Spis treści
Lhasa apso to pies sklasyfikowany w IX grupie FCI (Psy ozdobne i do towarzystwa). Ta stara, tybetańska rasa pełniła niegdyś rolę szczekającego stróża. Lhasa apso uważany był za świętego psa – wierzono, że dusza kapłana po śmierci wchodzi w ciało tego czworonoga.
W Europie rasa Lhasa Apso pojawiła się na początku XX wieku, a pierwszy jej klub powstał już w 1933 roku. Rasa stale zyskiwała na popularności. Dzisiaj, to najczęściej reprezentowany pies tybetański.
Lhasa Apso jest wytrwałym, odważnym i zawsze chętnym do zabawy czworonogiem. Doskonale czuje się „na kolanach” właściciela. Każda forma zabawy i pieszczot sprawia mu przyjemność. Jest wesoły, ale wykazuje sporo dystansu do obcych. To inteligentna rasa, której nauka nie sprawia dużych problemów. Lubi dzieci, ale zbytnia nachalność nie jest dobrze odbierana.
Lhasa Apso to pies miniaturowy. Jego sylwetka jest wydłużona. Długie włosy opadające do ziemi, obfita broda i wąsy – to znak charakterystyczny czworonoga. Ma ciemne, średniej wielkości oczy. Głowa jest wąska, a uszy zwisające. Lhasa Apso występuje w umaszczeniu: złotym, piaskowym, miodowym, ciemnoszarym, łupkowym, dymnym, białym, brązowym, a także łaciatym czarnym.
Lhasa apso pielęgnacja
Lhasa apso to rasa, która wymaga systematycznej pielęgnacji. Długą sierść należy wyczesywać co drugi dzień przy wykorzystaniu drucianej szczotki i grzebienia z szerokim rozstawem ząbków. Przed rozpoczęciem wyczesywania zaleca się spryskać sierść odżywką nawilżającą dla psów.
Codziennej pielęgnacji wymagają oczy. Należy przemywać je przy wykorzystaniu specjalnych preparatów. Regularnie powinniśmy czyścić także uszy oraz zęby czworonoga. Kąpiel lhasy apso to czynność, która powinna być przeprowadzana 2-3 razy w miesiącu.
Niezwykle istotne jest przyzwyczajanie psa tej rasy do zabiegów pielęgnacyjnych od wieku szczenięcego. Dzięki temu, w przyszłości pies nie będzie bał się rutynowej pielęgnacji. Pamiętać należy o tym, iż każdy zabieg powinien być przeprowadzany z należytą starannością i delikatnością.
Lhasa apso opieka – jak się opiekować?
Ta niezwykle aktywna rasa psa uwielbia każdą formę rozrywki. Wymaga ciągłej uwagi. Polecany jest osobom starszym, domatorom i rodzinom z dziećmi.
Lhasa apso nie wymaga długich spacerów. Doskonale czuje się na swoim terenie. Jest czujny – każda forma hałasu sprawia, że staje się szczekliwy. Wymaga poczucia bezpieczeństwa i dużej uwagi. Czułość i pieszczoty odbierane są przez rasę jako dowód miłości i przywiązania.
Lhasa apso wychowanie – jak wychowywać?
Lhasa apso to pies podatny na szkolenia. Szybko się uczy nowych komend. Preferuje jednak zabawę od nudnych ćwiczeń. Nie należy zbytnio przedłużać sesji szkoleniowych.
Wobec lhasa apso nie należy stosować kar. Krzyk i wyładowywanie niezadowolenia przyniesie odwrotny skutek od pożądanego. Rasę tę należy często nagradzać i chwalić.
Naukę komend i poprawnego zachowania należy rozpoczynać już od wieku szczenięcego. To właśnie wtedy lhasa apso jest najbardziej podatny na naukę.
Lhasa apso żywienie – jak karmić?
Te niewielkie psy zwykle niewiele jedzą. Nie mają problemów z trzymaniem odpowiedniej wagi, rzadko kiedy chorują na nadwagę lub niedowagę.
Dietę lhasa apso należy wzbogacać o oleje roślinne (z kiełków kukurydzianych lub lniany) i siemię lniane, co pomoże utrzymać odpowiednią kondycję skóry i sierści czworonoga.
Szczenięta tej rasy należy karmić cztery razy dziennie. Od siódmego miesiąca zaleca się zmniejszyć ilość dawek pożywienia do trzech, a po roku – do dwóch.
Najczęściej zadawane pytania
Ile żyje Lhasa apso?
Długość życia psów tej rasy wynosi zwykle od 12 do 14 lat.
Ile waży Lhasa apso?
Dorosły samiec waży około 6-8kg, samica 5-7kg.
Ile kosztuje Lhasa apso?
Psy tej rasy kosztują około 2000 złotych (z rodowodem).