Home / Pielęgnacja / Jak ostrzyc psa?

Jak ostrzyc psa?

Większość zabiegów pielęgnacyjnych można wykonać w domu. O ile kąpiel, wyczesywanie, czy obcinanie pazurów nie są kłopotliwe dla większości właścicieli, o tyle strzyżenie psa to zadanie trudne, z którym nie każdy będzie w stanie sobie poradzić. Wymaga ono bowiem wyjątkowych zdolności manualnych.

jak ostrzyc psa

Strzyżenie psa wystawowego

Dobry fryzjer potrafi nie tylko ostrzyc czworonoga zgodnie z założeniami wzorca rasy, ale także podkreślić urodę pupila i zatuszować jego ewentualne niedoskonałości. Niektórych fachowców można nazwać wręcz artystami, potrafią zrobić niemal wszystko z psimi włosami.

Niestety, spora część „specjalistów” nie jest godna miana fryzjera. Zdarza się, że nieumiejętne obcinanie włosów doprowadza do prawdziwej urodowej klęski. Psie włosy nie rosną zbyt szybko, a to oznacza, że można stracić nawet cały wystawowy sezon.

Jak ostrzyc psa?

Psie fryzjerstwo wymaga zdolności manualnych i przede wszystkim praktyki. Amatorom obcinania czworonogów zaleca się trening na psach niewystawowych lub poza sezonem (musimy mieć pewność, że włosy zdążą odrosnąć).

Strzyżenie psa we własnym zakresie często jest praktykowane przez hodowców. W wielu przypadkach ich praca jest lepsza, niż niejednego profesjonalnego groomera. Oczywiście, poziom wystawowy wymaga odpowiedniej praktyki. Nie można spodziewać się, że opanujemy sztukę obcinania psa w krótkim czasie.

strzyżenie psa

Przed rozpoczęciem zabiegu obcinania warto umyć, odżywić i wysuszyć sierść. Dzięki temu włosy będą układały się w należyty sposób, a ich rozczesywanie będzie znacznie łatwiejsze.

Pierwsze próby z nożyczkami i trymerem warto poprzedzić analizą filmów szkoleniowych (dostępne w popularnych serwisach video) i/lub wizytą w salonie fryzjerskim. Następnie krok po kroku zamieniać wiedzę teoretyczną na praktyczną.

Akcesoria fryzjerskie

jak ostrzyc psa - akcesoria

To w jaki sposób obciąć psa zależy od wzorca rasy. W niektórych przypadkach dopuszcza się cięcie tylko i wyłącznie nożyczkami, w innych można korzystać z profesjonalnego trymera (dla czworonogów). Maszynki do strzyżenia ludzi nie nadają się do psiego fryzjerstwa.

Aby ostrzyc naszego pupila będziemy potrzebowali także: grzebienia oraz szczotki. W przypadku wykorzystywania trymera, warto również zaopatrzyć się w specjalny puder, dzięki któremu zwiększymy szorstkość sierści i tym samym znacznie ułatwimy przeprowadzenie zabiegu.

Obcinanie psa w domu – zalety

Efekty obcinania psa we własnym zakresie mogą początkowo być niesatysfakcjonujące. Nie mniej jednak, odpowiednia praktyka może wykreować w nas prawdziwego fachowca. A przecież, to właściciele psów potrafią najlepiej zadbać o swojego pupila.

Strzyżenie psa w domu praktycznie nie generuje żadnych kosztów (poza zakupem akcesoriów fryzjerskich). Zwykle cena za usługę fryzjerską wynosi od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *