Home / Zachowanie / Koprofagia – dlaczego pies je kupy?

Koprofagia – dlaczego pies je kupy?

Psy nierzadko wprawiają w nas niemałe zakłopotanie. Obszczekiwanie, obskakiwanie czy odruchy kopulacyjne sprawiają, że nierzadko wstydzimy się za swoich pupili. Nie powodują jednak one w nas takiego obrzydzenia jak koprofagia, czyli zjadanie odchodów.

Koprofagia – co to jest?

Koprofagia definiowana jest jako sposób odżywiania się odchodami (kałem). U niektórych zwierząt jest uważana za coś absolutnie naturalnego. Wszak, kał może zawierać duże ilości niestrawionego pożywienia, czy zawierać substancje pomocnicze.

Koprofagię u psów traktuje się jako zjawisko naturalne i dopuszczalne tylko u suk odchowujących szczenięta. Psia mama w ten sposób utrzymuje porządek w gnieździe. Zaprzestaje tego procesu po odstawieniu.

Dlaczego pies je kupy?

Koprofagia to zjawisko, które może być uwarunkowane przez szereg różnych czynników. Do najczęstszych przyczyn zaliczamy:

 • stres wynikający z kar za załatwianie się w domu
 • monotonna dieta
 • zaburzenia trawienia (podawanie ciężkostrawnej karmy)
 • niedobory witamin
 • obecność pasożytów w organizmie
 • niedobory flory bakteryjnej
 • niedoczynność kory nadnerczy
 • naśladownictwo (szczenięta kopiują zachowanie matki)
 • stany zapalne żołądka
 • zaburzenia behawioralne

Czy koprofagia jest groźna?

Zjadanie odchodów może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Wszak, w kale mogą znajdować się bakterie, wirusy, grzyby oraz jaja pasożytów.

Szczególnie groźne jest spożywanie odchodów innych czworonogów – nie każde zwierzę jest szczepione i odrobaczane.

Jak zapobiec i oduczyć koprofagii?

W przypadku zauważenia tego rodzaju aktywności u czworonoga należy bezwzględnie skonsultować to z weterynarzem. Podstawowe badania pozwolą wykluczyć obecność pasożytów oraz innych chorób stanowiących przyczynę koprofagii.

W momencie kiedy nasz pies jest okazem zdrowia, a nadal skłonny jest do konsumpcji odchodów innych zwierząt, należy zastosować się do poniższych porad:

 1. Dieta
  Zmień nawyki żywieniowe psa. Spraw by jego dieta była smaczna, zdrowa, pełnowartościowa i lekkostrawna.
 2. Aktywność fizyczna
  Ruch stanowi receptę na wiele niepożądanych zachowań czworonoga. Regularne ćwiczenia, długie spacery często są najprostszą receptą na wyeliminowanie koprofagii.
 3. Suplementy
  W szczególności wskazane są po antybiotykoterapii, kiedy kondycja naturalnej flory bakteryjnej jest w nienajlepszym stanie.
 4. Suszone żwacze wołowe
  To doskonały sposób na uzupełnienie niedoborów flory bakteryjnej.
 5. Odwracanie uwagi
  Na spacery warto zabierać smaczne przekąski, czy ulubione zabawki, które szybko i skutecznie odciągną uwagę psa od odchodów innych zwierząt.
 6. Smycz i kaganiec
  Ogranicz możliwość swobodnego poruszania się na spacerze, dodatkowo stosując komendę „zostaw”, „nie wolno” przy widocznym zainteresowaniu kałem.

Proces zapobiegania koprofagii wymaga ogromu cierpliwości i dyscypliny. Niekiedy może trwać nawet kilka miesięcy. Nie mniej jednak, sumienna nauka posłuszeństwa w tym zakresie (w szczególności – skuteczność komendy „nie wolno”/ „zostaw”) powinna przynieść świetne rezultaty.

W przypadku braku efektów jedynym rozwiązaniem jest konsultacja z behawiorystą.

Sprawdź także

Jak oduczyć psa sikania w domu?

Jedną z pierwszych umiejętności, które powinien posiąść Twój pupil jest załatwianie potrzeb fizjologicznych poza domem. …

Jeden komentarz

 1. Temat może i obrzydliwy, ale jakże popularny. Mieliśmy podobny problem – żwacze okazały się strzałem w dziesiątkę. Pies niemalże z miejsca przestał interesować kupkami innych zwierząt 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *