Home / Zachowanie / Jak oduczyć psa sikania w domu?

Jak oduczyć psa sikania w domu?

Jedną z pierwszych umiejętności, które powinien posiąść Twój pupil jest załatwianie potrzeb fizjologicznych poza domem. Nauka czystości wbrew pozorom nie jest zadaniem trudnym. Wymaga jedynie konsekwencji, dyscypliny i odrobiny cierpliwości.

jak oduczyć psa sikania w domu

Istnieje kilka szkół nauki czystości czworonoga. Nie mniej jednak, żadna nie zakłada wkładania psiego pyska w mocz czy kar cielesnych. Mimo to, niektórzy właściciele uskuteczniają wspomniane sposoby. Nie dość, że są to metody nieefektywne, to w dodatku mogą wywoływać u czworonoga niepożądane skutki i strach. Zdecydowanie rozsądniejszym rozwiązaniem jest nauka czystości metodami pozytywnymi. Właściwe zachowanie czworonoga powinno być chwalone oraz nagradzane. Dzięki temu czworonóg zrozumie czego od niego wymagamy.

Podkłady, maty i gazety – czy warto stosować?

Korzystając z mat, podkładów czy gazet musimy zdać sobie sprawę, że proces nauki sikania na zewnątrz znacznie się wydłuży. Wynika to z faktu, iż nasz pupil może odczytać to jako znak, że sikanie w domu jest jak najbardziej w porządku. Tym bardziej wtedy, gdy za załatwienie swoich potrzeb na macie postanowimy czworonoga nagrodzić.

Oczywiście, maty podkładowe są sporym ułatwieniem dla utrzymania czystości. Jednakże, pies może równie dobrze za odpowiednie miejsce do załatwienia swoich potrzeb uznać dywan i wykładzinę.

Jeśli mimo wszystko chcesz nauczyć psa sikania na matę to zajrzyj do tego artykułu.

Sygnały wysyłane przez czworonoga, czyli jak rozpoznać, że pies chce siku?

Psy wysyłają bardzo charakterystyczne sygnały, gdy chce im się siku. Przede wszystkim zaczynają węszyć i być niespokojne. Obwąchiwanie powinno stanowić sygnał, by jak najprędzej wyprowadzić czworonoga na zewnątrz. Staraj się obserwować swojego pupila. Po pewnym czasie zrozumiesz jak wygląda jego zachowanie przed załatwieniem potrzeby.

Oczywiście niekiedy zdarzyć się może, że szczeniak odda mocz bez większej zapowiedzi. Na taką sytuację nie mamy jednak większego wpływu.

Co zrobić, gdy widzimy, że pies sika w domu?

Jak już wspomnieliśmy, karanie czworonoga po fakcie nie ma większego sensu. Pies nie jest w stanie skojarzyć, że to co zrobił jest złe. Co innego w sytuacji, gdy przyłapiesz czworonoga na „gorącym uczynku”. Wówczas, należy głośno wypowiedzieć komendę „nie wolno” / „nie” / „brzydko” itp., a następnie przerwać proces oddawania moczu wynosząc go na trawnik lub matę.

Aby proces nauki załatwiania potrzeb poza domem miał pozytywny finał, musimy wykazać się odpowiednią dyscypliną i konsekwencją. Poniżej przedstawiamy jak „krok po kroku” oduczyć czworonoga sikania w domu.

 1. Wybór komendy
  Wybierz prostą komendę, którą będziesz stosować w celu zasygnalizowania czworonogowi wyjścia za potrzebą. Przykład: „siku”, „idziemy siku”, „siusiu” itd.
 2. Częste wyprowadzanie
  W pierwszym etapie nauki załatwiania się na zewnątrz będziemy zmuszeni do bardzo częstego wyprowadzania czworonoga. Przed wyjściem, wypowiedz głośno i wyraźnie wybraną komendę. Początkowo zaleca się wychodzić z psem co około godzinę.
 3. Nagradzaj psa
  Za każdym razem, gdy pies załatwi się na zewnątrz chwal i nagradzaj go, aby zrozumiał, że postępuje dobrze. Czworonóg zorientuje się, że takie zachowanie jest dla niego „opłacalne”.

Proces nauki czystości może trwać zarówno jeden dzień, jak i nawet kilka tygodni. Wszystko zależy od pojętności czworonoga, jasności wydawanych przez nas komunikatów oraz konsekwencji.

jak oduczyć psa sikania w mieszkaniu

Co zrobić, gdy pies sika pod nieobecność właściciela w domu?

Niestety, nauka czystości wymaga obecności właściciela w domu. Szczenię bez odpowiedniego procesu nauki nie jest w stanie pojąć, że załatwianie w domu jest złe. Dlatego też, warto zadbać o to, by pierwsze dni pupila w nowym domu były wolne od pracy.

Należy mieć również na uwadze, że pies pozostawiony na kilka godzin w domu może mieć po prostu pełen pęcherz. W szczególności dotyczy to przedstawicieli ras małych. W ich przypadku procesy trawienne następują szybciej, co wymusza potrzebę częstszego załatwiania się.

2 komentarze

 1. Ehh, nasz maluch (4 miesiące) obsikuje niemal wszystko! Wracając z pracy do domu, co najmniej kilka kałuż… już nie mam do niego sił. Jak jesteśmy w domu, to wszystko gra, ale po wyjściu do pracy istna masakra.

 2. Moja roczna sunia po całym dniu na dworze potrafi wrócić do domu i nasikać w łazience lub przedpokoju. Już nie mamy siły. Rano jak zwykle mamy niespodziankę na podłodze a jej nie chce się iść na dwór. Chowa się w mysiej dziurze aby tylko jej nie znaleźć

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *