Home / Zachowanie / Szczekanie psa – dlaczego pies szczeka i jak go tego oduczyć?

Szczekanie psa – dlaczego pies szczeka i jak go tego oduczyć?

Zastanawiasz się czemu Twój pies szczeka? Szukasz rozwiązania, które pozwoli Ci okiełznać „ujadanie” Twojego czworonoga? Pragniesz dowiedzieć się jak oduczyć go nawyku szczekania na ludzi i/lub inne zwierzęta? Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdziesz w tej publikacji.

Co to jest szczekanie psa?

Pies poprzez szczekanie wyraża swoje emocje, pragnienia i zwraca na siebie uwagę. Jest to jedna z form komunikacji, którą podejmuje nasz pupil. To jak często i głośno pies szczeka uwarunkowane jest genetycznie i środowiskowo.

Warto wiedzieć! Psy komunikują się także poprzez: warczenie, skomlenie, wycie, piski, dyszenie. W zależności od rodzaju dźwięku, pies przekazuje inną informację. Zwykle komunikaty są zrozumiałe dla przedstawicieli tego samego gatunku.

Dlaczego pies szczeka?

Niekiedy właściciele psów sugerują, że ich pies szczeka bez powodu, tudzież – „daje głos” bez przyczyny. Jednakże, warto zdać sobie sprawę, że taka sytuacja ma miejsce bardzo rzadko. Oczywiście, weterynaria zna przypadki, w których pies faktycznie szczeka bez przyczyny, ale stanowią one niewielki odsetek. Zwykle pies ma powody do ujadania. Szczekanie najczęściej pojawia się w momencie gdy:

  • pies chroni terytorium
  • pies chce zwrócić na siebie uwagę
  • pies tęskni
  • pies się nudzi
  • pies się boi
  • pies się raduje
jak oduczyć psa szczekania

Jak nie trudno zauważyć, czynników kształtujących szczekanie u psa jest naprawdę wiele. Co więcej, szczekanie może mieć różny charakter, tj. komunikat wysyłany przez psa może mieć inną treść:

  • Funkcja informacyjna – pies szczeka, aby zwrócić na siebie uwagę, tj. informuje innych o swojej obecności.
  • Funkcja przywoławcza – pies szczeka, aby przywołać innych. Bardzo często tego typu szczekanie jest wynikiem samotności i tęsknoty.
  • Funkcja ostrzegawcza – pies szczeka, aby ostrzec innych. Zgłasza tym samym swoją gotowość do ataku. Zwykle, szczekanie ostrzegające ma inną, znacznie niższą tonację.

Niekiedy możemy spotkać się również ze szczekaniem matki na swoje szczeniaki. Jest to nic innego jak reprymenda, tudzież oznaka przywołania swoich pociech do porządku.

Warto wiedzieć! Samo szczekanie niewiele może nam powiedzieć o zamiarach psa. Więcej wyczytać możemy z jego postawy.

Kiedy szczekanie staje się problemem i jest zbyt głośne, zbyt częste lub pojawia się w nieodpowiednim momencie, należy stanowczo reagować. Tę specyficzną formę wyrażania emocji i pragnień można bowiem zastąpić inną formą komunikacji. W praktyce, niemal każdego czworonoga można oduczyć szczekania.

Jak oduczyć psa szczekania?

Szczekanie to zjawisko, które może irytować nie tylko nas, ale także wszystkich wokół. Nierzadko stanowi problem naszych sąsiadów, dlatego też aby uniknąć przykrych konsekwencji – po prostu musimy oduczyć psa uciążliwego szczekania.

Warto wiedzieć! W przypadku nadmiernego szczekania psa, właściciel może zostać pouczony lub ukarany grzywną. Zastosowanie ma tutaj Art. 51. § 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Niekiedy właściciele nieświadomie wzmacniają złe nawyki czworonoga. Dzieje się tak wówczas, gdy postanawiamy uspokoić go poprzez dotyk czy głaskanie. Pies, odbiera to jako nagrodę za swoje zachowanie, a to w praktyce jest gwarantem powtórzenia sytuacji w przyszłości. Dlatego też, bezwzględnie musimy zrezygnować z uspokajania czworonoga w taki sposób.

szczekanie psa

Psa można oduczyć niemal każdego złego (niepożądanego) nawyku, poprzez szkolenie pozytywne, tudzież nagradzanie czworonoga w momencie poprawnego (pożądanego) zachowania.

Kiedy pies uciążliwie szczeka postaraj się ignorować jego zachowanie, nie patrzeć w jego stronę, nie reagować. W momencie kiedy ucichnie pochwal go za prawidłowe zachowanie mówiąc „brawo” i dając nagrodę. Systematyczne nagradzanie za prawidłowe zachowanie sprawi, że pies zrozumie, iż wyciszenie jest dla niego korzystniejsze (bardziej opłacalne).

Inną formą nauki psa jest stanowcza reakcja na nieprawidłowe zachowanie. Karą dla czworonoga jest gest i wyrażenie niezadowolenia poprzez użycie odpowiedniego tonu. Psy doskonale odczytują naszą mowę ciała i ton, przez co w wielu przypadkach konsekwentne temperowanie zachowania poprzez wyrażenie niezadowolenia okazuje się być skutecznym. W takim przypadku należy pamiętać również o nagrodzie za wyciszenie się.

Sam proces oduczania szczekania może przebiegać na różne sposoby. Wszystko jest bowiem zależne od tego kiedy pies szczeka i jaka jest tego przyczyna. Poniżej pokrótce przedstawiamy sposoby na szczekanie psa w konkretnych sytuacjach.

Co zrobić, gdy pies szczeka w nocy?

Szczekanie psa w nocy może mieć bardzo różne przyczyny. Jeśli szczekanie pojawia się regularnie (nie jest incydentalne), to może oznaczać zbyt małą dawkę aktywności fizycznej/umysłowej w ciągu doby.

Wynika to przede wszystkim z faktu, iż pies, który cały dzień wypoczywa – może stać się znacznie aktywniejszy w ciągu nocy. Dlatego też, najczęściej rekomendowanym rozwiązaniem w przypadku uciążliwego szczekania w nocy jest po prostu zadbanie o solidną dawkę aktywności fizycznej i umysłowej. Poświęć więcej uwagi swojemu pupilowi, a bardzo szybko zaobserwujesz efekty.

Oczywiście, szczekanie w nocy może być uwarunkowane także przez inne przyczyny, tudzież strach i lęk. Wówczas to, dobrym rozwiązaniem będzie budowa psiego kąta – takiego, w którym pies będzie czuł pełne bezpieczeństwo. Niekiedy świetnym rozwiązaniem będzie klatka kennelowa.

Co zrobić, gdy pies szczeka na inne psy?

Niektóre rasy psów były przez lata tak kształtowane, aby w momencie kontaktu z innym zwierzęciem ostro szczekać. Mowa tu o rasach myśliwskich, takich jak chociażby terriery, beagle czy jamniki. W przypadku tych ras, można mówić o genetycznym uwarunkowaniu szczekania na inne psy. Oczywiście i te czworonogi można okiełznać, ale będzie to wymagało zdecydowanie większej ilości pracy.

Aby oduczyć psa szczekania na inne psy musimy poprawnie zdiagnozować przyczynę szczekania. Niekiedy może się okazać, że pies po prostu raduje się na spotkanie z innymi czworonogami i szczeka, aby je poinformować o swoim zainteresowaniu. Rzecz jasna, takie szczekanie szybko możemy poprawnie zinterpretować na podstawie oceny postawy czworonoga.

W każdym innym przypadku, pies może szczekać gdyż czuje się zagrożony i/lub pragnie zaznaczyć swoją obecność w hierarchii stada.

Sam proces oduczania szczekania na inne psy polega na odwracaniu uwagi czworonoga. Powinniśmy wyprzedzać reakcję czworonoga i odwracać jego uwagę – ulubioną zabawką, smakołykiem i wyuczoną komendą (siad, cisza, waruj). Rzecz jasna, w przypadku poprawnego zachowania – psa powinniśmy każdorazowo nagradzać.

Co zrobić, gdy pies szczeka w domu gdy zostaje sam?

Kiedy czworonóg zostaje sam w domu i intensywnie szczeka, powinniśmy zastanowić się co stanowi przyczynę. Zwykle powodem szczekania jest tęsknota i chęć zwrócenia na siebie uwagi. Dla psa sytuacja gdy zostaje sam w domu jest zwyczajnie niezrozumiała.

Przede wszystkim, problem ten wynika z nieodpowiedniego wprowadzenia psa do samotnego oczekiwania na właściciela. Jeśli spędzamy z psem całe dnie, a następnie zostawiamy go na 8 godzin, to nic dziwnego w tym, że nasz pupil się niepokoi i szczeka. Dlatego też, absolutnie kluczowe jest to, aby już od wieku szczenięcego przyzwyczajać czworonoga do coraz dłuższej rozłąki.

Świetnym rozwiązaniem może okazać się także klatka kennelowa. Odpowiednio wprowadzona może stanowić azyl dla czworonoga i dawać mu poczucie pełnego bezpieczeństwa.

Co zrobić gdy pies szczeka na gości?

Po raz kolejny musimy zastanowić się jaką funkcję pełni szczekanie naszego czworonoga. Czy jest spowodowane ekscytacją, strachem czy raczej pełni rolę ostrzegawczą? W momencie gdy to zdiagnozujemy możemy podjąć odpowiednie kroki.

W pierwszej kolejności warto nauczyć psa podstawowych komend, na które będzie reagował bezwarunkowo, tj. w każdych warunkach. Prosta komenda typu „siad„/”waruj” powinna pozwolić nam okiełznać szczekającego psa. Kiedy nam się to uda – każdorazowo powinniśmy nagradzać czworonoga.

Warto w tym celu zaangażować naszych znajomych i poinformować ich, by na szczekanie czworonoga po prostu nie reagowali. Wszak, niekiedy to nasi goście sprawiają, że pies dalej szczeka, bo reakcje przybyszy są pozytywne.

Co zrobić, gdy pies szczeka bez powodu?

Jak już wspomnieliśmy, psy rzadko kiedy szczekają bez powodu. Często właściciele po prostu nie zauważają przyczyn, przez co mylnie uważają, że pies szczeka bez przyczyny. W lwiej części przypadków psy po prostu próbują zwrócić na siebie uwagę i/lub nudzą się. W związku z tym, bardzo często sugeruje się po prostu zwiększenie poziomu aktywności.

Należy mieć jednak na uwadze fakt, że psy różnych ras mają różne cechy osobnicze i wymagają innej formy aktywności. Jedne czworonogi zadowolą się po prostu bieganiem, inne zaś wymagać będą nieco większego wysiłku umysłowego. Dla jeszcze innych – wystarczające będzie rzucanie piłeczki z kanapy. Szersze opisy cech rasowych i osobniczych znajdą Państwo w kategorii „Rasy psów„.

Reasumując, szczekanie u psów to zjawisko niezwykle powszechne. Rzecz jasna, nie możemy całkowicie zabronić i oduczyć psa szczekania, gdyż jest to forma komunikacji. Jeśli jednak, to akustyczne zjawisko staje się irytujące, a pies „daje głos” zbyt często i zbyt głośno – powinniśmy go tego oduczyć stosując wyłącznie pozytywne metody.

5 komentarzy

  1. Ja to ostatnio nawet apkę widziałem na szczekanie psa ale wątpię, żeby takie cuda działały. Najlepiej iść do behaviorysty to pomoże. Tylko, że drogo.

  2. Pies właśnie po to jest – żeby szczekał! Już nie przesadzajcie że to jest takie uciążliwe jak pies zaszczeka kilka razy w ciągu dnia. To tak jakby człowiekowi zabronić mówić! Ludzie stają się coraz miej tolerancyjni naprawdę! Nie ma co walczyć z naturą. To już gorsze są dzieci jazgoczące na podwórku przy zabawie z byle powodu, bo nie znają umiaru.

  3. Mnie też nie przeszkadza jak pies zaszczeka kilka razy na dzień. Ale zdarzają się takie przypadki, że niektóre psy ulegają jakimś zaburzeniom i faktycznie nie szczekają kilka razy na dobę lecz ujadają całymi dniami.

    Albo znam też taki przypadek z autopsji, że właściciel psa wychodził do pracy, a pupil bite 8 godzin z małymi przerwami potrafił szczekać pod drzwiami. Nie zazdroszczę sąsiadom, tym bardziej tym z małymi dziećmi, które jeszcze śpią w ciągu dnia. W tamtym właściciel nie miał zupełnie pojęcia o problemie – do czasu, aż sąsiadom skończyła się cierpliwość. I na szczęście behawiorysta mu rozwiązać ten problem z psem.

    Także nikt tutaj nie mówi o uciszaniu psa na siłę, ale czasami faktycznie trzeba interweniować.

  4. Mój pies szczeka jak najęty zawsze wtedy, gdy czegoś ode mnie chce. Jedzenie, spacer, zabawa – koncertuje w kółko. Niby jest to oznaka jego potrzeb. Czy uważacie, że w takim wypadku powinienem temu przeciwdziałać?
    W nocy lub jak wychodzę do pracy oczywiście takie zachowanie nie występuje. Ale jak tylko wrócę pies szczeka co najmniej kilkanaście razy przez kilka minut – aż się nim nie zainteresuję. CO ROBIĆ?

  5. Witam ,moj pies ,maly yoreczek 2 kg,jest tak niedobry z tym szczekaniem ze az nie lubie spacerow z nim poniewaz dla mnie to stres jest.musze przejsc przez ulice okolo 100m zeby wyjsc na pole na spacer.przez ta droge on caly czas szczeka,zaczyna juz w domu i az sie trzesie jak widzi ze biore smycz.Nie moge go w zaden sposob uspokoic a do tego ma taki piskliwy glos jakbym mu robila krzywde,ze az sasiedzi spogladaja przez okno co tam sie dzieje na ulicy.juz nie wspomne jak agresywnie reaguje na inne psy.po spacerze sie uspokaja i wracamy spokojnie do domu.dodam ze przez 8 miesiecy nie wychodzil nigdy na spaceryi chyba to jego szczekanie to objaw radosci.Jak moge go tego odzwyczaic jest u nas od 6 miesiecy i regularnie z nim wychodze.moze ktos da mi jakas rade,dziekuje i pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *