Home / Zdrowie / Nużyca u psa

Nużyca u psa

Nużyca to choroba wywoływana przez pasożyta bytującego w mieszkach włosowych i gruczołach łojowych. Demodex Canis (nużeniec psi) zazwyczaj atakuje psy w wieku szczenięcym, choć zdarzają się również przypadki zachorowań u dorosłych czworonogów.

Nużeniec u psa

nużeniec u psa
                                                            Nużeniec psi (Demodex Canis)

Demodex Canis to mikroskopijny pasożyt (0,25-0,30mm), którego nie sposób dostrzec gołym okiem. Przyjmuje się, że u każdego czworonoga bytują te pasożyty, jednakże tylko w niektórych przypadkach uaktywniają się. Rozwój pasożytów następuje w momencie spadku odporności. Szczególnie często nużeniec atakuje niesterylizowane suki podczas cieczki, psy chore i osłabione.

Rodzaje nużycy

Medycyna weterynaryjna klasyfikuje cztery rodzaje nużycy: ogniskową, palcową, uogólnioną – młodzieńczą oraz uogólnioną – wieku dorosłego.

nużyca u psa

Nużyca ogniskowa

Nużyca ogniskowa występuje głównie u psów w wieku szczenięcym (do 1 roku). Choroba bardzo szybko postępuje. Zwykle trwa około 1-2 miesiące. W około 10% przypadków przeradza się w postać uogólnioną.

Objawy nużycy ogniskowej: łysienie (ogniska), rumień, nadmierne łuszczenie się skóry, nadmierna pigmentacja.

Zmiany skórne obejmują następujące obszary: pysk, oczy, wargi, głowę, tułów, przednie łapy, uszy.

Nużyca palcowa

Postać palcowa nużycy zwykle występuje u ras olbrzymich. Ta przewlekła choroba atakuje obszar pomiędzy palcami czworonoga. Ze względu na lokalizację zmian, leczenie tego rodzaju nużycy jest niezwykle trudne.

Objawy nużycy palcowej: zmiany ropne na skórze, świąd, ból i rumień w okolicach palców.

Nużyca uogólniona młodzieńcza

Postać uogólniona u psów młodych zwykle bierze swój początek od pojedyńczych zmian miejscowych (ogniskowych). Dotyczy czworonogów w wieku od 3 do 18 miesięcy. W około 50% przypadków dochodzi do samoistnej remisji.

Objawy nużycy uogólnionej młodzieńczej: wyłysienia o różnej wielkości, rumień, nadmierne łuszczenie się skóry, świąd, powiększone węzły chłonne, ropne zakażenie skóry, stan zapalny mieszków włosowych, świąd.

Nużyca uogólniona psa dorosłego

Nużyca uogólniona psa dorosłego dotyczy czworonogów w wieku powyżej 18 miesiąca. Zmiany skórne obejmować mogą całe ciało. Zaniechanie leczenia może skutkować nawet śmiercią z wycieńczenia.

Objawy nużycy uogólnionej psa dorosłego: nadmierne łuszczenie się skóry, świąd, powiększone węzły chłonne, zaburzenia pracy gruczołów łojowych, nieprzyjemny zapach skóry, zmiany ropne, krosty, stan zapalny mieszków włosowych, wyłysienia o różnej wielkości.

Nużyca u psów – diagnoza

Ze względu na podobny obraz kliniczny wielu różnych chorób skóry, niezwykle ważne jest postawienie trafnej diagnozy. W tym celu, lekarz decyduje o przeprowadzeniu badań, które pozwolą rozpoznać chorobę. Powszechnie stosuje się:

 • badania makroskopowe parazytologiczne zeskrobiny skóry
 • badania laboratoryjne krwi, moczu oraz kału
 • badanie histopatologiczne wycinka skóry
 • badanie mikologiczne zeskrobin skóry
 • badanie bakteriologiczne zeskrobin skóry
 • badanie sierści przy pomocy lampy Wooda
 • badanie cytologiczne skóry
 • badanie alergiczne (test alergiczny)
 • badanie immunopatologiczne skóry

Nużyca u psów – leczenie

Leczenie nużycy polega nie tylko na wyeliminowaniu roztoczy z organizmu czworonoga, ale także pozbyciu się chorób i dolegliwości wynikających z obecności nużeńca. Co więcej, wiele schorzeń towarzyszących tej chorobie wyklucza stosowanie niektórych preparatów przeciwko nużycy, sprawiając, że leczenie jest jeszcze trudniejsze.

nużyca u psa - leczenie

Zdecydowanie najmniej problematyczna jest nużyca miejscowa diagnozowana u psów młodych. W większości przypadków, rozwijający się układ immunologiczny potrafi stoczyć zwycięską walkę z pasożytami. Tylko w 10% przypadków nużyca miejscowa przeradza się w nużycę uogólnioną. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy interweniować. Wizyta u lekarza weterynarii jest konieczna.

W przypadku nużycy uogólnionej (palcowej, u psów młodych, u psów dorosłych) leczenie jest o wiele bardziej skomplikowane, a sama forma jest zależna od wyników badań.

Najczęściej zadawane pytania

Czy nużyca u psa jest zaraźliwa?

Tak, do zarażenia nużeńcem dochodzi jednak już w czasie wylizywania szczeniąt przez matkę. Szacuje się, że na około 80% czworonogów bytuje ten pasożyt.

Czy nużyca u psa jest wyleczalna?

Tak. Jednakże, choroba ma tendencje do nawracania. Psy, które przebyły nużycę wymagają szczególnej opieki i pielęgnacji.

Czy nużyca u psa jest zaraźliwa dla ludzi?

Pasożyty Demodex Canis preferują innych gospodarzy. Nie mniej jednak, zaleca się zwiększyć higienę i ograniczyć zbliżenia z psem.

2 komentarze

 1. Moja Lusy zachorowała na nużycę krótko po sterylizacji :[ Było mi jej szkoda podwojnie

 2. Nużyca u psa wydaje mi się totalną niesprawiedliwością. Trzeba na prawdę uważać, aby odpowiednio zajmować się biednym zwierzakiem. Na stronie Centrum Walki z Nużeńcem można dowiedzieć się praktycznie wszystkiego na temat nużycy. To na prawdę nie przyjemna choroba…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *