Home / Zdrowie / Nużyca u psa

Nużyca u psa

Nużyca to choroba wywoływana przez pasożyta bytującego w mieszkach włosowych i gruczołach łojowych. Demodex Canis (nużeniec psi) zazwyczaj atakuje psy w wieku szczenięcym, choć zdarzają się również przypadki zachorowań u dorosłych czworonogów.

Nużeniec u psa

                                                            Nużeniec psi (Demodex Canis)

 

Demodex Canis to mikroskopijny pasożyt (0,25-0,30mm), którego nie sposób dostrzec gołym okiem. Przyjmuje się, że u każdego czworonoga bytują te pasożyty, jednakże tylko w niektórych przypadkach uaktywniają się. Rozwój pasożytów następuje w momencie spadku odporności. Szczególnie często nużeniec atakuje niesterylizowane suki podczas cieczki, psy chore i osłabione.

Rodzaje nużycy

Medycyna weterynaryjna klasyfikuje cztery rodzaje nużycy: ogniskową, palcową, uogólnioną – młodzieńczą oraz uogólnioną – wieku dorosłego.

Nużyca ogniskowa

Nużyca ogniskowa występuje głównie u psów w wieku szczenięcym (do 1 roku). Choroba bardzo szybko postępuje. Zwykle trwa około 1-2 miesiące. W około 10% przypadków przeradza się w postać uogólnioną.

Objawy nużycy ogniskowej: łysienie (ogniska), rumień, nadmierne łuszczenie się skóry, nadmierna pigmentacja.

Zmiany skórne obejmują następujące obszary: pysk, oczy, wargi, głowę, tułów, przednie łapy, uszy.

Nużyca palcowa

Postać palcowa nużycy zwykle występuje u ras olbrzymich. Ta przewlekła choroba atakuje obszar pomiędzy palcami czworonoga. Ze względu na lokalizację zmian, leczenie tego rodzaju nużycy jest niezwykle trudne.

Objawy nużycy palcowej: zmiany ropne na skórze, świąd, ból i rumień w okolicach palców.

Nużyca uogólniona młodzieńcza

Postać uogólniona u psów młodych zwykle bierze swój początek od pojedyńczych zmian miejscowych (ogniskowych). Dotyczy czworonogów w wieku od 3 do 18 miesięcy. W około 50% przypadków dochodzi do samoistnej remisji.

Objawy nużycy uogólnionej młodzieńczej: wyłysienia o różnej wielkości, rumień, nadmierne łuszczenie się skóry, świąd, powiększone węzły chłonne, ropne zakażenie skóry, stan zapalny mieszków włosowych, świąd.

Nużyca uogólniona psa dorosłego

Nużyca uogólniona psa dorosłego dotyczy czworonogów w wieku powyżej 18 miesiąca. Zmiany skórne obejmować mogą całe ciało. Zaniechanie leczenia może skutkować nawet śmiercią z wycieńczenia.

Objawy nużycy uogólnionej psa dorosłego: nadmierne łuszczenie się skóry, świąd, powiększone węzły chłonne, zaburzenia pracy gruczołów łojowych, nieprzyjemny zapach skóry, zmiany ropne, krosty, stan zapalny mieszków włosowych, wyłysienia o różnej wielkości.

Nużyca u psów – diagnoza

Ze względu na podobny obraz kliniczny wielu różnych chorób skóry, niezwykle ważne jest postawienie trafnej diagnozy. W tym celu, lekarz decyduje o przeprowadzeniu badań, które pozwolą rozpoznać chorobę. Powszechnie stosuje się:

  • badania makroskopowe parazytologiczne zeskrobiny skóry
  • badania laboratoryjne krwi, moczu oraz kału
  • badanie histopatologiczne wycinka skóry
  • badanie mikologiczne zeskrobin skóry
  • badanie bakteriologiczne zeskrobin skóry
  • badanie sierści przy pomocy lampy Wooda
  • badanie cytologiczne skóry
  • badanie alergiczne (test alergiczny)
  • badanie immunopatologiczne skóry

Nużyca u psów – leczenie

Leczenie nużycy polega nie tylko na wyeliminowaniu roztoczy z organizmu czworonoga, ale także pozbyciu się chorób i dolegliwości wynikających z obecności nużeńca. Co więcej, wiele schorzeń towarzyszących tej chorobie wyklucza stosowanie niektórych preparatów przeciwko nużycy, sprawiając, że leczenie jest jeszcze trudniejsze.

Zdecydowanie najmniej problematyczna jest nużyca miejscowa diagnozowana u psów młodych. W większości przypadków, rozwijający się układ immunologiczny potrafi stoczyć zwycięską walkę z pasożytami. Tylko w 10% przypadków nużyca miejscowa przeradza się w nużycę uogólnioną. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy interweniować. Wizyta u lekarza weterynarii jest konieczna.

W przypadku nużycy uogólnionej (palcowej, u psów młodych, u psów dorosłych) leczenie jest o wiele bardziej skomplikowane, a sama forma jest zależna od wyników badań.

Najczęściej zadawane pytania

Czy nużyca u psa jest zaraźliwa?

Tak, do zarażenia nużeńcem dochodzi jednak już w czasie wylizywania szczeniąt przez matkę. Szacuje się, że na około 80% czworonogów bytuje ten pasożyt.

Czy nużyca u psa jest wyleczalna?

Tak. Jednakże, choroba ma tendencje do nawracania. Psy, które przebyły nużycę wymagają szczególnej opieki i pielęgnacji.

Czy nużyca u psa jest zaraźliwa dla ludzi?

Pasożyty Demodex Canis preferują innych gospodarzy. Nie mniej jednak, zaleca się zwiększyć higienę i ograniczyć zbliżenia z psem.

Sprawdź także

Nicienie u psa

Nicienie jelitowe to pasożyty wewnętrzne, które mogą doprowadzać do silnych zaburzeń żołądkowo-jelitowych u czworonoga. Gatunkiem …

Jeden komentarz

  1. Moja Lusy zachorowała na nużycę krótko po sterylizacji :[ Było mi jej szkoda podwojnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *