiorystą, czy obyło się bez jego udziału? Dziękuję za odpowiedzi.