Home / Rasy / Owczarki i inne psy pasterskie z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła / Owczarek niemiecki – charakterystyka i opis rasy

Owczarek niemiecki – charakterystyka i opis rasy

Owczarek niemiecki (owczarek alzacki) sklasyfikowany jest w I grupie FCI (psy pasterskie i zaganiające). Został wyhodowany w pełni świadomie, celem pasterstwa i ochrony stad owiec. Jego wszechstronność, użytkowość, inteligencja i atletyczna sylwetka zostały szczegółowo opisane we wzorcu rasy, który stworzono pod koniec XIX wieku.

Potocznie nazywane wilczurami psy, poza wyglądem – nie mają żadnego związku z genotypem wilka. Prace hodowlane, które zapoczątkowano na przełomie XIX i XX wieku miały na celu doskonalić umiejętności obronne i stróżujące czworonoga.

owczarek niemiecki

Dzisiaj owczarek niemiecki traktowany jest jako genialny pies pracujący. Mimo małej podatności na szkolenia, psy tej rasy widywane są na zajęciach zdecydowanie najczęściej. Wynika to z faktu, iż jego cechy idealnie nadają się do roli stróża i obrońcy.

Te umięśnione psy charakteryzuje specyficzne umaszczenie: czarne z podpaleniem czerwonawym, płowym, żółtym lub jasnoszarym. Owczarki niemickie mają spiczaste, stojące uszy, a ich głowa jest wąska i posiada bardzo mocne szczęki. Ogon noszą w sposób szablasty (unoszą go tylko w czasie pobudzenia). Ich umięśnione ciało może być pokryte krótkim, bądź długim włosem. Odmiana krótkowłosa posiada gęste włosy okrywowe, twarde i przylegające. Nieco bardziej obficie owłosiona jest szyja oraz łapy (powyżej nadgarstków) i uda (tworzy portki). Z kolei odmiana długowłosa charakteryzuje się miękkimi, nieprzylegającymi włosami na niemal całym ciele. Tylko na głowie, wewnątrz uszu i z przodu łap posiada krótkie włosy.

owczarek niemiecki krótkowłosy
owczarek niemiecki krótkowłosy
owczarek niemiecki długowłosy
Owczarek niemiecki długowłosy

Owczarek niemiecki pielęgnacja – jak dbać?

pielęgnacja owczarka niemieckiego

Owczarek niemiecki jest psem, którego pielęgnacja nie jest ani wymagająca, ani czasochłonna. Najwięcej uwagi poświęca się sierści (szczególnie grupie psów długowłosych). Należy wyczesywać psa minimum raz w tygodniu, w przeciwnym kierunku ułożeniu włosa.

Owczarki niemieckie mają bardzo wrażliwą skórę w okolicach oczu, dlatego też usuwanie zanieczyszczeń (w tym także tzw. „śpiochów”) powinno być realizowane niezwłocznie, aby nie dopuścić do odparzeń. Oczy należy przemywać destylowaną wodą lub naparem z czarnej herbaty.

Uszy owczarka niemieckiego powinny podlegać naszej kontroli. Zbyt duża ilość woskowiny nie jest wskazana. Należy usuwać ją wacikiem nawilżonym specjalnym preparatem do pielęgnacji uszu. Najczęściej występującymi przyczynami podrażnień są bakterie, roztocza i grzyby. Pies informuje nas o nich – potrząsając głową i drapiąc się po uszach. Występować również może zaczerwienienie i opuchlizna.

Zaleca się również pielęgnację zębów psa tej rasy, gdyż powstawanie kamienia nazębnego jest bardzo powszechne. Poza nieprzyjemnym zapachem z pyska czworonoga, może skutkować powstaniem stanu zapalnego nie tylko dziąseł, ale i całej jamy ustnej. Szczotkowanie należy realizować przy wykorzystaniu specjalnej pasty do zębów. Z kolei usuwanie kamienia nazębnego możliwe jest w gabinetach weterynaryjnych, a od niedawna także na własną rękę – przy wykorzystaniu środków dostępnych w sklepach zoologicznych.

Ostatnim – podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym, któremu należy poddawać psa regularnie jest oczywiście kąpiel. Nie ma zasady, co do częstotliwości tego zabiegu. Istotnie – znacznie częściej należy kąpać psy długowłose.

Owczarek niemiecki tresura – jak wytresować?

szkolenie owczarka niemieckiego

Owczarki niemieckie to psy, które zostały stworzone z myślą o pracy. Dlatego też, ich szkolenie jest niemalże koniecznością. Należy rozpoczynać je w wieku szczenięcym (2-3 miesiąc), gdyż wówczas podatność na szkolenie jest największa.

Tresura psa powinna być oparta o kilka podstawowych zasad:

  • brak jakichkolwiek kar cielesnych
  • wykorzystywanie różnorodnych nagród (pochwała, jedzenie, masaż)
  • pies musi zapracować na nagrodę
  • nie oczekuj natychmiastowych rezultatów

Owczarek niemiecki wychowanie – jak wychować?

Socjalizację psa należy realizować w wieku szczenięcym. Powinna być rozciągnięta w czasie i prowadzona bezustannie (codziennie). Oswajanie z dźwiękami, zachowaniami, innymi zwierzętami i ludźmi najlepiej przeprowadzać w formie zabawy i rozrywki. Odwagę psa wypracowuje się w pierwszych miesiącach jego życia.

Niezliczona ilość energii, którą posiadają psy tej rasy powinna być wykorzystywana do maksimum. Owczarki niemieckie uwielbiają bowiem zmęczenie, a ich skłonność do zabawy określana jest jako „bardzo duża”.

Owczarek niemiecki żywienie – jak karmić?

żywienie owczarka niemieckiego

Zapotrzebowanie pokarmowe u owczarków niemieckich różni się w zależności od wieku, kondycji, wykonywanej pracy oraz pory roku. Bardzo wrażliwe żołądki i skłonność do zaburzeń pracy trzustki sprawiają, że jedzenie nie może być zbyt tłuste.

Szybki wzrost w okresie szczenięcym wymaga odpowiedniej diety i bogactwa mineralnego (szczególnie wapń oraz witaminy: A,D3,E,B1,B2,B6,B12). Brak obecności wymienionych witamin i minerałów w diecie może skutkować schorzeniami kostnymi. Pies musi mieć stały dostęp do wody i nie być poddawany ruchowi bezpośrednio po posiłku.

Owczarki niemieckie można karmić następującymi produktami: kaszami, makaronami, warzywami, owocami, surowym i gotowanym mięsem, podrobami, rybami, jajami i kośćmi. Ponadto, w wieku szczenięcym należy podawać psu mleko (dorosłe psy mogą nie trawić laktozy).

Psy można również karmić gotowymi suchymi karmami. Oczywiście, należy wybierać te najwyższej jakości, których wartości odżywcze są zbilansowane, a bogactwo witaminowe i mineralne dostosowane do tej rasy. Szerokim łukiem należy omijać wszelkiego rodzaju karmy marketowe, nasiona roślin strączkowych, posiłków zawierających dużą ilość cukru oraz cebuli i czosnku.

Najczęściej zadawane pytania

Ile waży owczarek niemiecki?

Waga dojrzałego owczarka niemieckiego wynosi od 25 do 35 kg w przypadku suki i od 30 do 40 kg w przypadku psa.

Czy owczarek niemiecki jest agresywny?

Owczarek niemiecki nie ma wrodzonej agresji. Nieodpowiednia socjalizacja i postępowanie może jednak spowodować, że pies stanie się nieufny i agresywny.

Ile owczarek niemiecki chodzi w ciąży?

Długość ciąży waha się od 54 do 72 dni.

Kiedy owczarek niemiecki stawia uszy?

Zazwyczaj uszy owczarka niemieckiego powinny stanąć do 7-8 miesiąca życia. Czas ten uwarunkowany jest jednak przez genetykę: sztywność, grubość, a także osadzenie uszu.

Kiedy owczarek niemiecki osiąga dojrzałość płciową?

Owczarki niemieckie zdolność do rozrodu osiągają w wieku 7-12 miesięcy.

Kiedy owczarek niemiecki zmienia zęby?

Wymiana zębów rozpoczyna się w wieku 3 miesięcy. Pełne uzębienie stałe zazwyczaj pojawia się do 8 miesiąca życia.

Dla kogo owczarek niemiecki?

Pies ten polecany jest dla osób stanowczych i konsekwentnych, aktywnych i doświadczonych. Owczarki niemieckie wymagają bardzo dużej ilości ćwiczeń, dlatego też właściciele tych czworonogów powinni mieć sporo wolnego czasu.

Jeden komentarz

  1. Uwielbiam owczarki. Według mnie to jedne z najbardziej inteligentnych psów na świecie.
    Często widać je w ratownictwie, policji i innych służbach. I ten ich mądry wzrok :))
    Sam mam jedną suczkę w typie tej rasy. W przyszłości planuję kupić psa rasowego z rodowodem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *