Home / Pielęgnacja / Mycie zębów psa

Mycie zębów psa

Jednym z elementów pielęgnacji czworonoga jest dbanie o odpowiedni stan uzębienia, tudzież zapobieganie powstawaniu kamienia nazębnego. Pielęgnację zębów należy rozpoczynać już od wieku szczenięcego. Dzięki temu zagwarantujemy prawidłowy rozwój zębów czworonoga. Podobnie jak u ludzi, tak i u psów – podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jamy ustnej jest mycie zębów.

mycie zębów psa

Mycie zębów u psa

Regularne mycie zębów czworonoga minimalizuje ryzyko odkładania się płytki nazębnej oraz chorób przyzębia. Sam zabieg jest bardzo prosty, jednakże przygotowywanie czworonoga do jego wykonania może zająć trochę czasu. Pies musi się bowiem przyzwyczaić do czynności w obrębie jego jamy ustnej. Psy rzadko kiedy pozwalają sobie zaglądać do pyska, a tym bardziej dotykać i szorować zęby. Dlatego też, nauka mycia uzębienia powinna rozpoczynać się już w wieku szczenięcym.

Etap Iczyszczenie powierzchni bocznej trzonowców i przedtrzonowców gazą
W pierwszej kolejności musimy przyzwyczaić czworonoga do czynności w jego pysku. W tym celu wykorzystujemy gazik opatrunkowy. Moczymy go w wodzie i owijamy palec wskazujący. Następnie, przykładamy go do bocznej części zębów trzonowych i przedtrzonowych. Delikatnymi, okrężnymi ruchami czyścimy zęby, starając się unikać kontaktu z wrażliwymi dziąsłami. Za każdym razem, gdy pies wykaże się posłuszeństwem, należy go pochwalić i nagrodzić smakołykiem.

Etap IIczyszczenie kłów i siekaczy gazą
Po tym, gdy pies zostanie oswojony z czyszczeniem trzonowców i przedtrzonowców, możemy przejść do ścierania osadu zmoczoną gazą w nieco bardziej wrażliwej części jamy ustnej. Zarówno kły, jak i siekacze czyścimy delikatnym ruchem od góry ku dołowi.

Etap IIIczyszczenie zębów pastą do zębów
Gdy pies zostanie oswojony z myciem zębów przy wykorzystaniu gazy z wodą, przechodzimy do kolejnego etapu. Nakładamy pastę do zębów dla psa na palec i pozwalamy psu zapoznać się z jej smakiem, zapachem i konsystencją. Zwykle, tego typu specyfiki mają mięsny smak, dzięki czemu są traktowane jako przysmak. W momencie kiedy pies zapozna się z tym środkiem, nakładamy pastę na gazą i przechodzimy do zabiegu mycia.

W pierwszej kolejności myjemy trzonowce i przedtrzonowce ruchami kolistymi, a następnie kły i siekacze ruchami posuwistymi (od góry do dołu).

Etap IVszczotkowanie zębów
W ostatnim etapie nauki, gazę opatrunkową zastępujemy szczoteczką do zębów. W sklepach zoologicznych dostępne są różnego rodzaju szczoteczki:

  • szczoteczki o dwóch główkach (mniejszej do zębów trzonowych, większej do zębów przednich)
  • szczoteczki gumowe nakładane na palec
  • szczoteczki pojedyncze

Jak często myć zęby psa?

Zabiegi pielęgnacyjne jamy ustnej można przeprowadzać codziennie. Czas realizacji to 2-3 minuty, co nie powinno stanowić problemu dla większości właścicieli czworonogów.

Jak dodatkowo zadbać o czystość jamy ustnej?

W celu utrzymania czystości w jamie ustnej czworonoga warto również stosować specjalistyczne gryzaki lub karmy z formułą dentystyczną. Skuteczną formą zminimalizowania ryzyka odkładania się kamienia nazębnego jest również podawanie psu kości (grubych i twardych). W tym przypadku należy jednak dodatkowo kontrolować stan uzębienia. Może bowiem dojść do uszkodzenia mechanicznego zębów (pęknięcia).

2 komentarze

  1. Co robić jeżeli pies nie chce sobie dać włożyć palca do pyska? Już tym bardziej owiniętego gazikiem. Nie możemy przebrnac nawet przez 1 etap. Co prawda pies ma już ponad rok. Wiem że czym starszy tym trudniej go do czegoś przyzwyczaić. Macie jakiees podobne doświadczenia w tym temacie. Chetnie poczytam jak to było u Was — czytelnicy.

    • Marta, u nas pomogły niezawodne przysmaki. Tzn. w ręku trzymałam suszoną kaczkę i delikatnie podawałam psu do buzi. Kiedy zorientował się, że nic złego mu tym palcem nie chcę zrobić to dopiero wtedy zaczęliśmy stosować szczoteczkę na palec. Ważne jednak jest to, aby był to ulubiony przysmak – zwykłą karmą lub czymś mało atrakcyjnym trudno zainteresować psa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *