Woda jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu czworonoga. Dlatego też, pies powinien mieć stały dostęp do czystej wody. Każdego dnia należy wymieniać wodę na świeżą.
Woda dla psa – dlaczego jest tak ważna?
O ile w przypadku diety ludzi wodę często zamieniamy różnymi płynami: napojami słodzonymi, kawą czy herbatą, o tyle w przypadku diety psa – jest to absolutnie wykluczone. Psy powinny być pojone tylko i wyłącznie czystą wodą.
Organizm czworonoga zbudowany jest w głównej części z wody. Niedostateczne dostarczanie wody zwierzęciu może skutkować odwodnieniem, a w konsekwencji nawet śmiercią. Ze szczególnością o dostęp do wody należy dbać w czasie dni upalnych, kiedy zapotrzebowanie na płyny ulega zdecydowanemu zwiększeniu.
Warto również zauważyć, że woda ułatwia trawienie suchych posiłków (m.in. suchej karmy) i służy do utrzymywania prawidłowej temperatury ciała (ochładza organizm).
Ile wody powinien pić pies?
Ilość wody wypijanej przez psa zależy od kilku czynników, między innymi: diety, pogody i aktywności fizycznej. Przyjmuje się, że każdy pies powinien przyjmować około 1 uncji (~30ml) wody na każdy kilogram masy ciała.
Warto orientować się w ilości wypijanej wody przez czworonoga. Znaczące obniżenie spożycia może być pierwszym sygnałem zmian zachodzących w organizmie (choroby).
Jaka woda dla psa?
Właściciele czworonogów bardzo często zastanawiają się nad tym, jaką wodę podawać swojemu pupilowi. Wszak, do wyboru mamy kilka opcji: wodę z kranu, wodę przegotowaną, wodę filtrowaną czy wodę butelkowaną (źródlaną). Którą wodę wybrać? Która będzie najlepsza dla czworonoga?
Woda z kranu
W przypadku gdy woda z kranu jest czysta i świeża – można ją podawać czworonogi. Twardość i poziom chloru w wodzie można zweryfikować dokonując testu (dostępne m.in. w marketach budowlanych). Jeśli nie masz pewności co do jakości wody w kranie – poddaj ją filtrowaniu lub skorzystaj z wody z butelki.
Woda z kranu przegotowana
Przegotowanie wody z kranu pozwala wyeliminować bakterie. Po zagotowaniu, warto od razu ją nalać do naczynia, aby osad kamienny opadł na dno. Przed podaniem wodę należy wychłodzić.
Woda z kranu filtrowana
Filtrowanie wody pozwala wyeliminować kamień, niektóre zanieczyszczenia i osad. Poprawia również walory smakowe. Do filtrowania wody można używać zaawansowanych instalacji w systemie wodnym lub specjalnych dzbanków.
Woda butelkowana
Woda źródlana jest smaczna dla psów, wolna od zanieczyszczeń. Czworonogowi można podawać najzwyklejszą wodę źródlaną. Wykorzystywanie wody dedykowanej dla czworonogów nie jest konieczne. Jej skład jest zwykle taki sam.
Jak widać – każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. W przypadku dobrego źródła nie ma przeszkód by korzystać z wody z kranu. Jeśli jednak jakość takiej wody pozostawia wiele do życzenia należy przegotowywać i filtrować wodę.
Butelkowana woda źródlana to rozwiązanie dla psów mających problemy z nerkami lub u których występują problemy żołądkowe po wodzie z kranu. Po wodę butelkowaną warto również sięgać w czasie wyjazdów (kiedy nie wiemy jakiej jakości jest woda w danym miejscu).
Ja podaje psu wodę z butelki – wydaje mi się że tę pije najchętniej. W moim przypadku woda z kranu zarówno przed przegotowaniem jak i po zostawiała osad (kamień)na misce. Nie jestem pewna co do konsekwencji picia takiej wody ale mam małego pieska nie che żeby coś mu się przez to stało w przyszłości. Tym bardziej że 1,5 litrowa butelka starcza mu na niespełna tydzień.