Home / Zachowanie / Jak oduczyć psa szczekania?

Jak oduczyć psa szczekania?

Pies poprzez szczekanie wyraża swoje emocje, pragnienia i zwraca na siebie uwagę. Jest to jedna z form komunikacji, którą podejmuje nasz pupil. To jak często i głośno pies szczeka uwarunkowane jest genetycznie i środowiskowo.

Szczekanie psa – poznaj przyczynę

W momencie kiedy szczekanie staje się problemem, tudzież jest zbyt głośne, zbyt częste lub pojawia się w nieodpowiednim momencie, należy stanowczo reagować. Tą specyficzną formę wyrażania emocji i pragnień można bowiem zastąpić znacznie mniej uciążliwymi gestami.

Pies bardzo rzadko szczeka bez przyczyny. Powodów ujadania jest co najmniej kilka, poniżej prezentujemy te, które występują najczęściej:

  • ochrona terytorium
  • chęć zwrócenia uwagi na siebie
  • tęsknota
  • nuda
  • strach, obawy
  • radość

Jak oduczyć psa szczekania?

Najczęstszym błędem popełnianym przez właścicieli czworonogów jest uspokajanie psa poprzez dotyk lub zaspokojenie konkretnych oczekiwań. Pies, odbiera to jako nagrodę za swoje zachowanie, a to wzmacnia nawyk i gwarantuje powtórzenie w przyszłości.

Psa można oduczyć wszelkich złych nawyków w każdym wieku, poprzez szkolenie pozytywne, tudzież nagradzanie czworonoga w momencie poprawnego zachowania. Kiedy pies uciążliwie szczeka postaraj się ignorować jego zachowanie, nie patrzeć w jego stronę, nie reagować. W momencie kiedy ucichnie pochwal go za prawidłowe zachowanie mówiąc „brawo” i dając nagrodę. Systematyczne nagradzanie za prawidłowe zachowanie sprawi, że pies zrozumie, iż wyciszenie jest korzystniejsze.

Inną formą nauki psa jest stanowcza reakcja na nieprawidłowe zachowanie. Karą dla czworonoga jest gest i wyrażenie niezadowolenia poprzez użycie odpowiedniego tonu. Psy doskonale odczytują naszą mowę ciała i ton, przez co w wielu przypadkach konsekwentne temperowanie zachowania poprzez wyrażenie niezadowolenia okazuje się być skutecznym. W takim przypadku należy pamiętać również o nagrodzie za wyciszenie się.

Najczęściej zadawane pytania

Jak oduczyć psa szczekania w nocy?

Pies musi czuć się bezpiecznie. Kiedy towarzyszy mu strach i lęk – szczeka, by wyrazić swoje emocje i odstraszyć ewentualne zagrożenie. Używaj komend „siad„, „waruj„, aby uspokoić psa, a następnie pochwal i daj nagrodę.

Jak oduczyć psa szczekania na inne psy?

Inne psy w pobliżu mogą sprawiać, że nasz pupil czuje się zagrożony. W takim momencie należy pociągnąć delikatnie za smycz i użyć komendy „cisza”. Kiedy pies przestanie szczekać, należy pochwalić i wynagrodzić.

Jak oduczyć psa szczekania w domu?

Pies chce chronić własne terytorium i szczeka zawsze, kiedy ktoś naruszy jego strefę komfortu. Często może to być pojawienie się sąsiadów na klatce schodowej, czy w okolicy podwórka.

Wówczas należy psa stanowczo zrugać i użyć komendy „cisza”. Kiedy się uspokoi – nagrodzić i pochwalić.

Jak oduczyć psa szczekania na gości lub gdy, ktoś puka/dzwoni do drzwi?

Pies szczekając na gości pragnie zaznaczyć swoją obecność. Wynikać to może z lęku, ochrony terytorium lub chęci zwrócenia na siebie uwagi.

Aby oduczyć czworonoga niewłaściwego zachowania – nagradzaj psa, kiedy się wycisza – najlepiej w obecności gości.

Co zrobić, gdy pies szczeka na wszystko?

Bardzo często szczekanie jest efektem nudy i braku zajęcia. Zagwarantuj swojemu czworonogowi pracę, zabawę i rozrywkę. Kiedy będzie zajęty – jego szczekanie zostanie ograniczone do minimum.

Sprawdź także

Jak nauczyć psa komendy „zdechł pies”

„Zdechł pies” to komenda dosyć skomplikowana, której nauka może okazać się czasochłonna. Z całą pewnością …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *