Home / Zdrowie / Nosówka u psa

Nosówka u psa

Nosówka to zakaźna choroba wirusowa, którą cechuje bardzo wysoka śmiertelność oraz ciężki przebieg. Wywoływana jest przez wirusa nosówki (ang. canine distemper virus – CDV).

Jak dochodzi do zarażenia nosówką?

Nosówka to choroba zakaźna, której źródłem są nosiciele i chore psy. Do zakażenia może dojść drogą kropelkową, pokarmową oraz śródmaciczną. Wirus może być przenoszony przez inne zwierzęta oraz ludzi.

Kiedy wirus znajdzie się w organizmie, dochodzi do jego szybkiego namnożenia w migdałach oraz węzłach chłonnych śródpiersiowych.

Wirus nosówki bardzo szybko ginie w wysokiej temperaturze, dlatego też największa zachorowalność występuje w chłodnych miesiącach. CDV w temperaturze wynoszącej 37 stopni Celsjusza przeżywa zaledwie godzinę. Z kolei w temperaturze równej 4 stopnie Celsjusza może żyć nawet dwa tygodnie.

Nosówka u psa – objawy

Od infekcji do czasu wystąpienia pierwszych objawów zwykle mija od trzech do siedmiu dni. Pierwszym sygnałem alarmowym jest wzrost temperatury ciała do około 40-41 stopni Celsjusza.

Nosówka u psa może objawiać się bardzo różnie. Wszystko zależy od poziomu nasilenia infekcji wtórnych. Wyróżnia się siedem postaci nosówki.

Postać nosówkiObjawy
nieżytowaprzejściowa gorączka, wypływ z nosa i spojówek, biegunka, depresja
płucnakrwiste, ropne lub surowicze wypływy z nosa, zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, kaszel, duszności, obrzęk płuc
żołądkowo-jelitowawymioty, biegunka, odwodnienie, wychudzenie,
skórnapęcherzyki ropne na brzuchu, wewnętrznej stronie ud, a także wokół oczu, nosa oraz warg
nerwowapadaczka, oczopląs, halucynacje, tiki i drżenia mięśniowe, otępienie, zaburzenia ruchowe, zaburzenia świadomości, przeczulica
ocznałzawienie, światłowstręt, perforacja rogówki, owrzodzenie, zapalenie spojówek, zapalenie nerwu wzrokowego
choroba twardej łapypogrubienie opuszek łap, popękana i sucha skóra lusterka nosa

Jak rozpoznać nosówkę u psa?

Charakterystyczne objawy choroby oraz wywiad potwierdzający brak szczepienia przeciw nosówce determinuje realizację prostych badań diagnostycznych wymazu ze spojówek, pochwy lub napletka.

Nosówka u psa – leczenie

Nosówka to choroba, której śmiertelność jest bardzo wysoka i wynosi kilkadziesiąt procent. Największa szansa na pozbycie się infekcji wirusa CDV jest w pierwszych dniach od zarażenia.

Leczenie powinno być dostosowane do towarzyszących objawów (postaci nosówki) oraz stanu klinicznego czworonoga. Leczenie ma zazwyczaj charakter objawowy (leczenie wspomagające).

W zależności od postaci nosówki stosuje się między innym leki:

  • przeciwgorączkowe
  • usprawniające pracę układu trawiennego
  • przeciwpadaczkowe
  • immunostymulujące
  • nootropowe
  • neurotropowe
  • przeciwzapalne

Wtórne infekcje eliminuje się przy wykorzystaniu antybiotyków, maści, kropli, witamin oraz minerałów. Ponadto, w leczeniu nosówki zastosowanie znajdują również zabiegi fizjoterapeutyczne.

Niezwykle istotne jest zachowanie zdrowej, zbilansowanej i pełnowartościowej diety oraz odpowiednie nawadnianie czworonoga w okresie rekonwalescencji. Niestety, leczenie nosówki nie daje żadnej gwarancji pozytywnych rezultatów. Choroba bardzo szybko postępuje i wyniszcza organizm.

Profilaktyka – szczepienie przeciw nosówce

Nosówka to choroba bardzo groźna, dlatego też szczepienie przeciwko wirusowi CDV jest absolutnym obowiązkiem każdego właściciela czworonoga. To skuteczna forma profilaktyki.

Szczepienie „na” nosówkę należy realizować w 6-7, 10-12 oraz 16 tygodniu życia. Kolejne szczepienie należy realizować po roku, a następnie w odstępach wynoszących 1-2 lata.

Sprawdź także

Odrobaczanie psa

Odrobaczanie psa to jeden z podstawowych zabiegów profilaktycznych, które należy cyklicznie realizować. Pasożyty mogą bowiem …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *