Home / Pielęgnacja / Pielęgnacja oczu u psa

Pielęgnacja oczu u psa

Pielęgnacja oczu zdrowych, błyszczących i przejrzystych jest bardzo prosta. Wszelkie zanieczyszczenia, które trafiają do oczu naszego pupila są bowiem usuwane w pełni naturalnie i osadzają się w kącikach oczu. Przybierają formę tzw. śpiochów, a ich usunięcie nie stanowi większego problemu.

Pielęgnacja oczu u psa

Oczy to narząd niezwykle delikatny i wrażliwy, dlatego też ich pielęgnacja powinna odbywać się każdego dnia. Bez obaw, realizacja podstawowych zabiegów higienicznych oczu nie jest czasochłonna – potrwa dosłownie kilkadziesiąt sekund.

Aby usunąć kurz i zanieczyszczenia wystarczy nawilżyć płatek kosmetyczny przegotowaną wodą lub specjalnym preparatem, a następnie delikatnym ruchem poprowadzić śpiocha ku nosowi. Nigdy na odwrót, gdyż może spowodować to wepchnięcie zanieczyszczeń pod powiekę.

Śpiochy należy usuwać jak najszybciej, gdyż tamują one kanaliki łzowe, co uniemożliwia ich poprawną pracę. Twarde, mocno zeskorupiałe śpiochy należy przed usunięciem odpowiednio nawilżyć, aby podczas usuwania nie podrażnić okolic oczu oraz nie wyrwać znajdujących się tam włosów.

Jak czyścić oczy u psa?

Źdźbło trawy, paproch, a nawet nieusuwany kurz może doprowadzić do bolesnych dolegliwości i stanu zapalnego. Pies drapiąc się w okolicach oczu daje nam wyraźny sygnał, że potrzebuje pomocy.

Oczy można czyścić przy pomocy soli fizjologicznej lub specjalnych preparatów (dostępnych jest kilka rodzajów – do przemywania oczu, do usuwania zażółceń oraz uniwersalne). Oczy przemywać można również naparami z zielonej herbaty lub rumianku, jednakże przy regularnym stosowaniu na sierści mogą wystąpić przebarwienia.

Zabieg wpuszczania preparatu do czyszczenia oka należy przeprowadzać w sposób staranny, dokładny i możliwie delikatny. Pupil powinien znajdować się w pozycji leżącej. Czyszcząc prawe oko, pies powinien leżeć na lewym boku. Jedną ręką należy przytrzymywać głowę zwierzęcia, druga wraz z przygotowanym preparatem powinna być oparta o skronie czworonoga. Zapewni to bezpieczeństwo podczas wykonywania zabiegu.

W przypadku gdyby zabieg okazał się nieskuteczny, a pies nadal odczuwał dyskomfort należy jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem.

Choroby oczu u psa

Brak prawidłowej pielęgnacji oczu u psa, może doprowadzić nie tylko do uszkodzeń mechanicznych, ale także licznych chorób. Najczęściej występującymi chorobami u psów są (nie wszystkie są efektem braku pielęgnacji):

  • ektropium (wywinięcie powieki na zewnątrz)
  • entropium (podwinięcie powieki do wewnątrz)
  • zapalenie spojówek
  • suche zapalenie spojówek
  • owrzodzenie rogówki
  • katarakta i jaskra
  • łzawiejące oczy

Sprawdź także

Szczotkowanie psa

Sierść czworonoga podlega stałej wymianie. Martwe włosy nie zawsze wypadają i bardzo często zalegają na …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *