Home / Zachowanie / Jak oduczyć psa szczekania?

Jak oduczyć psa szczekania?

Pies poprzez szczekanie wyraża swoje emocje, pragnienia i zwraca na siebie uwagę. Jest to jedna z form komunikacji, którą podejmuje nasz pupil. To jak często i głośno pies szczeka uwarunkowane jest genetycznie i środowiskowo.

Szczekanie psa – przyczyny

W momencie kiedy szczekanie staje się problemem, tudzież jest zbyt głośne, zbyt częste lub pojawia się w nieodpowiednim momencie, należy stanowczo reagować. Tą specyficzną formę wyrażania emocji i pragnień można bowiem zastąpić znacznie mniej uciążliwymi gestami.

Pies bardzo rzadko szczeka bez przyczyny. Powodów ujadania jest co najmniej kilka, poniżej prezentujemy te, które występują najczęściej:

 • ochrona terytorium
 • chęć zwrócenia uwagi na siebie
 • tęsknota
 • nuda
 • strach, obawy
 • radość

Jak oduczyć psa szczekania?

Najczęstszym błędem popełnianym przez właścicieli czworonogów jest uspokajanie psa poprzez dotyk lub zaspokojenie konkretnych oczekiwań. Pies, odbiera to jako nagrodę za swoje zachowanie, a to wzmacnia nawyk i gwarantuje powtórzenie w przyszłości.

Psa można oduczyć wszelkich złych nawyków w każdym wieku, poprzez szkolenie pozytywne, tudzież nagradzanie czworonoga w momencie poprawnego zachowania. Kiedy pies uciążliwie szczeka postaraj się ignorować jego zachowanie, nie patrzeć w jego stronę, nie reagować. W momencie kiedy ucichnie pochwal go za prawidłowe zachowanie mówiąc „brawo” i dając nagrodę. Systematyczne nagradzanie za prawidłowe zachowanie sprawi, że pies zrozumie, iż wyciszenie jest korzystniejsze.

Inną formą nauki psa jest stanowcza reakcja na nieprawidłowe zachowanie. Karą dla czworonoga jest gest i wyrażenie niezadowolenia poprzez użycie odpowiedniego tonu. Psy doskonale odczytują naszą mowę ciała i ton, przez co w wielu przypadkach konsekwentne temperowanie zachowania poprzez wyrażenie niezadowolenia okazuje się być skutecznym. W takim przypadku należy pamiętać również o nagrodzie za wyciszenie się.

Najczęściej zadawane pytania

Jak oduczyć psa szczekania w nocy?

Pies musi czuć się bezpiecznie. Kiedy towarzyszy mu strach i lęk – szczeka, by wyrazić swoje emocje i odstraszyć ewentualne zagrożenie. Używaj komend „siad„, „waruj„, aby uspokoić psa, a następnie pochwal i daj nagrodę.

Jak oduczyć psa szczekania na inne psy?

Inne psy w pobliżu mogą sprawiać, że nasz pupil czuje się zagrożony. W takim momencie należy pociągnąć delikatnie za smycz i użyć komendy „cisza”. Kiedy pies przestanie szczekać, należy pochwalić i wynagrodzić.

Jak oduczyć psa szczekania w domu?

Pies chce chronić własne terytorium i szczeka zawsze, kiedy ktoś naruszy jego strefę komfortu. Często może to być pojawienie się sąsiadów na klatce schodowej, czy w okolicy podwórka.

Wówczas należy psa stanowczo zrugać i użyć komendy „cisza”. Kiedy się uspokoi – nagrodzić i pochwalić.

Jak oduczyć psa szczekania na gości lub gdy, ktoś puka/dzwoni do drzwi?

Pies szczekając na gości pragnie zaznaczyć swoją obecność. Wynikać to może z lęku, ochrony terytorium lub chęci zwrócenia na siebie uwagi.

Aby oduczyć czworonoga niewłaściwego zachowania – nagradzaj psa, kiedy się wycisza – najlepiej w obecności gości.

Co zrobić, gdy pies szczeka na wszystko?

Bardzo często szczekanie jest efektem nudy i braku zajęcia. Zagwarantuj swojemu czworonogowi pracę, zabawę i rozrywkę. Kiedy będzie zajęty – jego szczekanie zostanie ograniczone do minimum.

Sprawdź także

Agresja u psa wobec innych psów

Agresja to jedna z cech charakteru czworonoga, której nigdy nie należy lekceważyć. Im szybciej dojdzie …

2 komentarze

 1. marek

  Ja to ostatnio nawet apkę widziałem na szczekanie psa ale wątpię, żeby takie cuda działały. Najlepiej iść do behaviorysty to pomoże. Tylko, że drogo.

 2. psiprzyjaciel

  Pies właśnie po to jest – żeby szczekał! Już nie przesadzajcie że to jest takie uciążliwe jak pies zaszczeka kilka razy w ciągu dnia. To tak jakby człowiekowi zabronić mówić! Ludzie stają się coraz miej tolerancyjni naprawdę! Nie ma co walczyć z naturą. To już gorsze są dzieci jazgoczące na podwórku przy zabawie z byle powodu, bo nie znają umiaru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *