Spis treści
Pirenejski pies górski sklasyfikowany jest w II grupie FCI (pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy). Nazwa tej rasy wywodzi się od łańcucha górskiego Pireneje.

Psy tej rasy pierwotnie wykorzystywane były do pilnowania stad owiec. Dzisiaj, poza tym, że nadal uważane są za doskonałych stróży, to dodatkowo są świetnymi towarzyszami – zarówno dorosłych, jak i dzieci.
Duży pies pirenejski występuje w białym umaszczeniu. Czasami mogą pojawiać się łaty w kolorze kremowym lub brązowym. Ma małe, migdałowate, brązowo-bursztynowe oczy i proporcjonalną, szeroką głowę o krótkiej kufie. Jego uszy są trójkątne, małe i zaokrąglone na końcach. Ma gęsto owłosiony ogon w kształcie pióropusza. Pirenejski pies górski posiada podwójną, wodoodporną szatę, która składa się z długich włosów oraz gęstego podszerstka.
Pirenejski pies górski pielęgnacja
Pirenejski pies górski należy do ras olbrzymich, co w połączeniu z gęstym podszerstkiem i długimi włosami sprawia, że pielęgnacja tej rasy z całą pewnością nie należy do najłatwiejszych. Jego sierść należy wyczesywać praktycznie codziennie. Co więcej, ze względu na swoje umaszczenie – stosunkowo często wymaga kąpieli.

Szczególnej uwagi wymagają również oczy oraz uszy. Należy je regularnie kontrolować i czyścić specjalnymi preparatami. Pazury pirenejczyka należy obcinać w zależności od potrzeb.
Pirenejski pies górski opieka – jak się opiekować?
Wbrew pozorom, pirenejczyki nie są psami, które wymagają dużej ilości ćwiczeń. Owszem, codzienny spacer jest konieczny, ale nie musi cechować go wysokie tempo. Raczej nie są one skłonne do zabawy.
Pirenejski pies górski uważany jest za czworonoga cierpliwego, w szczególności do dzieci. W stosunku do innych zwierząt nastawiony przyjaźnie. Jego instynkt stróża sprawia, że czuje potrzebę ochrony mniejszych gatunków.

Przedstawiciel tej rasy może mieszkać zarówno na zewnątrz, jak i w domu.
Pirenejski pies górski wychowanie – jak wychowywać?
Uznawany za niemałego uparciucha Pirenejczyk to pies, który jest dosyć podatny na szkolenie. Jego właściciela powinna cechować konsekwencja oraz cierpliwość.

Szkolenie w zakresie posłuszeństwa należy rozpoczynać już w wieku szczenięcym. W przeciwnym wypadku, Pirenejczyk może mieć problemy z podporządkowaniem się.
Pirenejski pies górski żywienie – jak karmić?
Pirenejskie psy górskie należą do ras olbrzymich, a co za tym idzie – ich żywienie może być dosyć kosztowne. Żołądek tego czworonoga co prawda potrafi strawić wiele, ale niezbędne jest podawanie wysokiej jakości karmy (najlepiej dedykowanej rasom olbrzymim).

Ze względu na fakt, iż pirenejczyki są szczególnie podatne na występowanie dysplazji stawów biodrowych, nie należy ich przekarmiać. Bilans diety zależny jest rzecz jasna od podejmowanej aktywności fizycznej. W każdym razie, dorosły pirenejczyk wymaga około 2-2,5 kg karmy na dobę – z czego około 1kg powinno stanowić mięso.
Najczęściej zadawane pytania
Ile waży pirenejski pies górski?
Pies waży powyżej 50 kg, a suka powyżej 40 kg.
Jaką wysokość osiąga pirenejski pies górski?
Psy tej rasy mierzą ponad 70 cm, a suki ponad 65 cm.
Ile żyją pirenejskie psy górskie?
Średnia długość życia pirenejskiego psa górskiego to 10-12 lat.
Czy pirenejski pies górski może przebywać na mrozie?
Pirenejczyki mają bardzo wysoką tolerancję na mróz. Uwielbiają spacery i wędrówki na śniegu.