Home / Zdrowie / Odrobaczanie psa

Odrobaczanie psa

odrobaczanie psa

Odrobaczanie psa to jeden z podstawowych zabiegów profilaktycznych, które należy cyklicznie realizować. Pasożyty mogą bowiem stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia naszego pupila, ale także nas samych.

Jak dochodzi do zarażenia?

Obecność pasożytów w organizmie czworonoga jest zjawiskiem dosyć powszechnym. Wynika to między innymi z faktu, iż psy to zwierzęta, które bardzo często wykorzystują zmysły węchu oraz smaku. Nierzadko, w celach poznawczych obwąchują i oblizują różnego rodzaju wydzieliny i wydaliny innych zwierząt.

Do zarażenia dochodzi poprzez:

  • kontakt bezpośredni (w szczególności dotyczy pasożytów zewnętrznych)
  • powłoki zewnętrzne (m.in.: w wyniku ukąszenia kleszcza)
  • kanały pokarmowe (m.in.: zanieczyszczony pokarm, odchody zwierząt, pchły, gryzonie)
  • drogę laktogenną (w czasie laktacji wydalane są larwy pasożytów)
  • drogę śródmaciczną (zarażenie płodów w łonie matki)

Jakie pasożyty atakują psy?

Psy są zagrożone inwazją pasożytów zewnętrznych, takich jak:

oraz, pasożytów wewnętrznych:

Jak odrobaczyć psa?

Odrobaczanie psa to zabieg, który można przeprowadzić w kilku formach. Najbardziej powszechnym rozwiązaniem jest podawanie tabletek odrobaczających. To wygodna i łatwa metoda, którą stosuje się zdecydowanie najczęściej.

W niektórych przypadkach jednak czworonogi są bardzo oporne i nie mają zamiaru przyjmować niezbyt smacznego specyfiku. Wówczas, właściciel może wykorzystać środki w postaci żelów, past lub specjalistycznych kropelek (preparaty typu spot on).

Stwierdzona obecność niektórych pasożytów może być leczona poprzez wprowadzenie leku do tkanki przy wykorzystaniu strzykawki i igły.

Czy odrobaczanie psa jest konieczne?

Wielu weterynarzy zaleca odrobaczać psa cyklicznie, jako zabieg profilaktyczny. Niestety, stosowanie preparatów odrobaczających jest rozwiązaniem, które może doprowadzić do wystąpienia skutków ubocznych, m.in.: biegunek, wymiotów, braku apetytu. Wynika to z faktu, iż środki te mają działanie toksyczne.

Odrobaczanie warto poprzedzić badaniem parazytologicznym, które da nam odpowiedź na pytanie – czy w organizmie psa obecne są larwy i jaja pasożytów. Wówczas będziemy mieć pewność, że nie narażamy bezpodstawnie naszego pupila na ewentualne skutki uboczne odrobaczania.

odrobaczanie psa

Wyjątkiem jest odrobaczanie szczeniąt. Pierwsze powinno mieć miejsce w wieku 2-4 tygodni, a kolejne należy realizować na siedem dni przed każdym szczepieniem (zwykle w piątym, ósmym oraz jedenastym tygodniu życia).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *