Home / Zachowanie / Pies i kot w jednym domu

Pies i kot w jednym domu

Derek Bruce powiedział kiedyś, że aby człowiek miał dobry charakter potrzebuje psa, który będzie go uwielbiał i kota, który będzie go ignorował. I choć, wypowiedź ta miała charakter humorystyczny, powiedzenie to w pewnym sensie charakteryzuje oba gatunki.

pies i kot w jednym domu

Pies uznawany za najlepszego przyjaciela człowieka to zwierzę, które potrzebuje sporej ilości uwagi i kontaktu z innymi. Kot zaś to samotnik, chodzący własnymi ścieżkami. Czy zwierzęta, które są tak różne mogą komfortowo żyć w jednym domu? Czy pies i kot skazani są na wrogość wobec siebie?

Jak pies z kotem, czyli dlaczego pies i kot się nie lubią?

Nieporozumienia pomiędzy kotem i psem bardzo często są wynikiem różnic w mowie ciała. Te same gesty w przypadku obu zwierząt mogą wyrażać całkowicie odmienne emocje. Dla przykładu, machanie ogonem przez psa to oznaka zadowolenia i przyjaznego nastawienia. Z kolei kot uderzający rytmicznie ogonem o podłogę sygnalizuje niezadowolenie.

Poróżnić psa i kota może również ich styl życia. Mówiąc w wielkim skrócie – kot to samotnik, który nie potrzebuje psiego towarzystwa. Zbyt żywnie zainteresowany pies może być zatem odbierany przez kota jako nachalny i niechciany domownik.

Przyczyną konfliktów bardzo często jest również instynkt pogoni. Kot, który nie chce się dać obwąchać i ucieka, aktywizuje łowcze zapędy czworonoga.

Ponadto, brak sympatii pomiędzy oboma gatunkami może być wynikiem zwyczajnej zazdrości. Jeśli kotu poświęcimy zbyt dużą dawkę uwagi, pies bardzo szybko upomni się o zainteresowanie.

Pies i kot pod jednym dachem – jak zapobiec konfliktom?

Problem wrogości praktycznie nie występuje, gdy do jednego domu trafiają zwierzęta młode. Kiedy od najmłodszych lat ze sobą obcują to po prostu łatwiej im jest siebie zaakceptować. Mało tego, niekiedy nawet można mówić o przyjaźni między psem i kotem.

pies i kot pod jednym dachem

Sytuacja nieco się komplikuje, gdy do domu z psem lub kotem dołącza przedstawiciel drugiego gatunku. Wówczas, nie wszystko jest takie proste.

Nowy domownik może być odbierany jako zagrożenie i powodować lęki – zarówno u kota, jak i psa. Dlatego też, przed wprowadzeniem nowego osobnika, musimy dowiedzieć się jakich reakcji możemy spodziewać się z obu stron.

Posiadając dorosłego psa/kota powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytania:

  • Jak nasz pies/kot reaguje na przedstawiciela drugiego gatunku?
  • Czy nasze podejście do obecnie posiadanego zwierzaka nie ulegnie zmianie?
  • Czy nowy domownik toleruje przedstawiciela drugiego gatunku?

Jeśli już na tym etapie pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości co do sprowadzenia psa/kota do domu powinniśmy z tego po prostu zrezygnować. Dla bezpieczeństwa, zdrowia i spokoju – naszego oraz zwierząt.

Pies/kot w nowym domu

Posiadając kota i psa pod jednym dachem, musimy zapewnić obu czworonogom komfortowe warunki bytu, a konkretniej: własną miskę i legowisko. Co ważne, powinny one znajdować się w dwóch różnych miejscach, co może zapobiec sytuacjom konfliktowym.

Pies i kot w nowym domu

W ciągu pierwszych dni, bezwzględnie nie należy pozostawiać zwierząt samych. Pod naszą nieobecność psa i kota należy izolować w osobnych pomieszczeniach.

Do kocio-psiej przyjaźni nie możemy zmuszać. Nie ma najmniejszego sensu organizowania wspólnych zabaw, gdyż zwierzęta te najpierw muszą się oswoić ze sobą, by móc podejmować zabawę.

Kluczowy jest spokój i zapewnienie poczucia bezpieczeństwa – zarówno nowemu, jak i staremu domownikowi.

Co zrobić gdy pies z kotem się nie dogadują?

W momencie kiedy nie ma odwrotu i przedstawiciele obu gatunków zamieszkując jeden dom, mówiąc kolokwialnie – nie pałają do siebie sympatią, to najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z behawiorystą.
Rozwiązywanie psich i kocich zatargów na własną rękę może bowiem przynieść więcej szkód i zaostrzyć konflikt.

Jeden komentarz

  1. Mam 2 koty i psa. Jeden z kotów faktycznie trzyma się na uboczu, lubi spokój i samotność, ale za to drugi bez psa nie może żyć. Razem się bawią, jedzą, śpią, a nawet wychodzą na spacery. Co prawda razem się wychowywały-może dlatego strwożyły taką relację. Ale w ich przypadku żyć jak pies z kotem nabiera nowego znaczenia. Sprawiają wiele radości 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *