Home / Pielęgnacja / Sfilcowana sierść u psa

Sfilcowana sierść u psa

Filcowanie się sierści stanowi nie tylko defekt o charakterze estetycznym. Pojawiające się supły mogą utrudniać wentylację skóry i tworzyć doskonałe warunki do powstawania stanu zapalnego.

sfilcowana sierść u psa

Filce i supły są wynikiem zaniedbań ze strony właściciela, a konkretniej niewłaściwej pielęgnacji lub jej braku. Filcowaniu ulegać może zarówno włos okrywowy, jak i podszerstek. W pierwszym przypadku, defekt ten dotyka psy o długiej lub średnio-długiej sierści. W drugim zaś dotyczy psów o gęstej sierści z dużą ilością podszerstka.

Rozczesywanie sfilcowanej sierści

Filce u psów o długim włosie to codzienność. Wszak, do ich powstawania nie potrzeba zbyt wiele. Kluczowe jest regularne wyczesywać czworonoga. Dzięki temu każdy supeł będzie możliwy do rozplątania.

Sfilcowaną sierść rozczesujemy przy wykorzystaniu grzebienia z wąsko rozstawionymi, cienkimi zębami. Doskonale sprawdzą się twarde grzebienie metalowe, które pod naporem nie będą się uginały.

metalowy grzebień do rozczesywania supłów i filców
                                              Metalowy grzebień do rozczesywania supłów i filców

W pierwszej kolejności należy zlokalizować filce, a następnie oddzielić od reszty włosów. Filce trzymamy u nasady, tak aby rozczesywanie nie powodowało ciągnięcia skóry czworonoga i nie było bolesne. Rozpoczynamy od rozczesywania końcówek, a następnie stopniowo przesuwamy ku nasadzie włosa. Gdy filc jest zbyt duży, możemy go delikatnie naciąć – wzdłuż włosa. Nigdy nie należy filców rozcinać w poprzek, gdyż spowoduje to zauważalny ubytek w okrywie włosowej.

Rozczesywanie sfilcowanej sierści z gęstym podszerstkiem

Filcowanie się podszerstka to defekt znacznie bardziej kłopotliwy. Filce mogą bowiem pokrywać niemal całą skórę, co znacznie utrudnia wentylację skóry i tworzy doskonałe warunki do rozwoju infekcji i stanów zapalnych.

Sfilcowany podszerstek rozczesujemy przy wykorzystaniu twardej pudlówki. Początkowo, delikatnymi ruchami przejeżdżamy tylko po wierzchniej warstwie włosa. Z czasem jednak, stopniowo rozczesujemy kolejne warstwy. Proces ten jest czasochłonny, aczkolwiek bardzo skuteczny. Nie należy przyśpieszać i pomijać kolejnych warstw, gdyż nie przyniesie to oczekiwanych rezultatów i sprawi ból naszemu pupilowi.

szczotka typu pudlówka
                                                                       Szczotka typu „pudlówka”

W przypadkach, gdy sierść jest na tyle sfilcowana, że pudlówka okazuje się akcesorium niedostatecznie skutecznym, pozostaje nam skorzystać ze specjalnego filcaka. To narzędzie, które umożliwia rozcięcie supłów ograniczając przy tym ubytki w okrywie włosowej.

Na sam koniec należy ponownie przeczesać sierść pudlówką – warstwa po warstwie, co ewentualnie pozwoli zlokalizować pominięte supły.

Zapobieganie filcowaniu się sierści i podszerstka

Sfilcowana sierść zazwyczaj jest efektem niedostetcznej pielęgnacji czworonoga. Zapominamy o konieczności regularnego szczotkowania, co niesie za sobą takie, a nie inne konsekwencje.

W zależności od typu okrywy włosowej, psa należy szczotkować od 2 do nawet 7 razy w tygodniu. Szczotkowaną sierść należy spryskiwać specjalnymi odżywkami, które nie tylko ułatwią proces rozczesywania, ale także wzmocnią włosy.

W przypadku psów długowłosych bardzo często do powstawania filców dochodzi podczas kąpieli. Sierści absolutnie nie należy pocierać o siebie, gdyż to może doprowadzić do powstawania supłów. Kąpiel ma być swojego rodzaju delikatnym masażem. Obowiązkowo, bezpośrednio po należy stosować odżywki wzmacniające, ułatwiające rozczesywanie i działające antystatycznie.

Do powstawania supłów i filców dochodzi bardzo często także podczas suszenia. Ręcznik należy wykorzystać tylko i wyłącznie do powierzchownego zebrania i wyciśnięcia wody. Sam proces suszenia należy realizować przy użyciu suszarki z ciepłym nawiewem.

Jeśli zaś chodzi o podszerstek, to tutaj profilaktyka przeciw filcowaniu jest o wiele mniej absorbująca. Regularne wyczesywanie zgrzebłem z obrotowymi zębami i pudlówką powinno być wystarczające. Należy także pamiętać, że filcowaniu się podszerstka sprzyja woda, dlatego też po kąpieli sierść należy osuszyć, aż do samej skóry.

2 komentarze

  1. Mamy psa-kundelka, typowy podwórkowiec, któremu każdy po trochu poświęca uwagi. Niestety, gorzej jest z pielęgnacją. Ostatnio filców było MNÓSTWO. Na szczęście, w psim saloniku szybko się z nimi uporali – ubytek był niewielki. Koszt usługi 60 złotych, ale efekt… fantastyczny.

  2. Niestety filce to nieodlaczna czesc posiadania shih tzu. Ile bysmy go nie szczotkowali i jakich kosmetykow nie stosowali, to zawsze beda sie pojawialy filce. Dlugi wlos przy takim energicznym malcu to jest po prostu wyrok na ciagle filce 😉 Plus jest taki, ze jak sie wyczesuje codziennie to 99% koltunow wyczeszemy szczotka i nie trzeba nic ciac.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *