Home / Zdrowie / Pchły u psa

Pchły u psa

Pchły (Siphonaptera, Aphaniptera) to zewnętrzne pasożyty ssaków. Wyróżnia się ponad dwa tysiące gatunków, które żerują na konkretnych żywicielach, m.in: pchłę psią (Ctenocephalides canis).

pchły u psa

Pchła psia jest najczęściej występującym pasożytem skórnym u czworonogów. Ten niewielki (wielkość 2-4mm) uskrzydlony owad powoduje liczne komplikacje zdrowotne. Pchły szczególnie często pojawiają się u psów: chorych i osłabionych, szczeniaków oraz suk w ciąży i karmiących.

Cykl rozwojowy pcheł

cykl rozwojowy pcheł

Cykl rozwojowy pcheł można podzielić na cztery etapy:

 1. Stadium jaja
  Po 24-48 godzinach żerowania pchły składają jaja. W ciągu całego życia pchła składa od 500-2000 jaj.
 2. Stadium larwy
  Larwy opuszczają jaja, a następnie kierują się do ciemnych, suchych miejsc. Żywią się m.in odchodami dorosłych osobników oraz psim brudem.
 3. Stadium poczwarki
  Niedojrzałe larwy dojrzewają w kokonach do 10 dni. Sygnałem do opuszczenia zewnętrznej osłony są wibracje oraz temperatura ciała.
 4. Stadium dorosłego osobnika
  Dorosły osobnik opuszcza kokon wówczas gdy wykryje bliskość potencjalnego żywiciela. Wówczas cykl rozwojowy rozpoczyna się od nowa.

Pchły u psa – konsekwencje zdrowotne

Pchły poza tym, że powodują swędzenie i doprowadzają czworonoga do prawdziwej furii, to są nosicielami wielu poważnych chorób. Ten niebezpieczny pasożyt może być źródłem następujących dolegliwości:

Alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS) – stan chorobowy wywoływany przez pchlą ślinę. Toksyczne właściwości substancji powodują zaczerwienienie, wyłysienia, zmiany grudkowo-strupiaste i ropne zapalenie skóry.

Anemia – objawia się poprzez ogólne osłabienie, senność i brak apetytu. Zwykle towarzyszy niewielkim rasom i starym, chorym psom.

Tasiemczyca – inwazja tasiemca może doprowadzić do poważnego osłabienia organizmu psa. Czworonogi z tasiemcem mimo dobrego apetytu chudną i mają ostre biegunki. Ich sierść jest nastroszona i matowa.

Ponadto, pchły przenoszą zarazki mogące wywoływać: wąglika, dżumę, tularemię.

Profilaktyka przeciwpchelna

profilaktyka przeciwpchelna

Obowiązkiem każdego odpowiedzialnego właściciela jest zabezpieczenie psa przed inwazją pcheł. Można to zrobić korzystając z ogólnodostępnych preparatów o działaniu przeciwpchelnym. Wyróżniamy:

 • preparaty typu spot-on (kropelki)
 • obroże przeciwpchelne
 • spray’e

Preparaty różnią się skutecznością, spektrum i czasem działania.

Jak zwalczyć pchły u psa?

W walce z pchłami stosuje się preparaty o działaniu owadobójczym. Pchły należy usuwać nie tylko ze skóry psa, ale także eliminować ich obecność w domu.

jak zwalczyć pchły u psa

Aby wyeliminować pchły żerujące na skórze czworonoga możemy zastosować:

 • szampony o działaniu owadobójczym
 • obroże owadobójcze
 • pudry owadobójcze
 • preparaty typu spot-on (kropelki) owadobójcze

Z kolei aby wyeliminować pchły w domu należy:

 • dokładnie oczyścić legowisko psa
 • bardzo często odkurzać
 • usunąć lub dokładnie wyprać/umyć w wodzie z octem wszelkie tkaniny znajdujące się w pomieszczeniach, w których przebywa pies
 • stosować atomizery owadobójcze
 • rozsypywać preparaty owadobójcze w formie pudru w ciemnych miejscach

Warto zauważyć, że walka z tymi drobnymi pasożytami może trwać nawet kilka tygodni. Dlatego też, zalecamy uzbroić się w cierpliwość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *