Spis treści
Wypadanie włosów u psa to proces, który jest w pełni naturalny. Okrywa włosowa składa się bowiem z włosów, które są w różnych fazach: wzrostu, dojrzałości i obumierania. Podczas ostatniej z nich – włosy wypadają. Po pewnym czasie w ich miejscu pojawiają się nowe, co sprawia, że sierść jest sukcesywnie wymieniana.

W pełni naturalnym zjawiskiem jest również linienie, czyli wymiana sierści następująca na skutek zmiany pory roku. Organizm czworonoga reaguje w ten sposób zwykle wiosną i jesienią. Nasilenie linienia uwarunkowane jest od wielu czynników, między innymi: typu owłosienia, rasy, wieku oraz ogólnej kondycji czworonoga.
Niestety, nie zawsze wypadanie sierści u psa jest zgodne z naturą. Niekiedy, może stanowić objaw chorobowy lub być efektem nieprawidłowej pielęgnacji czy też niewłaściwego odżywiania. Czynników warunkujących występowanie nadmiernego wypadania sierści jest wiele, a kluczem do zaprzestania zrzucania sierści jest rozpoznanie i leczenie przyczynowe.
Jakie są przyczyny nadmiernego wypadania sierści u psów?
Nadmierne wypadanie włosów u psa to proces, który powinien zaniepokoić każdego właściciela. Nigdy nie powinniśmy go lekceważyć, gdyż może być objawem poważnych dolegliwości. Poniżej pokrótce przedstawiamy najczęściej występujące przyczyny nadmiernego wypadania sierści u psów.
Niewłaściwa dieta
Dieta prócz tego, że zbilansowana, pełnowartościowa i zdrowa, powinna być również dostosowana do wieku, podejmowanej aktywności fizycznej oraz indywidualnych potrzeb rasowych. Co oczywiste, inaczej wygląda żywienie 30-kilogramowego owczarka niemieckiego, a inaczej 30-kilogramowego american pit bull terriera.
Niewłaściwe odżywianie psa bardzo szybko odbija się na wyglądzie oraz zdrowiu sierści. Mówi się wręcz, że sierść psa to swoisty barometr zdrowia czworonoga.
Problemy z nadmiernym wypadaniem włosa są najczęściej wynikiem:
- niedożywienia
- niedostosowanej karmy do indywidualnych potrzeb psa
- stosowanie taniej karmy bogatej w tzw. uzupełniacze (powodują uczucie sytości, ale są ubogie w składniki odżywcze)
Nieprawidłowa pielęgnacja sierści i skóry psa
Szczotkowanie, kąpiel czy odżywianie to zabiegi, których realizacja jest konieczna, aby utrzymać zdrową, sprężystą i lśniącą sierść. Częstotliwość owych procesów jest – rzecz jasna – zależna od typu owłosienia czworonoga.
Nadmierne wypadanie sierści może być wynikiem braku/niewłaściwej częstotliwości wspomnianych zabiegów, ale także stosowania kosmetyków niskiej jakości lub niedostosowanych do typu owłosienia naszego psa.
Warto przy tym zaznaczyć, że wielu właścicieli psów, w obawie o utratę naturalnej bariery ochronnej włosa – postanawia ograniczyć kąpiele do minimum. To ogromny błąd! Znacznie bardziej szkodliwe są bowiem kurz, toksyny znajdujące się w powietrzu czy sól przemysłowa, którą traktuje się ośnieżone chodniki i ulice w zimie.
Do pielęgnacji psiej sierści należy stosować szampony i odżywki dla psów. Korzystanie z kosmetyków dla ludzi może doprowadzić do silnych podrażnień oraz przesuszenia włosów.
Choroby
Nadmierne wypadanie sierści to objaw wielu jednostek chorobowych – zarówno tych zakaźnych, jak i pasożytniczych, bakteryjnych czy grzybiczych. Niekiedy, wypadanie włosów jest również wynikiem zaburzeń o charakterze hormonalnym.
Podstawą leczenia jest prawidłowa diagnoza, którą postawić może tylko i wyłącznie lekarz weterynarii. Rodzaj wykonywanych badań laboratoryjnych zależny jest od przeprowadzonego wywiadu oraz typu nadmiernego wypadania włosów (uogólnione lub miejscowe).
Stres
Wypadanie sierści u psa to proces, który nierzadko uwarunkowany jest przez zaburzenia behawioralne. Nadmierny stres, depresja czy lękliwość może skutkować nieustannym drapaniem i wylizywaniem sierści, co doprowadzić może nie tylko do wyłysień, ale także trudno gojących się ran.
Alergia pokarmowa
Nadmierne wypadanie sierści u psa może być wywołane przez alergię pokarmową. Wówczas to, wypadaniu sierści towarzyszyć może również silny świąd.
Jak ograniczyć wypadanie sierści u psa?
Kiedy następuje naturalna wymiana włosa (tzw. linienie) – niezbyt wiele możemy zrobić. Inaczej jest w przypadku, gdy mamy do czynienia z nadmiernym wypadaniem włosów.
Rzecz jasna, leczenie tej przypadłości zależne jest od przyczyny występowania. Z tego względu, poprawna diagnoza jest absolutnie kluczowa. Dlatego też, w przypadku, gdy zauważymy, że nasz czworonóg traci zbyt wiele sierści powinniśmy skonsultować się ze specjalistą. Lekarz weterynarii przeprowadzi szczegółowy wywiad, który nierzadko kończy się poprawną diagnozą.
Dobrą praktyką jest również suplementacja środków na psią sierść:
- kompleksów witaminowo-mineralnych
- tranu
- oleju z łososia
Należy mieć jednak na uwadze, że zanim rozpoczniemy proces odbudowy psiej sierści należy zdiagnozować przyczynę i ją wyeliminować. W przeciwnym wypadku nawet najlepszy preparat niewiele zdziała.
U mojego labradora zdiagnozowano alergie. Poki co nie wiadomo na co, ale weterynarz jest przekonana, iz jest to wynik jakiegos skladnika w diecie, prawdopodobnie kurczaka. Masakra, w zyciu bym sie nie spodziewala, ze kurczak moze uczulac…
Kurczak sam w sobie nie uczula, tylko antybiotyki które dodaje się tym kurczakom. Na szczęście jest wiele karm na rynku, które nie mają w sobie kurczaka.