Home / Zdrowie / Łupież u psa

Łupież u psa

Łupież u psa pojawia się w momencie kiedy dochodzi do zaburzeń złuszczania i regeneracji naskórka. Tzw. „białe płatki” stanowią nie tylko defekt estetyczny, ale mogą być także objawem choroby. Łupieżowi bardzo często mogą towarzyszyć inne dolegliwości skórne – wypryski, krosty, owrzodzenia oraz świąd i wysypka.

Łupież u psa – przyczyny

Przyczyn występowania łupieżu jest wiele. Do najczęściej występujących zaliczamy:

  • nieodpowiednią dietę
  • bakteryjne zapalenie skóry
  • grzybicę skóry
  • nadwrażliwość na alergeny
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej
  • nietolerancja na niektóre pokarmy
  • alergia na szampon do kąpieli
  • stres

Łupież u psa może występować w każdym miejscu ciała, jednakże najłatwiej dostrzec go na grzbiecie.

Łupież u psa – leczenie

W momencie kiedy łupież u psa jest dolegliwością samodzielną (nie towarzyszą mu inne choroby skórne) możemy rozpocząć leczenie w domowych warunkach. Co zatem zrobić gdy pies ma łupież?

Pierwszym krokiem powinna być kontrola/zmiana nawyków żywieniowych. Karma psa powinna być bogata w białko i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Należy bezwzględnie unikać tanich karm „marketowych”, gdyż ich skład jest daleki od właściwego. Dietę można wzbogacić oliwą z oliwek, olejem (słonecznikowym, kukurydzianym, z łososia) oraz siemieniem lnianym, co pozytywnie odbije się na kondycji sierści czworonoga.

Kiedy zmiany dietetyczne okażą się nieskuteczne (rezultaty powinny być zauważalne już po 2-3 tygodniach), przyczyn należy upatrywać w złym doborze kosmetyków. Psa u którego występuje łupież powinno się kąpać 1-2 razy w tygodniu, wykorzystując do tego specjalne preparaty przeciwłupieżowe (zawierające substancje łagodzące, takie jak: kwas salicylowy, alantoina lub pantenol). Pierwsze efekty można zobaczyć już po 2-3 tygodniach stosowania.

Jeśli zmiana nawyków żywieniowych i szamponu nie przyniosły efektów przez okres dwóch miesięcy należy skontaktować się z lekarzem weterynarii, celem zdiagnozowania przyczyny.

Sprawdź także

Nicienie u psa

Nicienie jelitowe to pasożyty wewnętrzne, które mogą doprowadzać do silnych zaburzeń żołądkowo-jelitowych u czworonoga. Gatunkiem …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *