Spis treści
Maltańczyk to pies sklasyfikowany w IX grupie FCI (rasy ozdobne i do towarzystwa). To rasa, która jest jedną z najstarszych na świecie, dlatego też wskazanie dokładnego miejsca pochodzenia jest bardzo trudne. Przodkowie tej niewielkiej rasy zamieszkiwali zwykle nadmorskie miasta, gdzie ich zadaniem było polowanie na myszy oraz szczury. Według licznych źródeł rasa ta pochodzi z Malty, gdzie psy były odizolowane i hodowane w pełnej czystości.
Maltańczyk to najstarsza znana rasa do towarzystwa. Już w XIV wieku psy te zostały licznie sprowadzone do Anglii, gdzie były nieodłącznym towarzyszem wyższych klas społecznych. Rasa ta została uznana w 1888 roku.
Dzisiaj Maltańczyk to jedna z najpopularniejszych ras do towarzystwa. Ten niezwykle wesoły pies charakteryzuje się gęstymi, błyszczącymi białymi włosami, które są proste i dosyć długie. Posiada szeroką głowę i wysoko osadzone, trójkątne uszy. Jego ogon jest gruby u nasady i wąski u końca, bywa zagięty. Oczy z kolei są okrągłe w kolorze ciemnej ochry.
Maltańczyk pielęgnacja
Śnieżnobiałe umaszczenie tego czworonoga sprawia, że zabiegi pielęgnacyjne muszą być realizowane stosunkowo często. Włosy maltańczyka nie podlegają wymianie, dlatego też psy tej rasy muszą być wyczesywane niemal codziennie. W przeciwnym razie tworzyć się będą filce i kołtuny.
Maltańczyk powinien być kąpany stosunkowo często (nawet 2-3 razy w miesiącu). Wynika to z umaszczenia, które jest podatne na występowanie przebarwień. Należy wykorzystywać szampony o właściwościach wybielających, co pozwoli utrzymać kolor włosa. Sugeruje się również używać odżywki do włosów. Ważne, by były wolne od olejów roślinnych, olejku jojoba czy oleju norkowego. Tego typu odżywki mogą powodować zażółcenia.
Ten pies wymaga szczególnej pielęgnacji oczu. Często występujące „wycieki” mogą bowiem powodować trwałe przebarwienia. Do przemywania oczu należy wykorzystywać specjalistyczne preparaty. Regularnie należy przemywać również pyszczek czworonoga, wokół którego również mogą pojawiać się przebarwienia. Szczotkowanie zębów powinno być realizowane do kilku razy w tygodniu.
Maltańczyk opieka – jak się opiekować?
Maltańczyki zwykle nie są zbyt wymagające. Mimo, że są bardzo energiczne, to w pełni zadowolą się krótkimi spacerami. Za to wymagają zdecydowanie więcej czasu w domu, gdzie chętnie się bawią.
Psy tej rasy polecane są osobom starszym oraz rodzinom z małymi dziećmi. Doskonale dogadują się z innymi zwierzętami. W stosunku do obcych bywają nieśmiałe, rzadko agresywne. Maltańczyk nie znosi samotności i rozłąki.
Maltańczyk wychowanie – jak wychowywać?
Maltańczyk to pies, który jest średnio podatny na szkolenia. Lubi ćwiczyć, ale tylko wtedy gdy szkolenie sprawia mu przyjemność. Uczy się bardzo szybko, jest doskonałym obserwatorem. Psa tej rasy należy szkolić już od wieku szczenięcego. W przeciwnym wypadku Maltańczyk potrafi wejść na głowę (dosłownie!).
Psy powinny być szkolone metodami pozytywnymi. Nie należy być wobec czworonoga agresywnym oraz stosować kar cielesnych, gdyż może to odbić się na psychice czworonoga.
Maltańczyk żywienie – jak karmić?
Maltańczyk to pies o niewielkich rozmiarach, ale o wielkim apetycie. Zwykle Maltańczyki lubią jeść często i dużo. To jedna z ras, która szczególnie narażona jest na otyłość. Dlatego też, niezwykle ważne jest stosowanie zasad racjonalnego, zdrowego żywienia.
Maltańczyka można karmić gotowymi karmami. Należy wykorzystywać w tym celu produkty dedykowane małym rasom, tylko i wyłącznie renomowanych firm. Nie korzystać z „marketowych” karm, których skład pozostawia wiele do życzenia.
Pies może być również karmiony jedzeniem przygotowywanym przez nas samych. Należy zadbać o to, by posiłki były pełnowartościowe i odpowiednio zbilansowane. 50% powinny stanowić warzywa, 30% mięso, a 20% inne źródła węglowodanów. Dzienna porcja dla szczeniaka powinna wynosić około 70g, dla dorosłego czworonoga – 180g. Młode psy powinny jeść 3-4 razy na dobę, zaś dojrzałe – 2 razy na dobę.
Najczęściej zadawane pytania
Ile maltańczyk może mieć szczeniąt?
Wielkość miotu zwykle liczy 2-4 szczeniąt, rzadko więcej.
Kiedy maltańczyk przestaje rosnąć?
Ta rasa zwykle przestaje rosnąć w okolicach 11-12 miesiąca życia.
Czy maltańczyk może zostać sam w domu?
Maltańczyk to pies, który nie znosi samotności. Nie poleca się zostawiać go samemu w domu na dłuższy czas.
Kiedy maltańczyk ma pierwszą cieczkę?
Zwykle pierwsza cieczka pojawia się w wieku 5-6 miesięcy.
Jak często strzyc maltańczyka?
Maltańczyk wymaga zwykle strzyżenia raz na pół roku. Nie ma przeszkód by robić to częściej.
Absolutnie zgadzam się z tym że maltańczyki są podatne na tycie. Niestety mój Laki się z nią zmagał – nie było łatwo, ale wrócił już do odpowiedniej formy 🙂 Bardzo wartościowy artykuł.