Home / Zachowanie / Koprofagia – dlaczego pies je kupy?

Koprofagia – dlaczego pies je kupy?

Psy nierzadko wprawiają w nas niemałe zakłopotanie. Obszczekiwanie, obskakiwanie czy odruchy kopulacyjne sprawiają, że nierzadko wstydzimy się za swoich pupili. Nie powodują jednak one w nas takiego obrzydzenia jak koprofagia, czyli zjadanie odchodów.

koprofagia u psa

Koprofagia – co to jest?

Koprofagia definiowana jest jako sposób odżywiania się odchodami (kałem). U niektórych zwierząt jest uważana za coś absolutnie naturalnego. Wszak, kał może zawierać duże ilości niestrawionego pożywienia, czy zawierać substancje pomocnicze.

Koprofagię u psów traktuje się jako zjawisko naturalne i dopuszczalne tylko u suk odchowujących szczenięta. Psia mama w ten sposób utrzymuje porządek w gnieździe. Zaprzestaje tego procesu po odstawieniu.

Dlaczego pies je kupy?

Koprofagia to zjawisko, które może być uwarunkowane przez szereg różnych czynników. Do najczęstszych przyczyn zaliczamy:

 • stres wynikający z kar za załatwianie się w domu
 • monotonna dieta
 • zaburzenia trawienia (podawanie ciężkostrawnej karmy)
 • niedobory witamin
 • obecność pasożytów w organizmie
 • niedobory flory bakteryjnej
 • niedoczynność kory nadnerczy
 • naśladownictwo (szczenięta kopiują zachowanie matki)
 • stany zapalne żołądka
 • zaburzenia behawioralne

Czy koprofagia jest groźna?

Zjadanie odchodów może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Wszak, w kale mogą znajdować się bakterie, wirusy, grzyby oraz jaja pasożytów.

Szczególnie groźne jest spożywanie odchodów innych czworonogów – nie każde zwierzę jest szczepione i odrobaczane.

Jak zapobiec i oduczyć koprofagii?

W przypadku zauważenia tego rodzaju aktywności u czworonoga należy bezwzględnie skonsultować to z weterynarzem. Podstawowe badania pozwolą wykluczyć obecność pasożytów oraz innych chorób stanowiących przyczynę koprofagii.

W momencie kiedy nasz pies jest okazem zdrowia, a nadal skłonny jest do konsumpcji odchodów innych zwierząt, należy zastosować się do poniższych porad:

 1. Dieta
  Zmień nawyki żywieniowe psa. Spraw by jego dieta była smaczna, zdrowa, pełnowartościowa i lekkostrawna.
 2. Aktywność fizyczna
  Ruch stanowi receptę na wiele niepożądanych zachowań czworonoga. Regularne ćwiczenia, długie spacery często są najprostszą receptą na wyeliminowanie koprofagii.
 3. Suplementy
  W szczególności wskazane są po antybiotykoterapii, kiedy kondycja naturalnej flory bakteryjnej jest w nienajlepszym stanie.
 4. Suszone żwacze wołowe
  To doskonały sposób na uzupełnienie niedoborów flory bakteryjnej.
 5. Odwracanie uwagi
  Na spacery warto zabierać smaczne przekąski, czy ulubione zabawki, które szybko i skutecznie odciągną uwagę psa od odchodów innych zwierząt.
 6. Smycz i kaganiec
  Ogranicz możliwość swobodnego poruszania się na spacerze, dodatkowo stosując komendę „zostaw”, „nie wolno” przy widocznym zainteresowaniu kałem.

Proces zapobiegania koprofagii wymaga ogromu cierpliwości i dyscypliny. Niekiedy może trwać nawet kilka miesięcy. Nie mniej jednak, sumienna nauka posłuszeństwa w tym zakresie (w szczególności – skuteczność komendy „nie wolno”/ „zostaw”) powinna przynieść świetne rezultaty.

W przypadku braku efektów jedynym rozwiązaniem jest konsultacja z behawiorystą.

2 komentarze

 1. Temat może i obrzydliwy, ale jakże popularny. Mieliśmy podobny problem – żwacze okazały się strzałem w dziesiątkę. Pies niemalże z miejsca przestał interesować kupkami innych zwierząt 🙂

  • Nie wiem co bardziej śmierdzi – żwacze czy te kupy ale faktycznie pomocne. Mój pikuś tez miał z tym problem a razej my mielismy. Az głupio było się przyznać weterynarzowi. Ale właśnie żwacze to była jego rada

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *