Home / Rasy / Jamniki / Jamnik – charakterystyka i opis rasy

Jamnik – charakterystyka i opis rasy

Jamnik (dachshund, tecker, dackel) to pies sklasyfikowany w IV grupie FCI (Jamniki). Pierwsze zapiski dotyczące tej rasy datowane są na okres średniowiecza. Jamnik wykorzystywany był przez niemieckich myśliwych przy polowaniach na borsuki. Dachshund w wolnym tłumaczeniu oznacza „pies na borsuka”. W dzisiejszych czasach jamnik traktowany jest jako wszechstronny pies myśliwy. Jest doskonałym posokowcem, płochaczem, aporterem i norowcem. Uznawany jest również za psa gończego.

jamnik
jamnik krótkowłosy

Jamnik to pies, który występują w różnych rozmiarach (standardowym, miniaturowym i króliczym) oraz trzech różnych odmianach (gładkowłosej, szorstkowłosej oraz długowłosej). Każda kombinacja jest jednak opisana tym samym wzorcem.

jamnik długowłosy
jamnik długowłosy

Jamnik to pies występujący w umaszczeniach jednokolorowych (wszystkie odcienie rudego) lub dwukolorowym (czarne-podpalane, brązowo-podpalane, marmurkowe). Charakterystyczna sylwetka – długi tułów i krótkie nogi sprawiają, że jamnika nie można pomylić z żadną inną rasą.

jamnik szorstkowłosy
jamnik szorstkowłosy

Przedstawiciel tej rasy posiada zaokrąglone, wiszące uszy oraz długą, zwężającą się głowę (z nieznacznym stopem). Jego oczy są ciemnobrązowe, a ich kształt jest owalny. Jamnik posiada niezbyt wysoko osadzony ogon, który zwykle nosi poziomo.

Jamnik pielęgnacja

jamnik pielęgnacja

To, jak bardzo absorbująca jest pielęgnacja jamnika zależy głównie od szaty naszego pupila. Zdecydowanie najwięcej czasu spędzimy nad pielęgnacją jamnika długowłosego. Sierść tej odmiany należy wyczesywać praktycznie codziennie. W przypadku jamnika krótkowłosego zabieg ten wystarczy przeprowadzać do kilku razy na miesiąc. Z kolei jamnika szorstkowłosego szczotkujemy 1-2 razy w tygodniu. Dodatkowo, szorstkowłosa odmiana powinna być trymowana 2 razy do roku.

Szczególnej uwagi wymagają oczy jamnika. Ze względu na często występujące problemy należy je stale czyścić i kontrolować. Równie często zabiegom pielęgnacyjnym poddawać należy uszy jamnika. Wszakże, są one klapnięte, a to sprzyja rozwojowi ewentualnych infekcji.

Kąpiel jamnika przeprowadzamy raz na 1-2 miesiące lub częściej gdy zachodzi taka potrzeba. W przypadku, gdy pies nie porusza się na twardych betonowych lub asfaltowych powierzchniach niezbędne będzie również regularne obcinanie pazurów.

Jamnik opieka – jak się opiekować?

Jamniki to psy odważne, wytrzymałe i dosyć aktywne. Nie wymagają jednak zbyt dużej dawki ruchu każdego dnia. Wymagają sporej uwagi, w przeciwnym wypadku mogą wykazywać działania destrukcyjne – kopać, gryźć i niszczyć wszystko to, co znajduje się w okół. W dodatku, uznawane są za rasę nad wyraz szczekliwą.

Są to wesołe, energiczne czworonogi, które bardzo chętnie spędzają czas na dworze – pod warunkiem, że pogoda jest sprzyjająca. Nie znoszą zimna i deszczu. Wówczas zadowalają się bardzo krótkimi spacerami.

Jamnik wychowanie – jak wychowywać?

Jamnik to pies, który nie wykazuje większego zainteresowania szkoleniem. Uchodzi za niemałego uparciucha, dlatego też cechami dobrego opiekuna będą cierpliwość i konsekwencja.

jamnik wychowanie

Szkolenie rozpoczynać należy już w 2-3 miesiącu życia. To właśnie wtedy najłatwiej nauczyć czworonoga komend, sztuczek i bezwzględnego posłuszeństwa. Należy jednak przy tym pamiętać, aby wykorzystywać tylko i wyłącznie metody pozytywnego szkolenia. Jakakolwiek forma karcenia jamnika może skończyć się jeszcze większymi problemami natury wychowawczej.

Jamnik żywienie – jak karmić?

Dieta jamnika powinna być zbilansowana indywidualnie. Porcje ustalać należy w oparciu o sugestie producenta danej karmy, podejmowaną aktywność oraz wagę czworonoga. Zalecamy korzystać tylko i wyłącznie z produktów „z najwyższej półki”. Wszelkiego rodzaju karmy dostępne w supermarketach są niepełnowartościowe, a ich jakość pozostawia wiele do życzenia.

Jedzenie można przyrządzać także we własnym zakresie. Podstawą diety jest mięso, które powinno stanowić około 50% diety czworonoga. Dietę należy uzupełnić warzywami i owocami oraz węglowodanami złożonymi – najlepiej makaronem, kluskami lub ryżem.

Dorosły pies powinien jeść dwa razy na dobę. Szczeniak zaś przyjmować powinien nawet do pięciu posiłków dziennie.

Najczęściej zadawane pytania

Jaka jest długość życia jamnika?

Jamniki żyją średnio od 12 do 15 lat.

Jaka jest waga jamnika?

Odmiana standardowa osiąga wagę od 5 do 9 kg, miniaturowa od 4 do 5 kg, a królicza maksymalnie 4 kg.

Czy jamnik jest agresywny?

Jamnik jest psem odważnym, który w momencie zagrożenia może zaatakować. Nie stwierdzono jednak szczególnych cech mogących sugerować, iż jest to rasa agresywna.

Czy jamnik jest psem dla alergika?

Jamnik nie jest psem dla osoby z alergią na psią sierść.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *