Home / Rasy / Aportery, płochacze i psy dowodne / Labrador Retriever – charakterystyka i opis rasy

Labrador Retriever – charakterystyka i opis rasy

Labrador Retriever to pies sklasyfikowany w VIII grupie FCI (psy aportujące, płochacze i psy wodne). Rasa ta wywodzi się z Nowej Fundlandii.

labrador retriever

Labrador w Europie znalazł się w 1820 roku. Wówczas to Lord Malmesbury określił je błędnie psami z Labradoru (półwysep położony we wschodniej Kanadzie) i zapoczątkował ich hodowlę na terenach Wielkiej Brytanii. Labradory szybko zyskały sympatię. Rasa została zatwierdzona w ostatnich latach XIX wieku.

Pierwotnym przeznaczeniem Labradorów była pomoc rybakom oraz ratowanie tonących ludzi. Wraz z upływającym czasem Labrador stał się psem coraz bardziej uniwersalnym. Dzisiaj wykorzystywany jest jako pies asystujący, myśliwski, terapeutyczny i ratowniczy. To towarzysz wielu służb ratunkowych, służby celnej i policji.

Labrador to pies bardzo aktywny i silny. Dobrze umięśniony i sprawny czworonóg szybko biega i pływa (także w zimnej wodzie). Uznawany jest za jedną z najpiękniejszych ras, co bezpośrednio przekłada się na jego popularność. Rasa ta występuje w umaszczeniach czarnych, czekoladowych, żółtych (od biszkoptowego do rudego). Jego szata jest dwuwarstwowa (wodoodporna, nie chłonąca wody). Włosy labradora są krótkie, gęste i twarde. Pies ten jest posiadaczem średniej wielkości brązowych lub orzechowych oczu. Z kolei jego głowa jest szeroka z mocną kufą i szerokim nosem. Ogon jest gruby i gęsto owłosiony.

labrador w wieku szczenięcym
                                                           Labrador w wieku szczenięcym

Labrador pielęgnacja

Budowa anatomiczna oraz struktura szaty czworonoga powoduje, że pielęgnację Labradora można określić mianem niezbyt wymagającej.

Wyczesywanie Labradora można realizować dosłownie kilka razy w miesiącu. Częstotliwość tych zabiegów należy zwiększyć w okresie linienia, które ma miejsce dwa razy w roku. Kąpiel czworonoga przeprowadzamy tylko wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. W przypadku ubrudzenia sierści błotem, zwykle wystarczy spłukać zanieczyszczenia czystą wodą (bez szamponów).

labrador - pielęgnacja

Psy tej rasy nie mają zazwyczaj żadnych problemów z oczami i uszami. Warto jednak w wieku szczenięcym przyzwyczaić je do standardowych zabiegów pielęgnacyjnych tych części ciała. Z kolei obcinanie pazurów psa powinno być realizowane raz na kilka tygodni. Chyba, że czworonóg porusza się po asfaltowych i betonowych powierzchniach. Wówczas paznokcie psa mogą ścierać się w takim stopniu, że nie będzie potrzeby ich obcinania.

Labrador opieka – jak się opiekować?

Labradory to psy należące do sekcji psów aportujących. Są bardzo aktywne i wymagają odpowiedniej dawki ruchu każdego dnia. Powinny biegać, pływać, aportować minimum kilkadziesiąt minut dziennie.

Labradory to psy bardzo towarzyskie, które doskonale odnajdują się w dosłownie każdych warunkach. Uwielbiają się bawić z dorosłymi, dziećmi i zwierzętami. Są polecane osobom, które mogą poświęcić czworonogowi dużo uwagi i zagwarantować sporą dawkę aktywności fizycznej.

Labrador wychowanie – jak wychowywać?

Labrador Retriever to wszechstronny pies pracujący. Niezwykle inteligentny czworonóg nie sprawia większych problemów wychowawczych. Pies wymaga dużej ilości różnego rodzaju ćwiczeń. Szybko się uczy i posiada wyjątkowe zdolności, co czyni go psem najczęściej asystującym osobom niepełnosprawnym (głównie niewidzącym).

labrador - wychowanie

Tak jak w przypadku każdej rasy – im szybciej rozpoczniemy socjalizację i procesy wychowawcze, tym lepiej. Z tą jednak różnicą, że labradory wymagają od swoich właścicieli niemalże ciągłych ćwiczeń i treningów bez względu na wiek. Można powiedzieć, że uwielbiają się uczyć.

Labrador żywienie – jak karmić?

labrador - żywienie

Dieta labradora powinna być zbilansowana pod względem ilości aktywności ruchowej, którą podejmuje czworonóg. W przeciwnym wypadku, zbyt duże dawki pożywienia mogą doprowadzić do nadwagi, a następnie do otyłości czworonoga.

Ze względu na dużą ilość ruchu, jadłospis warto uzupełnić gotowymi preparatami wzmacniającymi stawy czworonoga lub korzystać ze specjalistycznych karm dedykowanych dla dużych ras myśliwskich.

Najczęściej zadawane pytania

Ile żyje labrador retriever?

Średnia długość życia psów tej rasy to 10-12 lat.

Ile labrador może mieć szczeniąt?

Jeden miot może liczyć nawet kilkanaście szczeniąt.

Ile labrador chodzi w ciąży?

Ciąża labradora trwa tyle samo, co w przypadku innych ras – około 9 tygodni.

Kiedy labradorowi wypadają zęby?

Wymiana zębów mlecznych na stałe ma miejsce w wieku około 3-5 miesięcy.

Kiedy suka labradora ma pierwszą cieczkę?

Pierwsza ruja u psów rasy labrador zwykle ma miejsce pomiędzy 8, a 12 miesiącem życia. Nie jest to jednak żelazna reguła, w niektórych przypadkach cieczka następuje znacznie później.

Kiedy labrador przestaje rosnąć?

Labrador przestaje rosnąć w wieku około 18 miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *