
Spis treści
Odrobaczanie psa to jeden z podstawowych zabiegów profilaktycznych, które należy cyklicznie realizować. Pasożyty mogą bowiem stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia naszego pupila, ale także nas samych.
Jak dochodzi do zarażenia?
Obecność pasożytów w organizmie czworonoga jest zjawiskiem dosyć powszechnym. Wynika to między innymi z faktu, iż psy to zwierzęta, które bardzo często wykorzystują zmysły węchu oraz smaku. Nierzadko, w celach poznawczych obwąchują i oblizują różnego rodzaju wydzieliny i wydaliny innych zwierząt.
Do zarażenia dochodzi poprzez:
- kontakt bezpośredni (w szczególności dotyczy pasożytów zewnętrznych)
- powłoki zewnętrzne (m.in.: w wyniku ukąszenia kleszcza)
- kanały pokarmowe (m.in.: zanieczyszczony pokarm, odchody zwierząt, pchły, gryzonie)
- drogę laktogenną (w czasie laktacji wydalane są larwy pasożytów)
- drogę śródmaciczną (zarażenie płodów w łonie matki)
Jakie pasożyty atakują psy?
Psy są zagrożone inwazją pasożytów zewnętrznych, takich jak:
oraz, pasożytów wewnętrznych:
Jak odrobaczyć psa?
Odrobaczanie psa to zabieg, który można przeprowadzić w kilku formach. Najbardziej powszechnym rozwiązaniem jest podawanie tabletek odrobaczających. To wygodna i łatwa metoda, którą stosuje się zdecydowanie najczęściej.
W niektórych przypadkach jednak czworonogi są bardzo oporne i nie mają zamiaru przyjmować niezbyt smacznego specyfiku. Wówczas, właściciel może wykorzystać środki w postaci żelów, past lub specjalistycznych kropelek (preparaty typu spot on).
Stwierdzona obecność niektórych pasożytów może być leczona poprzez wprowadzenie leku do tkanki przy wykorzystaniu strzykawki i igły.
Czy odrobaczanie psa jest konieczne?
Wielu weterynarzy zaleca odrobaczać psa cyklicznie, jako zabieg profilaktyczny. Niestety, stosowanie preparatów odrobaczających jest rozwiązaniem, które może doprowadzić do wystąpienia skutków ubocznych, m.in.: biegunek, wymiotów, braku apetytu. Wynika to z faktu, iż środki te mają działanie toksyczne.
Odrobaczanie warto poprzedzić badaniem parazytologicznym, które da nam odpowiedź na pytanie – czy w organizmie psa obecne są larwy i jaja pasożytów. Wówczas będziemy mieć pewność, że nie narażamy bezpodstawnie naszego pupila na ewentualne skutki uboczne odrobaczania.

Wyjątkiem jest odrobaczanie szczeniąt. Pierwsze powinno mieć miejsce w wieku 2-4 tygodni, a kolejne należy realizować na siedem dni przed każdym szczepieniem (zwykle w piątym, ósmym oraz jedenastym tygodniu życia).