Home / Rasy / Psy ozdobne i do towarzystwa / Shih-tzu – charakterystyka i opis rasy

Shih-tzu – charakterystyka i opis rasy

Shih-tzu to pies sklasyfikowany w IX grupie FCI (psy ozdobne i do towarzystwa). Nazwa tej rasy wywodzi się z języka chińskiego i w dosłownym przełożeniu oznacza „lwi pies”.

shih-tzu

Rasa ta najprawdopodobniej wywodzi się z Tybetu. Jednakże, jej największy rozwój miał miejsce w Chinach. Te ozdobne psy trafiały do pałaców cesarskich w formie podarunków od tybetańskich mnichów. Liczne źródła podają, że shih-tzu był ulubieńcem dynastii Ming.

Psy tej rasy do Europy dotarły dopiero na początku XX wieku. Od tamtego czasu Shih-tzu cieszą się coraz to większą popularnością.

Shih-tzu to pies o niewielkich rozmiarach. Jego maksymalna waga to zaledwie osiem kilogramów. Ma prostokątną budowę ciała. Jego szata jest dwuwarstwowa: składa się z delikatnego, dosyć obfitego podszerstka oraz gęstego, długiego i jedwabistego włosa okrywowego. Niekiedy włos shih-tzu może być lekko falisty.

shih-tzu pielęgnacja

Przedstawiciela tej rasy cechują bardzo duże, ciemne i szeroko rozstawione oczy oraz okrągła, mocno owłosiona i szeroka głowa. Jego uszy są długie, wiszące i pokryte gęstym włosiem. Shih-tzu występuje w różnych umaszczeniach. W przypadku psów łaciatych, wzorzec zakłada, że pożądane są białe strzałki i końcówki ogonów. Cechą charakterystyczną tych psów są również długie wąsy i broda.

Shih-tzu pielęgnacja

Z całą pewnością, psy rasy shih-tzu wymagają dosyć czasochłonnej pielęgnacji. Wszystko za sprawą długiego jedwabistego włosa, który ma tendencję do tzw. kołtunienia się.

Sierść rozczesujemy przy wykorzystaniu grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami. Przed rozpoczęciem zabiegu należy dokładnie nawilżyć włos preparatem ułatwiającym rozczesywanie. Ze względu na występujące kołtuny, konieczne jest powolne wyczesywanie. W przeciwnym wypadku możemy narazić czworonoga na ból, czego konsekwencją będzie zniechęcenie psa do wykonywania tego zabiegu. Dopiero po dokładnym rozczesaniu włos można modelować miękką włosianą szczotką.

shih tzu - pielęgnacja

Niezwykle ważnym elementem pielęgnacji tej rasy jest częste przycinanie okrywy włosowej. Szczególnie, istotne jest regularne strzyżenie wokół narządów płciowych oraz odbytu. Włos należy wycinać również z pomiędzy palców czworonoga, celem uniknięcia powstawania filców.

Regularnej pielęgnacji (przynajmniej raz na tydzień) wymagają również gęsto owłosione uszy. Należy je kontrolować i trymować włos, tak aby rosnące włosy nie blokowały kanału słuchowego. Pazury czworonoga przycinamy w zależności od potrzeb.

Ponadto, należy regularnie kontrolować i czyścić oczy shih-tzu, gdyż wśród przedstawicieli tej rasy bardzo często diagnozuje się problemy z oczami. Nie można również zapominać o regularnym szczotkowaniu zębów, gdyż u psów tej rasy występuje tendencja do odkładania się kamienia nazębnego.

Shih-tzu opieka – jak się opiekować?

Shih-tzu to pies, który mimo swoich niewielkich gabarytów ma w sobie mnóstwo energii. Jest niezwykle ruchliwy i uwielbia aktywne formy spędzania czasu. To pies wesoły, który doskonale dogaduje się z innymi zwierzętami oraz dziećmi. Jest typowym „pieszczochem”, który godzinami mógłby być głaskany i drapany przez swojego właściciela.

shih tzu opieka

Shih-tzu nie znosi skrajnych temperatur. Najlepiej czuje się wiosną i wczesną jesienią. Śnieg, deszcz czy silny wiatr sprawiają, że chętnie pozostaje w domu na całe dnie.

Shih-tzu polecany jest rodzinom z dziećmi, osobom średnio aktywnym oraz starszym.

Shih-tzu wychowanie – jak wychowywać?

shih tzu wychowanie

Shih-tzu to pies, który z całą pewnością jest zdolny do nauki podstawowych komend i sztuczek. Jednakże, aby edukacja szła sprawnie należy rozpoczynać ją już od pierwszych miesięcy jego życia. Wszakże, shih-tzu bywają  oporne i uparte.

Psy tej rasy nie wymagają dużej ilości ćwiczeń. Zwykle nie sprawiają problemów swoim właścicielom. Jednakże, zbyt mało poświęconej uwagi może skutkować działaniami destrukcyjnymi.

Shih-tzu żywienie – jak karmić?

Shih-tzu to psy, które karmić można zarówno gotową suchą karmą, własnoręcznie przygotowywanym jedzeniem czy dietą BARF. Istotne jest jednak to, aby pożywienie było pozbawione nadmiernej ilości soli i innych przypraw. Warto wiedzieć, że stosunkowo często u shih-tzu diagnozuje się nietolerancję na drób.

shih tzu żywienie

Szczeniaka rasy shih-tzu karmimy nawet do pięciu razy na dobę. Wraz z wiekiem stopniowo należy ograniczać ilość posiłków do dwóch. Bardzo ważnym jest to, aby pory posiłków były stałe, co pozytywnie wpłynie na metabolizm czworonoga.

Przestrzegamy przed korzystaniem z suchych, tanich karm marketowych. Ich skład pozostawia wiele do życzenia. Takie żywienie odbija się nie tylko na kondycji fizycznej czworonoga, ale także urodzie.

Najczęściej zadawane pytania

Dlaczego shih-tzu „charczy”?

Charczenie uwarunkowane jest budową anatomiczną głównie nosa.

Ile shih-tzu może mieć szczeniaków?

Wielkość miotu shih-tzu zwykle oscyluje w granicach od 1 do 5.

Ile waży shih-tzu?

Waga shih-tzu to od 4 do 8 kilogramów.

Ile kosztuje shih-tzu?

Koszt psa z rodowodem FCI to około 1000-2500 złotych.

Ile żyje shih-tzu?

Długość życia shih-tzu to około 11-16 lat.

Ile mierzy shih-tzu?

Wysokość shih-tzu to od 23 do 27 centymetrów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *