Home / Zdrowie / Kleszcz u psa

Kleszcz u psa

Kleszcze to pajęczaki, które należą do podgromady roztoczy. Narząd Haller’a pozwala im wyczuwać zapachy, wilgoć oraz ciepło, co znacząco ułatwia znalezienie i uczepienie się ofiary.

Kiedy i gdzie występują kleszcze?

Naturalnym środowiskiem kleszczy są lasy i łąki. To właśnie w tych miejscach najłatwiej „złapać kleszcza”. Te kilkumilimetrowe pasożyty oczekują swoich ofiar na liściach i trawach. Dlatego też, po spacerach w takowych miejscach warto dokładnie przejrzeć skórę psa, celem weryfikacji.

Największe populacje kleszczy występują w okresie wiosennym i jesiennym. Jednakże, w zimie również można zostać ofiarą kleszcza. Wynika to z faktu, iż ich występowanie zależy od pogody, a nie pory roku.

Jak chronić psa przed kleszczami?

Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju preparatów odstraszających kleszcze. Do wyboru mamy specjalistyczne obroże nasączone kleszczobójczą substancją, spraye oraz preparaty typu spot-on.

Obroże dedykowane są dla psów z krótką sierścią, bowiem substancja kleszczobójcza powinna rozprowadzać się po skórze, a nie sierści. Specjalistyczną obrożę należy wymieniać co kilka miesięcy (czas działania substancji).

Spraye najlepiej stosować u zwierząt o małej masie ciała. Należy dokładnie spryskać skórę psa (odgarniając ręką sierść), by następnie wmasować substancję i pozostawić do całkowitego wyschnięcia.

Kropelki (spot-on) stosowane są na skórę w okolicach karku zwierzęcia. Okres działania preparatu (w zależności od producenta) oscyluje w granicach kilku tygodni.

Nawet jeśli korzystamy z najlepszych preparatów, to zachodzi ryzyko, że kleszcz pojawi się na ciele psa. Dlatego też, należy po każdym spacerze (szczególnie w okresach, gdzie populacja kleszczy jest największa) dokładnie przejrzeć skórę psa.

Kleszcz u psa – objawy i zagrożenia

W Polsce występuje dwadzieścia jeden rodzajów kleszczy. Spośród nich, największe zagrożenie niosą: kleszcz pospolity oraz kleszcz łąkowy.

Przede wszystkim kleszcze wykazują zdolność do przenoszenia groźnych chorób takich jak borelioza, babeszjoza i erlichioza. Przypadłości te są na tyle groźne, że mogą doprowadzić nawet do śmierci naszego pupila.

Borelioza to choroba przewlekła, której objawy i powikłania są bardzo liczne. Do najpopularniejszych defektów zaliczamy: gorączkę, powiększenie węzłów chłonnych, obrzęki stawów, problemy z układem oddechowym.

Babeszjoza to choroba pasożytnicza, która objawia się już po kilku dniach po kontakcie z nosicielem. Gorączka, brak apetytu, biegunka, krwiomocz oraz niewydolność układu nerwowego, oddechowego i krążeniowego – to wszystko może spotkać psa borykającego się z tą chorobą.

Erlichioza to choroba zakaźna, która również objawia się poprzez gorączkę, apatię i ogólne osłabienie. Postępująca choroba może nieść za sobą także krwawienie z błon śluzowych, powiększenie węzłów chłonnych, spadek masy ciała oraz zwiększenie objętości śledziony.

Jak usunąć kleszcza u psa?

Kleszcza należy usuwać przy użyciu pęsety. Łapiemy za tułów i delikatnym ruchem przekręcamy w lewą stronę. Wbrew pozorom, nie jest to trudna czynność. Wymaga precyzji i zachowania spokoju.

Jeśli niefortunnie w ciele psa pozostała główka pasożyta, to należy skontaktować się z weterynarzem. Specjalista może dokonać zabiegu usuwania pozostałości i zalecić stosowanie maści. Należy również przyglądać się zachowaniu psa, objawom oraz kontrolować jego temperaturę, a także sprawdzać miejsce zmienione chorobowo.

Nie należy smarować kleszcza żadnymi substancjami, gdyż może doprowadzić to do wymiotów pasożyta do rany, co może skutkować infekcją.

Po przeprowadzonym zabiegu należy zdezynfekować ranę i obserwować psa. W przypadku pojawienia się niepokojących zachowań niezwłocznie skontaktuj się z weterynarzem.

Najczęściej zadawane pytania

Jak długo kleszcz żeruje na psie?

Kleszcze żerują na skórze kilka dni. W ciągu kilku dób, pasożyt wpuszcza toksyny i jad.

Czy kleszcz u psa sam odpadnie?

Po napojeniu się krwią kleszcze odpadają same. Należy jednak możliwie szybko pozbyć się pasożyta, by ograniczyć możliwość transmisji chorób odkleszczowych.

Po jakim czasie występują objawy kleszcz u psa?

W zależności od choroby, której nosicielem był pasożyt pierwsze objawy mogą pojawić się od kilku dni do kilku tygodni od ukąszenia kleszcza.

Jak rozpoznać kleszcza u psa?

Kleszcz to bardzo charakterystyczny pajęczak, którego rozpoznanie nie jest trudne. Poniżej prezentujemy zdjęcie tego pasożyta.

Sprawdź także

Nicienie u psa

Nicienie jelitowe to pasożyty wewnętrzne, które mogą doprowadzać do silnych zaburzeń żołądkowo-jelitowych u czworonoga. Gatunkiem …

Jeden komentarz

  1. Milka

    W tym sezonie prawdziwy wysyp kleszczy. Co tylko wejdziemy do lasu to wracamy z minimum jednym pasożytem, niestety. Zastanawiam się, co będzie najlepsze do kilkukilogramowego yorka? Kropelki czy może obroża? Dzięki za odpowiedź.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *