Home / Rasy / Jaki pies dla alergika?

Jaki pies dla alergika?

Alergiczne zapalenie spojówek, katar, napady astmatyczne, pokrzywka – to tylko niektóre z reakcji organizmu wywołane przez alergię na psa. Czy to oznacza, że osoby posiadające uczulenie na psy muszą pogodzić się z tym, iż nie będzie im dane posiadać psiego przyjaciela?

Na całe szczęście istnieją rasy, które uczulają w niewielkim stopniu. Ilość alergenów w przypadku tych psów jest minimalna, a co za tym idzie – mogą z powodzeniem żyć z alergikiem. Jakie to rasy?

Psy dla alergika

Nie istnieje idealna rasa dla alergika. Nie mniej jednak, niektóre psy mają znacznie mniejszy potencjał alergizujący. Poniżej przedstawiamy dziesięć ras psów hipoalergicznych.

1. Grzywacz chiński

jaki pies dla alergika - grzywacz chiński

Ten bezwłosy, niewielki czworonóg bardzo często polecany jest alergikom. Osiąga wysokość do 33 centymetrów i wagę do 5,5 kilograma. Jest psem wesołym, energicznym i niezwykle pojętnym. Uwielbia pieszczoty i bliskość swojego właściciela. To pies rodzinny, który potrzebuje sporo uwagi.

2. Maltańczyk

jaki pies dla alergika - maltańczyk

Do ras o mniejszym potencjale alergizującym zaliczany jest również Maltańczyk. To jedna z najstarszych ras psów na świecie. Jej waga jest nie większa niż 4 kilogramy, a maksymalna wysokość w kłębie to 25 centymetrów. Polecany jest osobom starszym oraz rodzinom z dziećmi.

3. Bichon Frise

jaki pies dla alergika bichon frise

Bichon Frise to pies, który przez Amerykańskie Towarzystwo Kynologiczne został określony mianem rasy hipoalergicznej. To niezwykle czuły, wesoły i energiczny pies. Uwielbia się bawić. Potrzebuje sporej ilości uwagi, dlatego też nie poleca się go osobom zapracowanym i często nieobecnym w domu. Jego maksymalna wysokość w kłębie to 30 centymetrów, a waga to 5 kilogramów.

4. Irlandzki spaniel dowodny

jaki pies dla alergika irlandzki spaniel dowodny

Irlandzki spaniel dowodny to pies, który będzie doskonałym towarzyszem dla alergika, gdyż prawie nie linieje. Jest psem, który wymaga sporej ilości ćwiczeń, dlatego też nie poleca się go niedoświadczonym właścicielom. Należący do grupy wyżłów pies osiąga wagę do 30 kilogramów i wysokość do 61 centymetrów.

5. Nagi pies meksykański

jaki pies dla alergika nagi pies meksykański

Nagi pies meksykański to rasa bezwłosa, którą można bardzo często kąpać, a co za tym idzie eliminować silne alergeny znajdujące się  w psim naskórku. To pies, który sprawdzi się zarówno w roli stróża, jak i psa do towarzystwa. Nagi pies meksykański występuje w wielu rozmiarach, a jego waga może wynosić zarówno 4, jak i 20 kilogramów.

6. Shih-tzu

jaki pies dla alergika - shih tzu

Shih-tzu to jeden z najpopularniejszych psów rodzinnych. Powszechnie uznaje się go za rasę idealną dla dzieci z alergią. Wszak, jego niezwykle wesołe i towarzyskie usposobienie i niesamowita cierpliwość czynią Shih-Tzu znakomitego kompana naszych milusińskich. Psy tej rasy osiągają wysokość do 28 centymetrów i wagę do 7,2kg.

7. Pudel

jaki pies dla alergika - pudel

Pochodzący z Francji pudel to pies, który znalazł się w gronie ras uznanych za hipoalergiczne. To czworonóg, który wbrew pozorom jest naprawdę bardzo aktywny. Jego pielęgnacja jest mocno angażująca, dlatego też poleca się go wyłącznie osobom posiadającym sporą ilość wolnego czasu. Pudle występują w czterech rozmiarach: toy (2-4 kg/24-28 cm), miniaturowy (5-8k g/28-35 cm), średni (10-20kg/35-45 cm) oraz duży (20-30 kg/45-60 cm).

8. Yorkshire terrier

jaki pies dla alergika - york

Bez wątpienia jedną z najpopularniejszych ras psów w Polsce jest York. To mały, żywiołowy pies, który uważany jest za psa hypoalergicznego, gdyż jego długi, rosnący przez całe życie włos przypomina ludzki. Yorki osiągają wagę do 3,1kg, a ich wysokość oscyluje w granicach 22 centymetrów.

9. Bedlington terrier

jaki pies dla alergika - bedlington terier

Do psów hypoalergicznych zaliczany jest także pochodzący z północnej Anglii Bedlington terrier. Posiada on bardzo specyficzną sierść, która podobna jest do przędzy lnianej. To pies o bardzo dużym zapotrzebowaniu na ruch. Uwielbia towarzystwo człowieka. Bedlington może ważyć maksymalnie 10 kilogramów, a jego wysokość w kłębie wynosi około 41 centymetrów.

10. Portugalski pies dowodny

jaki pies dla alergika - portugalski pies dowodny

Portugalski pies dowodny to pies, który wydziela minimalną ilość alergenów. Wymagający sporej dawki aktywności fizycznej i ćwiczeń. Jego pielęgnacja nie należy do najłatwiejszych. Polecany jest miłośnikom sportów kynologicznych oraz ludziom aktywnym. Popularny „Portugalczyk” osiąga wysokość od 43 do 57 centymetrów i wagę od 16 do 25 kilogramów.

Jeden komentarz

  1. Chyba nigdy bym sie nie zdecydowal na nagiego psa meksykańskiego ani na grzywacza chińskiego. Przypominaja one raczej szczury niż psy 😀 Ale reszta bardzo milutka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *