Spis treści
Psy nierzadko wprawiają w nas niemałe zakłopotanie. Obszczekiwanie, obskakiwanie czy odruchy kopulacyjne sprawiają, że nierzadko wstydzimy się za swoich pupili. Nie powodują jednak one w nas takiego obrzydzenia jak koprofagia, czyli zjadanie odchodów.

Koprofagia – co to jest?
Koprofagia definiowana jest jako sposób odżywiania się odchodami (kałem). U niektórych zwierząt jest uważana za coś absolutnie naturalnego. Wszak, kał może zawierać duże ilości niestrawionego pożywienia, czy zawierać substancje pomocnicze.
Koprofagię u psów traktuje się jako zjawisko naturalne i dopuszczalne tylko u suk odchowujących szczenięta. Psia mama w ten sposób utrzymuje porządek w gnieździe. Zaprzestaje tego procesu po odstawieniu.
Dlaczego pies je kupy?
Koprofagia to zjawisko, które może być uwarunkowane przez szereg różnych czynników. Do najczęstszych przyczyn zaliczamy:
- stres wynikający z kar za załatwianie się w domu
- monotonna dieta
- zaburzenia trawienia (podawanie ciężkostrawnej karmy)
- niedobory witamin
- obecność pasożytów w organizmie
- niedobory flory bakteryjnej
- niedoczynność kory nadnerczy
- naśladownictwo (szczenięta kopiują zachowanie matki)
- stany zapalne żołądka
- zaburzenia behawioralne
Czy koprofagia jest groźna?
Zjadanie odchodów może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Wszak, w kale mogą znajdować się bakterie, wirusy, grzyby oraz jaja pasożytów.
Szczególnie groźne jest spożywanie odchodów innych czworonogów – nie każde zwierzę jest szczepione i odrobaczane.
Jak zapobiec i oduczyć koprofagii?
W przypadku zauważenia tego rodzaju aktywności u czworonoga należy bezwzględnie skonsultować to z weterynarzem. Podstawowe badania pozwolą wykluczyć obecność pasożytów oraz innych chorób stanowiących przyczynę koprofagii.
W momencie kiedy nasz pies jest okazem zdrowia, a nadal skłonny jest do konsumpcji odchodów innych zwierząt, należy zastosować się do poniższych porad:
- Dieta
Zmień nawyki żywieniowe psa. Spraw by jego dieta była smaczna, zdrowa, pełnowartościowa i lekkostrawna. - Aktywność fizyczna
Ruch stanowi receptę na wiele niepożądanych zachowań czworonoga. Regularne ćwiczenia, długie spacery często są najprostszą receptą na wyeliminowanie koprofagii. - Suplementy
W szczególności wskazane są po antybiotykoterapii, kiedy kondycja naturalnej flory bakteryjnej jest w nienajlepszym stanie. - Suszone żwacze wołowe
To doskonały sposób na uzupełnienie niedoborów flory bakteryjnej. - Odwracanie uwagi
Na spacery warto zabierać smaczne przekąski, czy ulubione zabawki, które szybko i skutecznie odciągną uwagę psa od odchodów innych zwierząt. - Smycz i kaganiec
Ogranicz możliwość swobodnego poruszania się na spacerze, dodatkowo stosując komendę „zostaw”, „nie wolno” przy widocznym zainteresowaniu kałem.
Proces zapobiegania koprofagii wymaga ogromu cierpliwości i dyscypliny. Niekiedy może trwać nawet kilka miesięcy. Nie mniej jednak, sumienna nauka posłuszeństwa w tym zakresie (w szczególności – skuteczność komendy „nie wolno”/ „zostaw”) powinna przynieść świetne rezultaty.
W przypadku braku efektów jedynym rozwiązaniem jest konsultacja z behawiorystą.
Temat może i obrzydliwy, ale jakże popularny. Mieliśmy podobny problem – żwacze okazały się strzałem w dziesiątkę. Pies niemalże z miejsca przestał interesować kupkami innych zwierząt 🙂
Nie wiem co bardziej śmierdzi – żwacze czy te kupy ale faktycznie pomocne. Mój pikuś tez miał z tym problem a razej my mielismy. Az głupio było się przyznać weterynarzowi. Ale właśnie żwacze to była jego rada