Home / Pielęgnacja / Pielęgnacja psa zimą

Pielęgnacja psa zimą

Sypiący śnieg i minusowe temperatury to warunki, które powodują różne odczucia u czworonogów. Niektóre psy chętnie bawią się w śniegu, inne zaś nie chcą wychodzić poza ciepłe cztery kąty.

pielęgnacja psa zimą


Nie ma jednak większego znaczenia, czy pies jest typowym kanapowcem, czy psem zaprzęgowym. Zimowa aura wymusza na nas odpowiednie procesy pielęgnacyjne.

Pielęgnacja psich łap zimą

pielęgnacja psich łap zimą

Chroń psie łapy przed niebezpieczną solą
Sól to substancja, która obniża temperaturę topnienia śniegu, co ma na celu zapobiegać oblodzeniu chodników oraz dróg. Przy tym, jest to środek, który nie tylko negatywnie odbija się na środowisku, ale także na zdrowiu naszych czworonogów.

Sól może doprowadzić do powstawania ran na opuszkach łap. Ze względu na umiejscowienie pojawiających się defektów, ich gojenie jest mocno utrudnione. Co więcej, psy – bardzo często czyszczą swoje łapy poprzez intensywne wylizywanie. Nadmiary soli, mogą być zagrożeniem dla ich żołądków.

Co zatem zrobić, aby uniknąć dolegliwości wywoływanych przez chlorek sodu? Profilaktyka nie jest zbyt wymagająca – wystarczy przed każdym wyjściem na dwór smarować psie łapy wazeliną lub specjalistycznym preparatem ochronnym. Dodatkowo, po powrocie łapy powinny zostać dokładnie oczyszczone wodą i szamponem.

Ponadto, przed niebezpieczną solą chronią specjalne buty dla psa. Należy mieć jednak na uwadze to, że psie obuwie może być rozwiązaniem nieodpowiadającym naszemu pupilowi.

Zapobiegaj gromadzeniu się lodu na psich łapach
Niskie temperatury mogą powodować oblodzenie psich łap. Gęsto rosnące włosy pomiędzy pazurami i poduszeczkami mogą zbijać śnieg w lodowate kulki, które nie tylko utrudnią chód, ale także spowodują odmarzanie.

Z tego też względu, w czasie zimy konieczne jest maksymalne skrócenie owłosienia na psich łapach. Można dokonać tego zarówno w domu, jak i salonie fryzjerskim dla psów.

Przygotowanie ciepłego legowiska dla psa podwórkowego

Niektóre psy mają naprawdę bardzo wysoką tolerancję na mróz. Nie mniej jednak, każdy czworonóg powinien mieć możliwość przebywania w nieco lepszych warunkach na zimę. Budę należy dodatkowo ocieplić oraz zabezpieczyć przed chłodnym wiatrem.

jak dbać o psa zimą

Warto również zadbać o podawanie cieplejszych posiłków. Ponadto, wodę należy uzupełniać na bieżąco, gdyż będzie bardzo szybko zamarzała.

W przypadku siarczystych mrozów należy umożliwić psom schronienie w domu.

Przygotowywanie psa do niskich temperatur

Temperatura powietrza zwykle znacząco zaczyna obniżać się już w październiku. Mrozy nie przychodzą z dnia na dzień, co pozwala nam przynajmniej częściowo przygotować psa do niskich temperatur.

Co ważne, w przypadku temperatur powyżej 0 i braku śniegu nie warto korzystać z psich ubranek. W przeciwnym wypadku, możemy wyhodować niemałego zmarzlucha, który podczas mrozów nie będzie chciał wyjść na zewnątrz.

Suplementacja dla psa na zimę

Odporność psa można, a nawet trzeba wzmacniać od wewnątrz. Dieta czworonoga w okresie jesienno-zimowym powinna zostać uzupełniona w:

  • nienasycone kwasy tłuszczowe, w szczególności z rodziny Omega-3 (EPA, DHA, ALA)
  • związki flawanowe
  • witaminy A oraz E

Ponadto, psy, które wymieniają szatę letnią na zimową powinny otrzymywać biotynę oraz cynk, co pozwoli utrzymać prawidłową kondycję skóry.

Jeden komentarz

  1. Czy macie jakies sprawdzone receptury na odbudowe psich lapek. Niestety nie zabezpieczylismy ich przed zima i teraz sa takie jakby zeschniete. Czy wazelina nada sie tylko na zabezpieczenie czy bedzie dobra tez przy odbudowie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *