Home / Rasy / Najmniejsze rasy psów

Najmniejsze rasy psów

Przyciągają uwagę swoim wyglądem, są słodkie i potrafią odnaleźć się w nawet najmniejszym lokum. O kim mowa? Oczywiście, o przedstawicielach najmniejszych ras psów.

Najmniejsze psy

Często mówi się o nich, jako o psach torebkowych lub kieszonkowych. Spotkać się można nawet z określeniem „teacup”, co w przełożeniu na język polski określa psa mieszczącego sie w filiżance od herbaty. Poniżej prezentujemy zestawienie najmniejszych ras świata.

10. Maltańczyk

najmniejsze rasy psów - maltańczyk


Maltańczyk to jeden z najstarszych psów do towarzystwa. Pierwsze informacje o tych niewielkich czworonogach pojawiły się już 300 lat p.n.e. Rasa ta charakteryzuje się umaszczeniem w dwóch kolorach: czysto białym lub w odcieniu kości słoniowej. Wzorzec FCI zakłada, że waga maltańczyka powinna wynosi od 3 do 4 kilogramów.

9. Gryfonik brukselski

najmniejsze rasy psów - gryfonik brukselski

Gryfonik brukselski to niezwykle uroczy pies, którego pierwotnym przeznaczeniem było tępienie gryzoni. Wraz z upływającym czasem, gryfonik zyskał miano psa do towarzystwa, nierzadko pojawiając się na dworach arystokracji. Ten czworonóg osiąga wysokość od 28 do 35 centymetrów i wagę oscylującą w granicach 3-5 kilogramów.

8. Pinczer Małpi

najmniejsze rasy psów - pinczer małpi

Pinczer Małpi (affepinscher) to czworonóg o charakterystycznym wyglądzie. Jego nazwa wzięła się od dwóch niemieckich słów – affe (małpa) i pinscher (terier). Te czworonogi osiągają zwykle wysokość nie większą niż 25-30 centymetrów i wagę w granicach 3,5-4 kilogramów.

7. Toy Fox Terrier

najmniejsze rasy psów - toy fox terrier

Toy Fox Terrier to pies wyhodowany w Stanach Zjednoczonych. Uznawane za najlepszych towarzyszy ludzi z poczuciem humoru psy osiągają wagę maksymalną w okolicach 3,2 kilogramów. Mimo tak niewielkiej wagi ich sylwetka jest atletyczna.

6. Papillon

najmniejsze rasy psów - papillon

Nie przekraczający 30 centymetrów Pappilon to rasa, która łączy ze sobą cechy spaniela i szpica. Jego nazwa pochodzi od francuskiego słowa papillon (motyl), które odnosi się do specyficznego kształtu uszu tego czworonoga. Waga papillona oscyluje w granicach 3-4 kilogramów.

5. Yorkshire Terier

najmniejsze rasy psów - yorkshire terrier

Popularny York to pies, który wyhodowany został w północnej Anglii. Początkowo psy tej rasy ważyły około 5-6 kilogramów. Wraz z upływającym czasem, hodowano coraz mniejsze psy. Wzorzec FCI zakłada, że psy tej rasy ważyć powinny maksymalnie 3,2 kg.

4. Rosyjski Toy

najmniejsze rasy psów - rosyjski toy

Rosyjski Toy to elegancki, delikatny pies o kwadratowej sylwetce. Jego przodkowie (angielskie toy teriery) byli ulubieńcami moskiewskiej arystokracji. Na skutek licznych krzyżówek wyhodowano i opracowano wzorzec tego niewielkiego czworonoga. Jego wysokość oscyluje w granicach 20-28 centymetrów, a waga nie przekracza 3 kilogramów.

3. Japoński Chin

najmniejsze rasy psów - japoński chin

Japoński Chin to pies z królewskim rodowodem. Ulubieniec arystokracji i społeczeństwa z wyższych sfer pochodzi z Chin. Pierwsze zapiski dotyczące China i jego przodków pochodzą z VIII wieku. Japońskie chiny zwykle ważą około 1,8-3,2 kg i osiągają wysokość równą 25 centymetrów.

2. Szpic miniaturowy (Pomeranian)

najmniejsze rasy psów - szpic miniaturowy

Według różnych zapisków, pomeraniany to najstarsze psy żyjace w Europie środkowej. Ich waga wynosi maksymalnie trzy kilogramy (zwykle znacznie mniej), a wysokość w kłębie jest nie większa niż 20 centymetrów.

1. Chihuahua

najmniejsze rasy psów - chihuahua

Chihuahua to psy uznawane przez wielu za najmniejszą rasę psów na świecie. Ich waga zwykle oscyluje w granicach około 1,5 kg (wzorzec zakłada, że psy ważą od 0,5kg-3,2kg). Te niezwykle radosne i energiczne psy, są jedną z najpopularniejszych ras do towarzystwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *