Home / Hodowla / Paszport dla psa

Paszport dla psa

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego z 2015 roku – psi paszport to dokument, który jest niezbędny do podróżowania z pupilem po krajach Unii Europejskiej oraz państw stowarzyszonych: Norwegii, San Marino, Watykanu, Andory, Islandii, Monako, Liechtensteinu oraz Szwajcarii.

Paszport dla psa – jak wyrobić?

Paszport dla psa to dokument, który może zostać wyrobiony tylko i wyłącznie przez uprawnionego lekarza weterynarii. Dokument, jak i każdy wpis w paszporcie zgłaszany jest do programu WETSystems.

Pies, któremu wyrabiany jest paszport powinien być uprzednio zaczipowany. Elektroniczny transponder musi spełniać wymogi normy ISO 11784 wykorzystujące technologię HDX lub FDX-B.

W przypadku psów, które zostały zaczipowane wcześniej – należy dokonać odczytu elektronicznym czytnikiem i ustalić datę implantacji czipa – jeśli jest to możliwe.

Paszport dla psa, a szczepienie przeciwko wściekliźnie

Aby dokument był ważny, pies musi mieć aktualnie przeprowadzone szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Pierwotne szczepienie przeciwko wściekliźnie uznaje się za ważne dopiero po 21 dniach od jego wykonania. Ważność, szczepienia w odpowiedniej rubryce musi wprowadzić uprawniony lekarz weterynarii.

W przypadku kolejnych szczepień na wściekliznę w okresie ważności poprzedniego szczepienia, jego ważność rozpoczyna się w dniu szczepienia. Jeśli pies nie zostanie zaszczepiony w okresie ważności szczepienia to jest ono traktowane jako pierwotne.

Ze względu na przepisy dotyczące szczepienia na wściekliznę w podróż nie zabierzemy szczeniąt do trzeciego miesiąca życia. Wynika to z faktu, iż w Polsce, obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie poddaje się psy w wieku pomiędzy trzecim, a czwartym miesiącem życia.

Wyjazd z psem za granicę, a inne szczepienia i badania

Przepisy dotyczące wwożenia psów na tereny niektórych krajów wymagają dodatkowych badań, szczepień oraz profilaktyki.

Kompletą informację na temat wwozu psa na teren danego kraju udzieli nam tamtejsza ambasada. Odpowiedź można uzyskać mailowo i telefonicznie.

Paszport dla psa – ile kosztuje?

Koszt wyrobienia paszportu dla psa oscyluje w granicach 100 złotych, z czego 30 złotych stanowi opłata manipulacyjna, a 70 złotych to opłata dla uprawnionego lekarza weterynarii.

Cena paszportu rzecz jasna nie zawiera czipowania oraz obowiązkowych szczepień.

Sprawdź także

Spis ras psów FCI

Międzynarodowa federacja kynologiczna (FCI, Federation Cynologique Internationale) to nadrzędna organizacja kynologiczna, która zajmuje się między …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *