Home / Zachowanie / Pies skacze na gości

Pies skacze na gości

Powitania niektórych psów potrafią być bardzo uciążliwe. Skakanie na gości to problem powszechny, który zwykle spowodowany jest radością czworonoga na widok znajomych twarzy. O ile w przypadku gdy pies jest niewielkim szczeniaczkiem nie jest to zbyt kłopotliwe, o tyle powitanie dorosłego psa, może stanowić problem. Skakanie na gości bardzo często kończy się ubrudzeniem, zadrapaniami, a nawet zniszczeniem ubrań. Z całą pewnością nie jest to zachowanie pożądane.

Dlaczego pies skacze na ludzi?

Psy pragną kontaktu z człowiekiem. Ich towarzyska natura sprawia, że nie przepuszczą żadnej okazji do zwrócenia na siebie uwagi. Czworonogi w ten sposób pragną pokazać swoje pozytywne nastawienie do drugiej osoby. Jest to również sposób na wyrażenie gotowości do zabawy.

W niewielkiej części przypadków skakanie może być wynikiem chęci dominacji nad człowiekiem. Wówczas takiemu zachowaniu może towarzyszyć również gryzienie. W takim przypadku najrozsądniejszym wyjściem jest skontaktowanie się z behawiorystą.

Jak oduczyć psa skakania na gości?

Dopóki psy są małe i słodkie, dopóty nie stanowi to większego problemu. Jednakże, wraz ze wzrostem czworonoga, obskakiwanie staje się coraz bardziej kłopotliwe.

Skakanie na gości to problem, który można wyeliminować w bardzo prosty sposób. W zdecydowanej większości przypadków wystarczająca będzie obojętność. Kiedy pies zobaczy, że nie reagujemy w żaden sposób, to bardzo szybko zrozumie, że jego zachowanie nie daje żadnych rezultatów. Krzycząc, bijąc czy szarpiąc się z czworonogiem możemy jedynie spotęgować ten problem. Wszak, pies otrzyma naszą reakcję. To czy będzie ona pozytywna, czy negatywna jest sprawą drugorzędną – nawyk zostanie wzmocniony. Swoją obojętność wobec czworonoga możemy pokazać poprzez odwrócenie się do niego plecami lub zasłonięcie głowy ramionami.

Kiedy obojętność okaże się niewystarczająca powinniśmy wykorzystać polecenie sprzeczne. Najlepszym tego przykładem jest „siad”. To jedna z najprostszych komend, której naukę powinniśmy podjąć już po kilkunastu tygodniach od narodzin czworonoga. Komendę „siad” należy wypowiadać jeszcze przed otworzeniem drzwi. W amoku radości pies może być nie do końca skoncentrowany. W momencie kiedy pupil będzie grzecznie siedział, powinniśmy go nagrodzić i pochwalić.

W trening poprawnego zachowania można zaangażować znajomą osobę, która udając gościa (uprzednio pukając lub dzwoniąc do drzwi), będzie całkowicie ignorowała niepoprawne zachowanie czworonoga. Warto przy tym zauważyć, że prawidłowego zachowania muszą oczekiwać wszyscy domownicy.

Dodatkową umiejętnością czworonoga pomocną w eliminowaniu tego, niepożądanego zachowania jest reakcja na optyczne znaki. Jeśli nauczymy psa komendy „siad” wraz z gestem zbliżonym do naturalnej obrony przed skakaniem czworonoga (otwarta dłoń wyciągnięta przed siebie), to pies zamiast dalej skakać, wykona polecenie.

Sprawdź także

Jak oduczyć psa sikania w domu?

Jedną z pierwszych umiejętności, które powinien posiąść Twój pupil jest załatwianie potrzeb fizjologicznych poza domem. …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *