Home / Zdrowie / Nicienie u psa

Nicienie u psa

Nicienie jelitowe to pasożyty wewnętrzne, które mogą doprowadzać do silnych zaburzeń żołądkowo-jelitowych u czworonoga. Gatunkiem bytującym w organizmie psa jest glista psia (Toxocara Canis).

nicienie u psa

Samiec psiej glisty może mierzyć do 13 cm, samica zaś osiąga długość nawet 20 cm. Pasożyty te mają średnicę 2,2-2,6 cm w przypadku samca i do 3 cm w przypadku samicy.

Jak dochodzi do inwazji psiej glisty?

Do zarażenia pasożytem Toxocara Canis dochodzi zazwyczaj już w łonie matki. Postacie larwalne tego pasożyta dostają się do płodów poprzez łożysko lub dostarczane są wraz z mlekiem matki. Dlatego też, odrobaczanie psów w wieku szczenięcym jest zabiegiem absolutnie koniecznym.

Z kolei do zarażenia psów dorosłych dochodzi zazwyczaj poprzez połknięcie jaj psiej glisty, które wydalane są przez zarażone osobniki.

Nicienie u psa – objawy

Zarażenie nicieniami u psów objawia się poprzez widoczne powiększenie i bolesność brzucha. Ponadto, występuje również: biegunka i dyskomfort. Niekiedy, objawem może być także charakterystyczny kaszel, który oznacza przenikanie larw do układu oddechowego.

W przypadku licznej inwazji glisty psiej może dochodzić do wymiotów oraz wydalania pasożyta z kałem.

Jak zapobiegać występowaniu nicieni?

Działaniem profilaktycznym, które należy realizować cyklicznie jest tzw. odrobaczanie psa. To zabieg, który polega na podaniu specjalnie przygotowanego preparatu o działaniu przeciwpasożytniczym. Więcej o stosowaniu tabletek, żelów, past oraz preparatów typu spot-on na odrobaczanie psa przeczytają Państwo tutaj.

Niezwykle ważne jest również utrzymywanie prawidłowej higieny czworonoga oraz ograniczenie kontaktu z odchodami innych zwierząt. Wszak, kał innych osobników to prawdziwa wylęgarnia pasożytów.

Jak zwalczyć nicienie u psa?

Eliminacja glist psich z organizmu czworonoga możliwa jest poprzez zastosowanie leków przeciwpasożytniczych.  Powszechnie w leczeniu wykorzystuje się środki zawierające: pyrantel, febantel, selamaktynę, prazikwantel (stosowane na osobniki dorosłe) oraz fenbendazol, milbemycyna (stosowane na postaci larwalne i osobniki dorosłe).

Dzięki mikroskopijnemu badaniu kału, weterynarz może zastosować najskuteczniejszą formę leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *