Home / Rasy / Psy ozdobne i do towarzystwa / Shih-tzu – charakterystyka i opis rasy

Shih-tzu – charakterystyka i opis rasy

Shih-tzu to pies sklasyfikowany w IX grupie FCI (psy ozdobne i do towarzystwa). Nazwa tej rasy wywodzi się z języka chińskiego i w dosłownym przełożeniu oznacza „lwi pies”.

Rasa ta najprawdopodobniej wywodzi się z Tybetu. Jednakże, jej największy rozwój miał miejsce w Chinach. Te ozdobne psy trafiały do pałaców cesarskich w formie podarunków od tybetańskich mnichów. Liczne źródła podają, że shih-tzu był ulubieńcem dynastii Ming.

Psy tej rasy do Europy dotarły dopiero na początku XX wieku. Od tamtego czasu Shih-tzu cieszą się coraz to większą popularnością.

Shih-tzu to pies o niewielkich rozmiarach. Jego maksymalna waga to zaledwie osiem kilogramów. Ma prostokątną budowę ciała. Jego szata jest dwuwarstwowa: składa się z delikatnego, dosyć obfitego podszerstka oraz gęstego, długiego i jedwabistego włosa okrywowego. Niekiedy włos shih-tzu może być lekko falisty.

Przedstawiciela tej rasy cechują bardzo duże, ciemne i szeroko rozstawione oczy oraz okrągła, mocno owłosiona i szeroka głowa. Jego uszy są długie, wiszące i pokryte gęstym włosiem. Shih-tzu występuje w różnych umaszczeniach. W przypadku psów łaciatych, wzorzec zakłada, że pożądane są białe strzałki i końcówki ogonów. Cechą charakterystyczną tych psów są również długie wąsy i broda.

Shih-tzu pielęgnacja

Z całą pewnością, psy rasy shih-tzu wymagają dosyć czasochłonnej pielęgnacji. Wszystko za sprawą długiego jedwabistego włosa, który ma tendencję do tzw. kołtunienia się.

Sierść rozczesujemy przy wykorzystaniu grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami. Przed rozpoczęciem zabiegu należy dokładnie nawilżyć włos preparatem ułatwiającym rozczesywanie. Ze względu na występujące kołtuny, konieczne jest powolne wyczesywanie. W przeciwnym wypadku możemy narazić czworonoga na ból, czego konsekwencją będzie zniechęcenie psa do wykonywania tego zabiegu. Dopiero po dokładnym rozczesaniu włos można modelować miękką włosianą szczotką.

Niezwykle ważnym elementem pielęgnacji tej rasy jest częste przycinanie okrywy włosowej. Szczególnie, istotne jest regularne strzyżenie wokół narządów płciowych oraz odbytu. Włos należy wycinać również z pomiędzy palców czworonoga, celem uniknięcia powstawania filców.

Regularnej pielęgnacji (przynajmniej raz na tydzień) wymagają również gęsto owłosione uszy. Należy je kontrolować i trymować włos, tak aby rosnące włosy nie blokowały kanału słuchowego. Pazury czworonoga przycinamy w zależności od potrzeb.

Ponadto, należy regularnie kontrolować i czyścić oczy shih-tzu, gdyż wśród przedstawicieli tej rasy bardzo często diagnozuje się problemy z oczami. Nie można również zapominać o regularnym szczotkowaniu zębów, gdyż u psów tej rasy występuje tendencja do odkładania się kamienia nazębnego.

Shih-tzu opieka – jak się opiekować?

Shih-tzu to pies, który mimo swoich niewielkich gabarytów ma w sobie mnóstwo energii. Jest niezwykle ruchliwy i uwielbia aktywne formy spędzania czasu. To pies wesoły, który doskonale dogaduje się z innymi zwierzętami oraz dziećmi. Jest typowym „pieszczochem”, który godzinami mógłby być głaskany i drapany przez swojego właściciela.

Shih-tzu nie znosi skrajnych temperatur. Najlepiej czuje się wiosną i wczesną jesienią. Śnieg, deszcz czy silny wiatr sprawiają, że chętnie pozostaje w domu na całe dnie.

Shih-tzu polecany jest rodzinom z dziećmi, osobom średnio aktywnym oraz starszym.

Shih-tzu wychowanie – jak wychowywać?

Shih-tzu to pies, który z całą pewnością jest zdolny do nauki podstawowych komend i sztuczek. Jednakże, aby edukacja szła sprawnie należy rozpoczynać ją już od pierwszych miesięcy jego życia. Wszakże, shih-tzu bywają  oporne i uparte.

Psy tej rasy nie wymagają dużej ilości ćwiczeń. Zwykle nie sprawiają problemów swoim właścicielom. Jednakże, zbyt mało poświęconej uwagi może skutkować działaniami destrukcyjnymi.

Shih-tzu żywienie – jak karmić?

Shih-tzu to psy, które karmić można zarówno gotową suchą karmą, własnoręcznie przygotowywanym jedzeniem czy dietą BARF. Istotne jest jednak to, aby pożywienie było pozbawione nadmiernej ilości soli i innych przypraw. Warto wiedzieć, że stosunkowo często u shih-tzu diagnozuje się nietolerancję na drób.

Szczeniaka rasy shih-tzu karmimy nawet do pięciu razy na dobę. Wraz z wiekiem stopniowo należy ograniczać ilość posiłków do dwóch. Bardzo ważnym jest to, aby pory posiłków były stałe, co pozytywnie wpłynie na metabolizm czworonoga.

Przestrzegamy przed korzystaniem z suchych, tanich karm marketowych. Ich skład pozostawia wiele do życzenia. Takie żywienie odbija się nie tylko na kondycji fizycznej czworonoga, ale także urodzie.

Najczęściej zadawane pytania

Dlaczego shih-tzu „charczy”?

Charczenie uwarunkowane jest budową anatomiczną głównie nosa.

Ile shih-tzu może mieć szczeniaków?

Wielkość miotu shih-tzu zwykle oscyluje w granicach od 1 do 5.

Ile waży shih-tzu?

Waga shih-tzu to od 4 do 8 kilogramów.

Ile kosztuje shih-tzu?

Koszt psa z rodowodem FCI to około 1000-2500 złotych.

Ile żyje shih-tzu?

Długość życia shih-tzu to około 11-16 lat.

Ile mierzy shih-tzu?

Wysokość shih-tzu to od 23 do 27 centymetrów.

Sprawdź także

Lhasa apso – charakterystyka i opis rasy

Lhasa apso to pies sklasyfikowany w IX grupie FCI (Psy ozdobne i do towarzystwa). Ta …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *