Home / Pielęgnacja / Obcinanie pazurów u psa

Obcinanie pazurów u psa

Charakterystyczny stukot wydobywa się spod łap Twojego czworonoga? To znak, że czas najwyższy zająć się jego pazurami.

jak obciąć pazury u psa?

U psa, który większość czasu spędza na dworze i biega po twardym podłożu (asfalt, beton, kostka brukowa) rzadziej będziemy musieli przeprowadzać zabieg obcinania paznokci, aniżeli u czworonoga, którego naturalnym środowiskiem jest kanapa i ciepłe mieszkanko.

Budowa psiego pazura

Przed rozpoczęciem obcinania pazurów warto zapoznać się z budową psiego pazura, gdyż jest ona całkowicie inna od budowy pazura ludzkiego.

Psi pazur zbudowany jest z zewnętrznej warstwy rogowej, która otacza łożysko oraz macierz (rdzeń). Warstwa rogowa nie jest unaczyniona i unerwiona, dzięki czemu do pewnego momentu możemy swobodnie obcinać pazury czworonoga.

budowa psiego pazura

Nerwy i naczynia krwionośne znajdują się w rdzeniu paznokcia, który jest łatwo zauważalny w przypadku jasnych pazurów. Gdy pies ma czarne pazury, aby dostrzec rdzeń musimy podświetlić pazury od dołu.

Należy pamiętać, że wzrost zrogowaciałej części pazura skutkuje zwiększeniem się długości rdzenia. Kiedy pazury są krótsze – część unerwiona i unaczyniona również zmniejsza swoją długość.

Obcinanie pazurów u psa

Zaniechanie procesu obcinania pazurów u psa może spowodować dyskomfort w poruszaniu. W szczególnych przypadkach, może nawet dojść do wrastania psich paznokci w poduszkę łapy. W rezultacie może doprowadzić to do ogromnego bólu i niemożności poruszania się.

Pies podczas poruszania się dotyka podłoża tylko palcami, przez co zalicza się go do palcochodów. W przypadku kontaktu z twardym podłożem zachodzi naturalny proces zdzierania paznokci. Dlatego też, obcinanie pazurków u psa korzystającego z betonowego/asfaltowego wybiegu będzie konieczne znacznie rzadziej lub wcale.

Kiedy obcinać psu pazury?

Unerwienie i unaczynienie rdzenia pazura sprawia, że obcinając psie pazurki musimy zachować szczególną ostrożność. Wszak, naruszenie rdzenia jest bolesne i skutkuje obfitym krwawieniem.

Rozpoznanie optymalnego czasu do przycięcia pazurów jest banalnie proste. Kiedy chód naszego psa jest słyszalny (tj. pojawia się charakterystyczny stukot pazurów o podłogę), oznacza to, że nadeszła najwyższa pora na obcięcie pazurów.

Częstotliwość obcinania pazurów zależna jest od indywidualnego tempa wzrostu pazurów oraz podłoża po którym porusza się nasz pupil. Im częściej będzie biegał po asfalcie/betonie, tym rzadziej będziemy obcinać mu pazury.

Czym obcinać psie pazury?

Zwykłe obcążki lub nożyczki nie nadają się do obcinania pazurów psa. Do wykonania tego zabiegu potrzebny będzie jedno ze specjalnych, dedykowanych narzędzi.

Zdecydowanie najczęściej wykorzystywanym narzędziem do obcinania pazurów są specjalne cążki przypominające gilotynkę. Pozwalają one szybkim ruchem uciąć pazur pod dowolnym kątem. Od niedawna dostępne są specjalne cążki ze specjalnym sygnalizatorem rdzenia pazura, co znacząco ułatwia odnalezienie linii cięcia.

Obcinacz do paznokci dla psa
Obcinacz do pazurów dla psa.

Sporo osób do obcinania pazurów wykorzystuje pilniki mechaniczne. To niewielkie urządzenia, które ścierają warstwę zrogowaciałą. Sugerujemy korzystać z pilników ze specjalnymi osłonami – dzięki temu, podczas zabiegu skracania pazurów zabezpieczymy sierść z okolic łap przed wkręceniem.

pilnik elektryczny do obcinania pazurów psa
Pilnik elektryczny do pazurów psa.

Pamiętaj: używanie nieodpowiednich narzędzi może doprowadzić do zmiażdżenia paznokcia, co skutkuje rozdwojeniem i bolesnymi zadrami.

Jak przygotować psa do obcinania pazurów?

O ile niektóre psy lubią takie zabiegi pielęgnacyjne jak wyczesywanie czy kąpiel, o tyle raczej mało który pies jest zadowolony podczas obcinania pazurów. Nie ma w tym nic dziwnego – większość psów po prostu nie lubi, gdy dotyka się ich łap.

Musisz zrozumieć swojego psa, że obcinanie pazurów to proces, który jest dla niego nowy, dlatego też musisz go oswoić z:

 • nienaturalną pozycją łap
 • wykorzystywanymi urządzeniami

Najlepiej już w wieku szczenięcym pokaż czworonogowi niezbędne akcesoria i imituj wszelkie procesy pielęgnacyjne. Nieocenione będą w tym przypadku smaczki, którymi powinniśmy nagradzać psa za każdym razem, gdy będzie spokojny i posłuszny.

Jak przygotować psa do obcinania pazurów?

Pamiętać należy także o tym, by wszystko dawkować stopniowo. Zbyt stanowcze podejście może sprawić, że pies źle skojarzy zabieg, co może być kłopotliwe w przyszłości.

Jak obcinać pazury psa?

Zwykłe obcążki lub nożyczki nie nadają się do obcinania pazurów psa. Do wykonania tego zabiegu potrzebny będzie specjalny obcinacz do paznokci dla psa. Można użyć zarówno obcinacza w kształcie nożyc lub gilotynki.

Używanie nieodpowiednich narzędzi może doprowadzić do zmiażdżenia paznokcia, co skutkuje rozdwojeniem i bolesnymi zadrami.

 1. Pies powinien znajdować się w komfortowej pozycji i być wyciszony. Małe rasy należy umieścić na kolanach, grzbietem do siebie. W przypadku dużych ras, należy postawić przednie łapy na podwyższeniu. Podczas wykonywania zabiegu należy cały czas mówić do psa by ten czuł się bezpiecznie.
 2. Przyzwyczaj psa do dotyku i pozycji w jakiej się znajduje. Baw się jego łapkami i pazurkami. W momencie, gdy dotyk przestanie być drażniący należy złapać łapę i rozpocząć proces obcinania pazurów.
 3. Aby wysunąć paznokieć (by móc ocenić długość) należy nacisnąć na palec psa.
 4. Paznokcie należy obcinać od dołu ku górze.

Na poniższym obrazku prezentujemy linię cięcia jaką należy zachować.

jak prawidłowo obcinać pazury u psa

Za mocno ucięty pazur u psa – co zrobić?

Niekiedy zdarza się, że właściciele nieprawidłowo oceniają linię cięcia i zbyt krótko ucinają pazur psa. Pojawiająca się krew i ból psa wywołują w nas wyrzuty sumienia. Co robić w takiej sytuacji?

W pierwszej kolejności należy zdezynfekować krwawiące miejsce, a następnie kauteryzować (chemiczne koagulować patologiczną zmianę) nadmanganianem potasu lub jodyną.

Obcinanie pazurów u weterynarza

Psie pazury można obciąć także u weterynarza. W przypadku posłusznego pupila, zabieg ten będzie trwał maksymalnie kilka minut. Cena obcinania pazurów u weterynarza oscyluje w granicach 5-20 złotych w zależności od gabinetu i lokalizacji.

6 komentarzy

 1. Moi drodzy,
  chciałbym w tym miejscu zamieścić do Was apel:
  OBCINAJCIE PAZURY swoim pupilom!

  Choćby nie wiadomo jak się wzbraniały, stawiały opór, gryzły, uciekały – OBCINAJCIE!
  Dlaczego do tego aż tak namawiam? Otóż chciałbym, abyście nie popełniali mojego błędu.
  Kilka lat temu w moim domu pojawił się jamnik. Rufi (bo tak mu na imię) strasznie bał się obcinania pazurów. Po kilku próbach zakończonych fiaskiem odpuściłem. Zaniechaliśmy tego zabiegu wydawało się wtedy, że i on i ja byliśmy szczęśliwi z tego powodu. Niestety po jakimś czasie Rufi dziwnie stał się mniej ruchliwy. Początkowo wydawało mi się że to kwestia tego, że nie jest już szczeniakiem. Prawda niestety była inna. Paznokcie zaczęły mu wrastać. Efektem tego była również jego otyłość. Jadł tyle samo ale ruszał się mniej. Nie wiem jak ja mogłem go aż tak zaniedbać.
  Dzisiaj Rufi jest już po zabiegu i uczęszcza na specjalną rehabilitację. Na szczęście jego samopoczucie i waga wraca do normy. A mnie jest tak strasznie przykro przez moje niedbalstwo musiał się nacierpieć. Jestem i będę jego dłużnikiem do końca życia.
  A na poczet wyrządzonych szkód postanowiłem przestrzegać innych właścicieli czworonogów. Nie popełniajcie mojego błędu. Zawsze znajdzie się jakieś rozwiązanie, żeby nakłonić psa do współpracy. TERAZ TO WIEM

  • Strasznie przykra historia. 🙁
   Bardzo nieodpowiedzialne zachowanie, ale nie będę Cię moralizować. Chyba sam doszedłeś do odpowiednich wniosków.
   Mimo wszystko dzięki że się tym dzielisz i niesiesz przestrogę dla innych.

 2. Mój pies również boi się obcinania pazurów. Zastanawiam się na tym czy mu ich po prostu nie spiłować. Czytałam o tym na kilku forach. Jednak nie wypowiadali się tam żadni specjaliści, a zwyczajni „Kowalscy”. Może tutaj mi ktoś podpowie. Czy piłowanie psich pazurów jest możliwe i czy nie zaszkodzę jakoś tym mojemu Odiemu? Jeśli już miałabym je piłować to czy może do tego służyć mój pilnik którego używałam do swoich paznokci. Czy gramatura pilnika ma tutaj znaczenie?
  Piłowanie pazurów na asfalcie/betonie jest u nas niewystarczające – po pierwsze muszę się dużo nagimnastykować żeby Odi był zainteresowany nieustannym bieganiem po asfalcie (jest strasznym leniuszkiem i szybko się nudzi). Po drugie efekty takiego skracania widać tylko nieznacznie na tylnych łapach. Przednie zostają bez zmian.

 3. Wiem, że niektóre psy (najczęściej te zamieszkujące w miastach) nie mają problemów z obcinaniem pazurów, bo te same ścierają się im na betonowych powierzchniach, chodnikach, ulicach etc. Przyznam szczerze, że zazdroszczę im oraz ich właścicielom. Mój czworonożny przyjaciel – w tym przypadku – niestety jest kanapowcem, a spacery, na które uczęszczamy odbywają się po drogach tzw „polnych” (piaskowa, czasem błotnista nawierzchnia =D). Jego pazury nie ulegają ścieraniu. A z kolei ich obcinanie to dla mnie katorga, horror – jednym słowem coś nieprzyjemnego. Dla niego chyba też. Podgryza mi dłonie, nie pozwala się utrzymać, wyrywa swoje łapy z mojego uchwytu itd. Z kolei u Pani weterynarz jest zupełnie potulny podczas tego zabiegu. Nie chcę ciągle chodzić z nim co miesiąc czy nawet częściej w tym celu do weterynarza. Nawet nie chodzi tutaj o pieniądze bo wiadomo za każdy zabieg trzeba zapłacić. Ale chodzi raczej o czas. Do naszego weterynarza są ogromne kolejki. Podpowiedzcie jak przekonać moją psinę, że ja też potrafię wykonywać ten zabieg sama. Jak go do tego zachęcić? Nagrody nie pomagają. Czy macie jakieś pomysły? Może macie jakieś obcinaczki godne polecenia – np takie które pozwolą na szybsze i dokładniejsze obcinanie pazurów. Tak żeby pies nie zdążył się zorientować o co mi chodzi xD

 4. Ostatnio obcinałem pazury swojemu psu. I niestety ale mam problemy z wyznaczeniem granicy nerwu. Szczególnie w tylnych łapach. Trochę za mocno obciąłem mu pazur, czego konsekwencją było leciutkie krwawienie. I chciałbym się dowiedzieć co w takim wypadku? Ja nie miałem akurat pod ręka nic do odkażenia i zostawiłem pieska żeby sam sobie z tym poradził. Ale może polecacie jakieś środki, które zabezpieczyły by przed zakażeniem lub jakąś maść izolującą taką rankę. Czy może faktycznie pies radzi sobie w takich sytuacjach najlepiej sam.

  Druga kwestią o jaka chciałem zapytać to zjadanie przez psa pazurów. Czy tylko mój pies jest taki dziwny, że jak znajdzie swój pazur, który umknął mi podczas sprzątania po obcinaniu to go zjada? Czy to może mu zaszkodzić?

  • Jeśli masz problem z wyznaczeniem granicy nerwu to najzwyczajniej w świecie podświetl pazur latarką. Ewentualnie są też obcinaczki, które same wykrywają granicę. Mają jakieś świetlne czujniki właśnie – ale są bardzo drogie.
   Do przemywania ranek jakichkolwiek za zawsze stosują Octanisept – polecony przez weterynarza, dostępny w aptekach. Ogólnie większość leków z końcówką SEPT – się nadaje 😉 (taka ciekawostka)
   A co do zjadania pazurów jeszcze się nie spotkałem z takim przypadkiem. Obgryzanie – jak najbardziej. Ale zjadanie obciętych – I don”t know ;P Chyba po prostu najlepiej jakby pies tego nie powtarzał

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *