Home / Zachowanie / Jak oduczyć psa żebrania?

Jak oduczyć psa żebrania?

Większość właścicieli psów ulega wdziękom pupili i dzieli się swoim posiłkiem. Smutne oczy, popiskiwanie, a nawet szczekanie czworonoga sprawia, że decydujemy się na ruch, który pozornie jest niegroźny, ale może nieść za sobą różne konsekwencje.

Pies doskonale wie jak się zachować, by osiągnąć swój cel. Niezwykle rzadko ich zachowanie przechodzi bez „echa” i naszej reakcji. „Łup” nie zawsze musi być okazały, ważne by był.

Dlaczego ulegamy swoim pupilom?

Ulegamy ze względu na uciążliwość (emocjonalną, fizyczną) zachowania czworonoga. Pragniemy zaznać spokoju, przez co dzielimy się naszym posiłkiem. W końcu, nasz pies nie jest głodowany, a jedzenie ze stołu z całą pewnością nie jest lepszym wyborem, aniżeli karma, którą mu kupujemy, nieprawdaż?

Owszem, często pragniemy sprawić przyjemność naszemu pupilowi. To jak zajada się kawałkiem świeżo upieczonego kurczaka wywołuje uśmiech na naszych twarzach, ale czy aby na pewno jest dobre dla samego zwierzęcia?

Dlaczego pies „żebrze” o jedzenie?

Pies to zwierzę niezwykle pojętne, które bardzo szybko utrwala nasze zachowania i reakcje. Jeśli choć raz postanowiliśmy mu ulec, będzie powtarzać czynność, by dostać to, czego oczekuje.

Jako właściciele, dzieląc się posiłkiem wysyłamy sygnał psu, że jest to swojego rodzaju nagroda za wytrwałość w jego czynach. Wniosek jest niezwykle prosty – by pies przestał „żebrać” przy stole, należy być równie wytrwałym, co on i najzwyczajniej w świecie nie dawać mu jedzenia.

Jak oduczyć psa żebrania przy stole?

Niezwykle ważnym elementem w oduczania tego niepożądanego zachowania jest wytrwałość. Mimo, że nasz pupil będzie próbował nas doprowadzić do skraju wytrzymałości, a jego skomlenie będzie uciążliwe – nie powinniśmy dać się złamać. Dlaczego?

Jeśli ulegniemy raz na jakiś czas to zajdzie zjawisko wzmocnienia sporadycznego. Polega ono na incydentalny nagradzaniu (chwaleniu). Pomimo tego, że nagrody nie są regularne, to pies nadal zachowuje się w ten sam sposób, gdyż nigdy nie wie kiedy otrzyma pochwałę (nagrodę). Pies będzie poddawał nas wielu próbom, które są wynikiem zjawiska zwanego wybuchem związanym z wygaszaniem. Polega ona na nasileniu zachowania, aby uzyskać cel (wzmocnienie).

Należy zatem bezwzględnie zaprzestać podawania psu jedzenia przy stole, dotyczy to zarówno wszystkich domowników, jak i gości.

Jeśli obawiasz się, że „nie dasz rady” – warto wówczas odizolować psa na czas posiłku i całkowicie ignorować jego zachowanie.

 

Potraktuj problem żebractwa bardzo poważnie, może on bowiem być przyczyną nadwagi, problemów układu pokarmowego, a nawet wpływać na rozumowanie hierarchii stada.

Ile czasu potrwa oduczanie psa tego nawyku? Tu trudno o jednoznaczną odpowiedź. Z całą pewnością – proces ten trwać będzie minimum kilka-kilkanaście tygodni, wypełniony będzie wieloma próbami naszego charakteru. Jesteście gotowi?

To swojego rodzaju rywalizacja pomiędzy Tobą, a Twoim pupilem. Kto wyjdzie z niej zwycięsko?

Sprawdź także

Agresja u psa wobec innych psów

Agresja to jedna z cech charakteru czworonoga, której nigdy nie należy lekceważyć. Im szybciej dojdzie …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *