Spis treści
Pchły (Siphonaptera, Aphaniptera) to zewnętrzne pasożyty ssaków. Wyróżnia się ponad dwa tysiące gatunków, które żerują na konkretnych żywicielach, m.in: pchłę psią (Ctenocephalides canis).
Pchła psia jest najczęściej występującym pasożytem skórnym u czworonogów. Ten niewielki (wielkość 2-4mm) uskrzydlony owad powoduje liczne komplikacje zdrowotne. Pchły szczególnie często pojawiają się u psów: chorych i osłabionych, szczeniaków oraz suk w ciąży i karmiących.
Cykl rozwojowy pcheł
Cykl rozwojowy pcheł można podzielić na cztery etapy:
- Stadium jaja
Po 24-48 godzinach żerowania pchły składają jaja. W ciągu całego życia pchła składa od 500-2000 jaj. - Stadium larwy
Larwy opuszczają jaja, a następnie kierują się do ciemnych, suchych miejsc. Żywią się m.in odchodami dorosłych osobników oraz psim brudem. - Stadium poczwarki
Niedojrzałe larwy dojrzewają w kokonach do 10 dni. Sygnałem do opuszczenia zewnętrznej osłony są wibracje oraz temperatura ciała. - Stadium dorosłego osobnika
Dorosły osobnik opuszcza kokon wówczas gdy wykryje bliskość potencjalnego żywiciela. Wówczas cykl rozwojowy rozpoczyna się od nowa.
Pchły u psa – konsekwencje zdrowotne
Pchły poza tym, że powodują swędzenie i doprowadzają czworonoga do prawdziwej furii, to są nosicielami wielu poważnych chorób. Ten niebezpieczny pasożyt może być źródłem następujących dolegliwości:
Alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS) – stan chorobowy wywoływany przez pchlą ślinę. Toksyczne właściwości substancji powodują zaczerwienienie, wyłysienia, zmiany grudkowo-strupiaste i ropne zapalenie skóry.
Anemia – objawia się poprzez ogólne osłabienie, senność i brak apetytu. Zwykle towarzyszy niewielkim rasom i starym, chorym psom.
Tasiemczyca – inwazja tasiemca może doprowadzić do poważnego osłabienia organizmu psa. Czworonogi z tasiemcem mimo dobrego apetytu chudną i mają ostre biegunki. Ich sierść jest nastroszona i matowa.
Ponadto, pchły przenoszą zarazki mogące wywoływać: wąglika, dżumę, tularemię.
Profilaktyka przeciwpchelna
Obowiązkiem każdego odpowiedzialnego właściciela jest zabezpieczenie psa przed inwazją pcheł. Można to zrobić korzystając z ogólnodostępnych preparatów o działaniu przeciwpchelnym. Wyróżniamy:
- preparaty typu spot-on (kropelki)
- obroże przeciwpchelne
- spray’e
Preparaty różnią się skutecznością, spektrum i czasem działania.
Jak zwalczyć pchły u psa?
W walce z pchłami stosuje się preparaty o działaniu owadobójczym. Pchły należy usuwać nie tylko ze skóry psa, ale także eliminować ich obecność w domu.
Aby wyeliminować pchły żerujące na skórze czworonoga możemy zastosować:
- szampony o działaniu owadobójczym
- obroże owadobójcze
- pudry owadobójcze
- preparaty typu spot-on (kropelki) owadobójcze
Z kolei aby wyeliminować pchły w domu należy:
- dokładnie oczyścić legowisko psa
- bardzo często odkurzać
- usunąć lub dokładnie wyprać/umyć w wodzie z octem wszelkie tkaniny znajdujące się w pomieszczeniach, w których przebywa pies
- stosować atomizery owadobójcze
- rozsypywać preparaty owadobójcze w formie pudru w ciemnych miejscach
Warto zauważyć, że walka z tymi drobnymi pasożytami może trwać nawet kilka tygodni. Dlatego też, zalecamy uzbroić się w cierpliwość.