Home / Pielęgnacja / Czyszczenie oczu u psa – jak dbać o oczy psa?

Czyszczenie oczu u psa – jak dbać o oczy psa?

Pielęgnacja oczu zdrowych, błyszczących i przejrzystych jest bardzo prosta. Wszelkie zanieczyszczenia, które trafiają do oczu naszego pupila są bowiem usuwane w pełni naturalnie i osadzają się w kącikach oczu. Przybierają formę tzw. śpiochów, a ich usunięcie nie stanowi większego problemu.

czyszczenie oczu u psa

Jak zbudowane jest oko psa?

Zdrowe oko psa jest błyszczące i wolne od zanieczyszczeń. Spojówka powinna mieć lekko różową barwę.

Objawy wskazujące na stan chorobowy:

  • odbarwienia sierści wokół oczu
  • nadmierne łzawienie
  • wypływy ropne na powierzchni oka
  • widoczna fałdka tzw. trzeciej powieki
  • opuchlizna powiek i spojówek
  • zaczerwienienie

Poniżej przedstawiamy grafikę obrazującą budowę psiego oka:

Codzienna pielęgnacja oczu u psa

Bez wątpienia, oczy są jednym z najdelikatniejszych narządów zewnętrznych psa. Dlatego też, ich pielęgnacja musi odbywać się regularnie. Tym bardziej, że są niezwykle podatne na wszelkiego rodzaju zanieczyszczania unoszące się w powietrzu. Na całe szczęście, codzienne zabiegi pielęgnacyjne nie są zbyt czasochłonne. Ich realizacja zajmuje dosłownie kilkadziesiąt sekund.

Codzienna pielęgnacja jest o tyle ważna, że gromadzące się zanieczyszczenia mogą podrażniać oko, a co za tym idzie – doprowadzać do infekcji i stanów zapalnych. W związku z tym, regularne usuwanie zanieczyszczeń to absolutna konieczność.

Jak czyścić oczy u psa?

Proces usuwania zanieczyszczeń z oczu psa jest banalnie prosty. Wystarczy bowiem nawilżyć płatek kosmetyczny specjalistycznym preparatem, a następnie delikatnym ruchem przemyć oko. Ruch musi się odbywać od bocznego (skroniowego) kąta oka do dolnego punktu łzowego. Nigdy na odwrót, gdyż może spowodować to wepchnięcie zanieczyszczeń pod powiekę.

W przypadku specjalnych środków aplikowanych bezpośrednio na oko czworonoga należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa:

Pupil powinien znajdować się w pozycji leżącej. Czyszcząc prawe oko, pies powinien leżeć na lewym boku. Jedną ręką należy przytrzymywać głowę zwierzęcia, druga wraz z przygotowanym preparatem powinna być oparta o skronie czworonoga. Zapewni to bezpieczeństwo podczas wykonywania zabiegu.

Czym czyścić oczy u psa?

Oczy można czyścić przy pomocy soli fizjologicznej, przegotowanej wody lub specjalistycznych preparatów (dostępnych jest kilka rodzajów – do przemywania oczu, do usuwania zażółceń oraz uniwersalne). Co więcej, oczy czyścić można również naparami z zielonej herbaty lub rumianku, jednakże przy regularnym stosowaniu na sierści mogą wystąpić przebarwienia (dotyczy psów o jasnym umaszczeniu).

Jak usuwać śpiochy z oczu psa?

Śpioch, a w zasadzie – zeschnięta wydzielina produkowana przez gruczoły łzowe – musi być usuwana tak szybko jak jest to możliwe. Wynika to z faktu, iż śpiochy tamują kanaliki łzowe, co uniemożliwia ich poprawną pracę.

„Świeże” śpiochy usuniemy podczas rutynowej pielęgnacji. Zeschnięte, stare i mocno zeskorupiałe – należy przed usunięciem odpowiednio nawilżyć, aby podczas usuwania nie podrażnić okolic oczu oraz nie wyrwać znajdujących się tam włosów.

Konsekwencje braku codziennej pielęgnacji oczu u psa

Źdźbło trawy, paproch, a nawet nieusuwany kurz może doprowadzić do bolesnych dolegliwości i stanu zapalnego. Pies drapiąc się w okolicach oczu daje nam wyraźny sygnał, że potrzebuje pomocy. Niestety, najczęściej oznacza to nie tylko konieczność czyszczenia oczu, ale także wizyty u weterynarza.

Co oczywiste, zdecydowanie bardziej na wszelkiego rodzaju podrażnienia oczu narażone są psy z dużymi, wypukłymi oczami.

Choroby oczu u psa

Brak prawidłowej pielęgnacji oczu u psa, może doprowadzić nie tylko do uszkodzeń mechanicznych, ale także licznych chorób. Najczęściej występującymi chorobami oczu u psów są :

Zapalenie spojówek – zapalenie błony pokrywającej wewnętrzną część powiek. Zmiany chorobowe tego typu mogą być uwarunkowane przez szereg różnych czynników. Najczęściej jednak, zapalenie spojówek wywoływane jest przez atopowe zapalenie skóry i alergię kontaktową. Do przyczyn zapalania spojówek zaliczamy również: ektropium (wywinięcie powieki), entropium (podwinięcie powieki), dwurzędowość rzęs oraz liczne choroby układowe (m.in.: nosówka, chlamydofiloza). Stan zapalny spojówki może wystąpić także na skutek uszkodzenia mechanicznego i/lub obecność ciał obcych (piasku, kurzu, źdźbeł trawy itd.).

Suche zapalenie spojówek – tzw. suche oko to przypadłość wynikająca z zaburzeń pracy gruczołów łzowych, które nie produkują dostatecznej ilości łez. Przypadłość ta może być uwarunkowana przez choroby wirusowe, wszelkiego rodzaju reakcje alergiczne i polekowe. Suche zapalenie spojówek bardzo często jest klasyfikowane jako choroba autoimmunologiczna.

Katarakta, a właściwie – zaćma u psów to przypadłość, polegająca na zmętnieniu soczewki lub jej torebki. Stanowi jedną z głównych przyczyn ślepoty. Wyróżnia się trzy rodzaje zaćmy: wrodzoną (dziedziczna), wtórną (przyczyny zaćmy wtórnej to między innymi: cukrzyca, hipokalcemia, niedobory żywieniowe), starcza (wynikająca z naturalnych procesów starzenia).

Jaskra – choroba oczu wywoływana przez zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe. Przyczynia się do uszkodzeń komórek siatkówki oraz nerwu wzrokowego. Brak leczenia jaskry skutkuje ślepotą. Wyróżnia sie dwa typy jaskry: wrodzoną (uwarunkowaną przez anomalie anatomiczne oka) i wtórną (wywoływaną między innymi przez: przednie zapalenie błony naczynkowej, przemieszczanie soczewki oraz urazy mechaniczne).

Nadmierne łzawienie oczu – przypadłość, która polega na nadmiernej produkcji łez przez gruczoły łzowe. Może być uwarunkowana zarówno poprzez zanieczyszczenie oka, jak i dolegliwości: zapalenie spojówek, entropium, ektropium i skórzaka rogówki.

Owrzodzenie rogówki – ubytek jednej z przezroczystych warstw błony oka. Owrzodzenia mogą być powierzchowne lub głębokie. Wrzody rogówki najczęściej są wynikiem uszkodzeń mechanicznych, ektropium, entropium, oparzeń chemicznych, zespołu suchego oka oraz obecności ciał obcych.

Jeden komentarz

  1. Mam pieska że schroniska. Jest najkochańszym kundelkiem na całej kuli ziemskiej. Pamiętam jak dzis że kiedy go odbierałam miał strasznie zaklejone oczka takimi śpiochami. Bałam się usuwać je sama i musiałam poprosić o pomoc weterynarza. Usuwanie było bardzo mozolne i długo trwało. Piesek był bardzo wystraszony. Na jakiś czas złapał sporo dystansu do zabiegu czyszczenia oczu. Ale dziś bardzo to lubi i sam się daje. Także pamiętajcie że czyszczenie oczu psa jest bardzo ważne. Zaniedbanie tego aspektu może nieść za sobą poważne konsekwencje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *