Home / Hodowla / Poród u psa

Poród u psa

Twoja suka niebawem będzie rodzić? Nie wpadaj w panikę, psy znacznie lepiej radzą sobie z tym procesem, aniżeli ludzie. Niezwykle rzadko przy porodzie suka potrzebuje pomocy człowieka, choć oczywiście należy być do tego przygotowanym. Niezbędne przy porodzie mogą okazać się: środki dezynfekujące, nici, nożyczki do odcięcia pępowiny oraz ręczniki.

Termin porodu u psa

Termin porodu u suki można skutecznie przewidzieć. Długość ciąży trwa od 59 do 65 dni, ale należy również uwzględnić fakt, iż do zapłodnienia mogło dojść podczas pierwszego, drugiego lub trzeciego krycia. Dlatego też, odchylenia mogą wynosić kilka dni.

Dokładną datę porodu można poznać dzięki regularnemu (2 razy dziennie) mierzeniu temperatury w odbycie suki, począwszy od 56 dnia ciąży (licząc od pierwszego krycia). Naturalna temperatura psa oscyluje w granicach 38,5-39 stopni, na około 5-7 dni przed porodem zauważyć można spore wahania. W momencie kiedy temperatura osiągnie okolice pułapu 37 stopni, możemy spodziewać się porodu w ciągu kolejnej doby.

Poród u psa – objawy

Poza zmianami temperatury w organizmie czworonoga na około 24-48 godzin przed porodem można zauważyć następujące objawy:

  • obrzęk sromu
  • brak apetytu
  • wydobywający się śluz (o bezbarwnym, białym lub kremowym zabarwieniu) z rozpuszczającego się czopu śluzowego ze szpary sromowej
  • rozluźnione wiązadła i mięśnie brzucha

Z kolei przed samym porodem zachowanie suki będzie bardzo niespokojne. Duża nerwowość i stres objawiać się będzie poprzez rozkopywania swojego legowiska lub łóżka (przygotowywanie miejsca dla szczeniąt). Ponadto, zauważyć będzie można przyśpieszony oddech.

Jak przebiega poród u psa?

W większości przypadków suka samodzielnie radzi sobie z całym porodem, który można podzielić na trzy etapy.

Pierwszy etap porodu trwa zwykle od 6 do 12 godzin. Suka staje się nerwowa, niespokojna, może być agresywna. Spowodowane jest to pierwszymi skurczami macicy, które dla czworonoga są bolesne. Wymioty, popuszczanie moczu i kału to zjawiska, które towarzyszą pierwszej fazie porodu bardzo często.

Drugi etap porodu to rodzenie płodów. Suka układa się na boku lub w przysiadzie i zaczyna wypierać szczenięta. Wypieranie trwać może od kilku do kilkunastu minut. Szczenię przychodzi na świat w błonie płodowej (zazwyczaj wraz z łożyskiem).

W większości przypadków suka samodzielnie przegryza błonę płodową i pępowinę. Wylizuje szczenię, co pobudza procesy krążenia krwi oraz oddychania. W momencie kiedy nie wykazuje takiego zainteresowania, można jej pomóc poprzez odcięcie pępowiny (nożyczkami) i przerwanie błony płodowej. Jeśli dochodzi do mocnego krwawienia pępowinę można związać nicią.

Szczenięta wypierane są w odstępach wynoszących od kilku minut do nawet kilku godzin, raz z lewego rogu macicy, raz z prawego. W przypadku gdy, odstęp pomiędzy wypieraniem jest większy niż 6 godzin może oznaczać to brak kurczliwości. Wówczas, niezbędne jest cesarskie cięcie.

Bezpośrednio po porodzie szczenię powinno być karmione przez matkę, bowiem wydalanie mleka przyśpiesza poród oraz dostarcza malcowi niezbędne przeciwciała (gwarantujące odporność). Suka podczas porodu nie powinna przyjmować jedzenia, musi mieć zapewnioną jedynie wodę do picia.

Podczas tego etapu należy kierować się zasadą, że im mniej ingerujemy, tym lepiej. Suka nie oczekuje pomocy – zbyt duże zainteresowanie jej osobą może ją niepotrzebnie stresować. Ponadto, pies powinien radzić sobie z wszelkimi procesami sam, gdyż jego samodzielność jest gwarancją przetrwania szczeniąt w momencie naszej nieobecności.

Ingerować możemy tylko w momencie gdy, płód wyparty będzie do połowy. Wówczas to, należy delikatnie złapać skórę na szyi lub brzuchu, a następnie ruchem okrężnym wyciągnąć szczeniaka na zewnątrz. Kategorycznie zabrania się ciągnięcia płodu za kończyny, bądź ogon.

Inną sytuacją, która wymaga naszej interwencji jest brak oznak życia u szczeniaka. Wówczas to, należy dokonać reanimacji poprzez usunięcie śluzu z pyska (otwieramy pyszczek i trzymamy szczeniaka głową do dołu, delikatnie potrząsając) i uciskanie klatki piersiowej (delikatny ruch dwoma palcami).

Trzeci etap porodu to wydalanie łożyska. Następuje po każdym szczenięciu (naprzemiennie). Bardzo często suka zjada łożyska. Nie należy jednak na to pozwalać, bowiem może to wywołać biegunkę, wymioty i zatrucia. Nie zawsze jednak jest to możliwe, gdyż bardzo często suka wylizując swoją pochwę niezauważenie zjada łożysko.

Całkowite uspokojenie się suki oznacza koniec porodu. Aby być świadomym ile szczeniąt przyjdzie na świat należy w ostatnim tygodniu ciąży zrobić USG i policzyć płody. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że poród faktycznie poród zakończony.

Po porodzie, szczenięta popijając mleko z sutków matki zasypiają. Po uspokojeniu, ciepłą wodą myjemy srom oraz brzuch suki. Wypływające płyny o zabarwieniu brunatno-krwistym z dróg rodnych oznaczają, że macica ulega oczyszczeniu. Trwa to do 28 dni po porodzie.

Sprawdź także

Czipowanie psa

Czipowanie to zabieg, który polega na wszczepieniu w okolice szyi lub między łopatki miniaturowego mikroprocesora …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *