Home / Zdrowie / Łupież u psa – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

Łupież u psa – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

Łupież u psa to defekt, który pojawia się zdecydowanie rzadziej, aniżeli ma to miejsce u ludzi. Nie mniej jednak, jest to przypadłość, której nigdy nie należy lekceważyć. Białe płatki pojawiające się na sierści czworonoga to nie tylko defekt o charakterze estetycznym. Nierzadko, łupież u psa jest objawem innej jednostki chorobowej. Co więcej, bardzo często temu defektowi towarzyszą inne dolegliwości skórne, a mianowicie: wypryski, krosty, owrzodzenia, świąd oraz wysypka.

Co to jest łupież u psa?

Łupież u psa to nic innego jak choroba skóry, która objawia się drobno-płatkowym łuszczeniem naskórka. Białe, przezroczyste lub srebrzyste łuski zaczynają pokrywać sierść i tworzą nieestetyczny defekt.

O ile w przypadku ludzi, łupież niekiedy ma charakter sezonowy i przemija bez leczenia, o tyle w przypadku psów – bardzo rzadko dochodzi do czasowego występowania łupieżu. Niemal za każdym razem, właściciel musi podjąć działanie, aby wyeliminować tę przypadłość.

Przyczyny łupieżu u psa

Łupież u psa to problem, który może być kształtowany przez szereg różnych czynników. Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące przyczyny łupieżu u psa.

łupież u psa

Nieprawidłowa dieta psa, a łupież u psa

Jedną z najczęściej występujących przyczyn występowania łupieżu jest nieprawidłowe odżywianie. Szczególnie często, przypadłość tę diagnozuje się u psów żywionych tanimi, marketowymi karmami i/lub resztkami jedzenia ze stołu. Należy pamiętać, że dieta psa powinna być zdrowa i pełnowartościowa. Musi znaleźć się w niej miejsce dla witamin, minerałów i nienasyconych kwasów tłuszczowych.

W przypadku nieprawidłowego odżywiania, zalecana jest zmiana diety. Rekomendujemy zarówno korzystanie z karm specjalistycznych, jak i dietę BARF.

Choroby skóry, a łupież u psa

Łupież to jeden z objawów innych jednostek chorobowych. Nierzadko towarzyszy takim defektom jak:

  • bakteryjne zapalenie skóry
  • grzybica skóry

W przypadku występowania łupieżu jako objawu innej jednostki chorobowej, defekt powinien ustąpić po wyleczeniu podstawowej choroby skóry, tudzież bakteryjnego zapalenia lub grzybicy skóry.

Alergia, a łupież u psa

Niezwykle często, łupież jest jednym z objawów alergii u psa. Może być wywoływany zarówno przez alergię pokarmową, jak i środowisko zewnętrzne (np. alergia na płyn do podłogi, szampon, odżywkę).

Eliminacja alergii u psa to proces złożony. Warto mieć na uwadze, że w przypadku nadwrażliwości na alergeny w pokarmach, proces usuwania ich z organizmu może trwać nawet 8 tygodni. Sprawdź artykuł:

Dieta hypoalergiczna dla psa

Zaburzenia gospodarki hormonalnej, a łupież u psa

Podobnie jak w przypadku ludzi, łupież u czworonogów może być defektem, który pojawia się w momencie wystąpienia zaburzeń w gospodarce hormonalnej. Bardzo często, do zmian skórnych (w tym występowania łupieżu) dochodzi w przypadku niedoczynności tarczycy.

Leczenie w tym przypadku ukierunkowane jest na wyregulowanie gospodarki hormonalnej. Wymagane są regularne badania endokrynologiczne i leczenie.

Stres, a łupież u psa

Niektóre defekty skórne mogą być wywoływane przez stres. Ma to bezpośredni związek z gospodarką hormonalną i zwiększonym wydzielaniem kortyzolu i adrenaliny przez nadnercza.

Łupież będący wynikiem stresu, wyleczyć można jedynie poprzez eliminację tego zjawiska. Najczęściej pies stresuje się:

  • nowymi warunkami bytowymi (zmiana miejsca zamieszkania)
  • tęsknotą
  • wizytami u weterynarza
  • nowym domownikiem (dziecko, inne zwierzę)

Leczenie łupieżu u psa

Łupież to choroba skóry, której nigdy nie należy lekceważyć. Wszak – jak zdążyliśmy już wspomnieć – może być spowodowana przez inne jednostki chorobowe. Dlatego też, w niemal każdym przypadku warto zasięgnąć rady specjalisty. Wywiad przeprowadzony przez weterynarza oraz oględziny skóry mogą pozwolić wyeliminować niektóre potencjalne przyczyny i skoncentrować się na najlepszych sposobach eliminacji. Z kolei w przypadku, zdiagnozowania innych jednostek chorobowych, weterynarz od razu może podjąć leczenie przyczynowe i zalecić leczenie objawowe.

W momencie kiedy łupież u psa jest dolegliwością samodzielną (nie towarzyszą mu inne choroby skórne) zazwyczaj zaleca się podjęcie kilku prostych działań, a mianowicie:

  1. Zmiana diety psa na zdrowszą
    Pierwszym krokiem powinna być kontrola/zmiana nawyków żywieniowych. Karma psa powinna być bogata w białko i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Należy bezwzględnie unikać tanich karm „marketowych”, gdyż ich skład jest daleki od właściwego. Dietę można wzbogacić oliwą z oliwek, olejem (słonecznikowym, kukurydzianym, z łososia) oraz siemieniem lnianym, co pozytywnie odbije się na kondycji sierści czworonoga.
  2. Kontrola kosmetyków czworonoga
    Kiedy zmiany dietetyczne okażą się nieskuteczne (rezultaty powinny być zauważalne po kilku tygodniach), przyczyn należy upatrywać w złym doborze kosmetyków. Psa, u którego występuje łupież powinno się kąpać raz w tygodniu (w okresie leczenia), wykorzystując do tego specjalne preparaty przeciwłupieżowe (zawierające substancje łagodzące, takie jak: kwas salicylowy, alantoina lub pantenol). Pierwsze efekty można zobaczyć już po 2-3 tygodniach stosowania. Co oczywiste, częstotliwość kąpieli psa po leczeniu powinna być mniejsza. Więcej o tym w artykule: Jak często kąpać psa?
  3. Eliminacja innych czynników alergicznych
    Ostatnim sposobem leczenia łupieżu jest eliminacja innych czynników alergicznych. Warto przy tym pamiętać, że o ile w przypadku czynników środowiskowych łupież może ustąpić już po kilku dniach, o tyle w przypadku alergii pokarmowej, alergen może działać przez nawet 8 tygodni.

Diagnostyka łupieżu – jak rozpoznać łupież u psa?

Łupież u psa to defekt, z którego rozpoznaniem raczej nikt nie powinien mieć większego problemu. Białe, przezroczyste lub srebrzyste płatki są bardzo charakterystyczne. Ich największe skupisko znajduje się zwykle na grzbiecie czworonoga.

Domowe sposoby na łupież u psa

Eliminacja łupieżu przy wykorzystaniu domowych rozwiązań, tudzież zmiany nawyków żywieniowych, stosowania szamponów przeciwłupieżowych czy eliminacji potencjalnych czynników alergicznych, nie może trwać dłużej niż 8 tygodni. W przypadku braku efektów, konieczna jest wizyta u weterynarza, celem precyzyjnego zdiagnozowania przyczyny łupieżu.

Co więcej, natychmiastowo z lekarzem weterynarii powinniśmy kontaktować się zawsze wtedy, gdy łupieżowi towarzyszą inne, niepokojące zmiany, m.in.: silny świąd, nadmierne wypadanie sierści, wylizywanie sierści, owrzodzenia, krosty i wysypka.

2 komentarze

  1. U mojego kochanego kundelka ostatnio na grzbiecie (bliżej ogona) pojawiły się białe płatki łupieżu. Miało to miejsce krótko po jego kąpieli. Kupiliśmy nowy szampon w sklepie zoologicznym. Pani sprzedająca go bardzo zachwalała mówiła, że jej pies też jest nim kąpany. Myślicie, że może być to kwestia zmiany szamponu? Ja dopuszczam też taką kwestię, że to wina źle spłukanego szamponu. Czy jest też taka możliwość. Ostatnio nasza woda zrobiła się bardzo miękka i ciężko spłukuje się różne detergenty. Czy ktoś miał podobne doświadczenia?

    • Też miałam podobny przypadek. Znaczy ja szampon slukalam dobrze. Ale okazało się że na jakiś składnik pies reaguje łupieżem.
      W takim wypadku starczy go odstawić i problem znika sam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *