Home / Zdrowie / Nosówka u psa

Nosówka u psa

Nosówka to zakaźna choroba wirusowa, którą cechuje bardzo wysoka śmiertelność oraz ciężki przebieg. Wywoływana jest przez wirusa nosówki (ang. canine distemper virus – CDV).

nosówka u psa

Jak dochodzi do zarażenia nosówką?

Nosówka to choroba zakaźna, której źródłem są nosiciele i chore psy. Do zakażenia może dojść drogą kropelkową, pokarmową oraz śródmaciczną. Wirus może być przenoszony przez inne zwierzęta oraz ludzi.

Kiedy wirus znajdzie się w organizmie, dochodzi do jego szybkiego namnożenia w migdałach oraz węzłach chłonnych śródpiersiowych.

Wirus nosówki bardzo szybko ginie w wysokiej temperaturze, dlatego też największa zachorowalność występuje w chłodnych miesiącach. CDV w temperaturze wynoszącej 37 stopni Celsjusza przeżywa zaledwie godzinę. Z kolei w temperaturze równej 4 stopnie Celsjusza może żyć nawet dwa tygodnie.

Nosówka u psa – objawy

Od infekcji do czasu wystąpienia pierwszych objawów zwykle mija od trzech do siedmiu dni. Pierwszym sygnałem alarmowym jest wzrost temperatury ciała do około 40-41 stopni Celsjusza.

Nosówka u psa może objawiać się bardzo różnie. Wszystko zależy od poziomu nasilenia infekcji wtórnych. Wyróżnia się siedem postaci nosówki.

Postać nosówkiObjawy
nieżytowaprzejściowa gorączka, wypływ z nosa i spojówek, biegunka, depresja
płucnakrwiste, ropne lub surowicze wypływy z nosa, zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, kaszel, duszności, obrzęk płuc
żołądkowo-jelitowawymioty, biegunka, odwodnienie, wychudzenie,
skórnapęcherzyki ropne na brzuchu, wewnętrznej stronie ud, a także wokół oczu, nosa oraz warg
nerwowapadaczka, oczopląs, halucynacje, tiki i drżenia mięśniowe, otępienie, zaburzenia ruchowe, zaburzenia świadomości, przeczulica
ocznałzawienie, światłowstręt, perforacja rogówki, owrzodzenie, zapalenie spojówek, zapalenie nerwu wzrokowego
choroba twardej łapypogrubienie opuszek łap, popękana i sucha skóra lusterka nosa

Jak rozpoznać nosówkę u psa?

Charakterystyczne objawy choroby oraz wywiad potwierdzający brak szczepienia przeciw nosówce determinuje realizację prostych badań diagnostycznych wymazu ze spojówek, pochwy lub napletka.

Nosówka u psa – leczenie

Nosówka to choroba, której śmiertelność jest bardzo wysoka i wynosi kilkadziesiąt procent. Największa szansa na pozbycie się infekcji wirusa CDV jest w pierwszych dniach od zarażenia.

Leczenie powinno być dostosowane do towarzyszących objawów (postaci nosówki) oraz stanu klinicznego czworonoga. Leczenie ma zazwyczaj charakter objawowy (leczenie wspomagające).

W zależności od postaci nosówki stosuje się między innym leki:

  • przeciwgorączkowe
  • usprawniające pracę układu trawiennego
  • przeciwpadaczkowe
  • immunostymulujące
  • nootropowe
  • neurotropowe
  • przeciwzapalne

Wtórne infekcje eliminuje się przy wykorzystaniu antybiotyków, maści, kropli, witamin oraz minerałów. Ponadto, w leczeniu nosówki zastosowanie znajdują również zabiegi fizjoterapeutyczne.

Niezwykle istotne jest zachowanie zdrowej, zbilansowanej i pełnowartościowej diety oraz odpowiednie nawadnianie czworonoga w okresie rekonwalescencji. Niestety, leczenie nosówki nie daje żadnej gwarancji pozytywnych rezultatów. Choroba bardzo szybko postępuje i wyniszcza organizm.

Szczepienie przeciw nosówce

Nosówka to choroba bardzo groźna, dlatego też szczepienie przeciwko wirusowi CDV jest absolutnym obowiązkiem każdego właściciela czworonoga. To skuteczna forma profilaktyki.

Szczepienie „na” nosówkę należy realizować w 6-7, 10-12 oraz 16 tygodniu życia. Kolejne szczepienie należy realizować po roku, a następnie w odstępach wynoszących 1-2 lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *