Home / Zdrowie / Łzawienie oczu u psa

Łzawienie oczu u psa

W odróżnieniu od ludzi – psy nie płaczą ze smutku i szczęścia. Łzy pojawiają się w kącikach ich oczu nie w celu okazania emocji, tylko nawilżenia gałki ocznej oraz usunięcia gromadzącego się kurzu i brudu. Tzw. śpiochy są zatem zjawiskiem w pełni naturalnym, które występuje u każdego psa.

Niekiedy zdarza się, że psy cierpią na tzw. nadmierne łzawienie oczu. Przypadłość ta może mieć charakter zarówno wrodzony, jak i nabyty. Kształtowana jest przez szereg różnych czynników.

Przyczyny łzawienia oczu u psa

Entropium – okulistyczna wada wrodzona, charakteryzująca się tym, iż brzeg powieki jest zawinięty w stronę gałki ocznej. Entropium doprowadza do kontaktu włosów z rogówką, co powoduje ból i nadmierne łzawienie. Pupil próbuje sobie poradzić z dyskomfortem poprzez pocieranie oczu.

Ektropium – okulistyczna wada polegająca na wywinięciu dolnej powieki, co sprawia, że jej brzeg odstaje od gałki ocznej. W miejscu tym gromadzi się kurz i inne zanieczyszczenia, których obecność może doprowadzić do powstawania różnego rodzaju infekcji.

Urazy mechaniczne – niezwykle często występującą przyczyną nadmiernego wydzielania łez są uszkodzenia mechaniczne. Oczy są narządem niezwykle wrażliwym i nawet z pozoru niegroźny uraz może doprowadzić do poważnych powikłań.

Zapalenie spojówek – często diagnozowana dolegliwość oczu, której podstawowym objawem jest występowanie wycieku białej wydzieliny z oczu psa. Pojawiać się może również zaczerwienienie i opuchlizna.

Skórzak rogówki – wada wrodzona polegająca na obecności tkanek skóry w okolicach rogówki. Mieszki włosowe obecne na skórzaku drażnią rogówkę, co doprowadza do jej zmętnienia. Wadę usunąć można za pomocą niezbyt skomplikowanego zabiegu okulistycznego.

Warto przy tym zauważyć, że u niektórych ras łzawienie oczu jest wynikiem specyficznej budowy oczu. Duże, wypukłe gałki oczne są obficie nawilżane, co skutkuje pojawieniem się sporej ilości łez pod oczami. Nie mniej jednak, w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących przyczyn łzawienia, zawsze warto zasięgnąć rady weterynarza.

Jak poradzić sobie z łzawieniem oczu u psa?

Metody leczenia zależne są oczywiście od zdiagnozowanej przyczyny. Narządy wzroku psa są bardzo wrażliwe, dlatego też – przy pojawieniu się jakichkolwiek dolegliwości należy jak najszybciej konsultować to ze specjalistą.

Pamiętaj: zdecydowanie łatwiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego też, dbaj o pielęgnację oczu swojego pupila każdego dnia.

Sprawdź także

Nicienie u psa

Nicienie jelitowe to pasożyty wewnętrzne, które mogą doprowadzać do silnych zaburzeń żołądkowo-jelitowych u czworonoga. Gatunkiem …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *