Home / Pielęgnacja / Obcinanie pazurów u psa

Obcinanie pazurów u psa

Charakterystyczny stukot wydobywa się spod łap Twojego czworonoga? To znak, że czas najwyższy zająć się jego pazurami.

U psa, który większość czasu spędza na dworzu i biega po twardym podłożu (asfalt, beton, kostka brukowa) rzadziej będziemy musieli przeprowadzać zabieg obcinania paznokci, aniżeli u czworonoga, którego naturalnym środowiskiem jest kanapa i ciepłe mieszkanko.

Obcinanie paznokci u psa – proces konieczny

Zaniechanie procesu obcinania pazurów u psa może spowodować dyskomfort w poruszaniu. W szczególnych przypadkach, może nawet dojść do wrastania psich paznokci w poduszkę łapy. W rezultacie może doprowadzić to do ogromnego bólu i niemożności poruszania się.

Pies podczas poruszania się dotyka podłoża tylko palcami, przez co zalicza się go do palcochodów. W przypadku kontaktu z twardym podłożem zachodzi naturalny proces zdzierania paznokci. Dlatego też, obcinanie pazurków u psa korzystającego z betonowego/asfaltowego wybiegu będzie konieczne znacznie rzadziej lub wcale.

Jak obciąć pazury psu, by go nie skaleczyć?

Podobnie jak u człowieka, obcinanie pazurów u psa jest całkowicie bezbolesne. Należy jednak pamiętać, że u czworonoga paznokieć od pewnego momentu jest unerwiony.

Obcinanie paznokci to zabieg delikatny, który wymaga precyzji. O ile na białych pazurach nerw jest dobrze widoczny, o tyle w przypadku ciemnych paznokci granica jest praktycznie niemożliwa do wychwycenia. Dlatego też, zachowanie szczególnej ostrożności stanowi warunek konieczny. Odgarniając sierść otaczającą pazury psa można zauważyć rowek wyznaczający miejsce w którym nie należy ciąć.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem, pozwalającym praktycznie uniknąć uszkodzenia nerwu jest obcinanie pazura etapami – po 1-2 milimetrze każdego dnia, do momentu uzyskania odpowiedniej długości.

Do jakiej długości należy obcinać psie pazury? Pazury psa stojącego na równej i twardej powierzchni nie powinny dotykać podłoża.

Jak obcinać paznokcie psu?

Zwykłe obcążki lub nożyczki nie nadają się do obcinania pazurów psa. Do wykonania tego zabiegu potrzebny będzie specjalny obcinacz do paznokci dla psa. Można użyć zarówno obcinacza w kształcie nożyc lub gilotynki.

Używanie nieodpowiednich narzędzi może doprowadzić do zmiażdżenia paznokcia, co skutkuje rozdwojeniem i bolesnymi zadrami.

  1. Pies powinien znajdować się w komfortowej pozycji i być wyciszony. Małe rasy należy umieścić na kolanach, grzbietem do siebie. W przypadku dużych ras, należy postawić przednie łapy na podwyższeniu. Podczas wykonywania zabiegu należy cały czas mówić do psa by ten czuł się bezpiecznie.
  2. Przyzwyczaj psa do dotyku i pozycji w jakiej się znajduje. Baw się jego łapkami i pazurkami. W momencie, gdy dotyk przestanie być drażniący należy złapać łapę i rozpocząć proces obcinania pazurów.
  3. Aby wysunąć paznokieć (by móc ocenić długość) należy nacisnąć na palec psa.
  4. Paznokcie należy obcinać od dołu ku górze.

Na poniższym obrazku prezentujemy linię cięcia jaką należy zachować.

Sprawdź także

Jak rozczesać kołtuny u psa?

Nieprawidłowa lub zbyt rzadka pielęgnacja sierści u psa może skutkować powstawaniem tzw. kołtunów. To defekt, …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *