Home / Zachowanie / Jak oduczyć psa biegania za samochodami?

Jak oduczyć psa biegania za samochodami?

Pogoń psa za samochodem, rowerem i innym poruszającymi się pojazdami może mieć tragiczne konsekwencje. Wpadnięcie pod koła często kończy się tragedią – utratą zdrowia lub życia. Dla bezpieczeństwa naszego czworonoga i własnego spokoju warto oduczyć psa biegania za wszelkimi pojazdami mechanicznymi.

jak oduczyć psa biegania za samochodami

Dlaczego pies biega za poruszającymi się pojazdami?

Wiele psów posiada silne instynkty łowieckie. Jeśli nie wypracujemy z czworonogiem zachowania zastępczego – istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą biec za wszystkim co się rusza.

Bieganie za samochodami może być swojego rodzaju walką o wcześniej oznaczoną (moczem) przestrzeń. Najczęściej dzieje się tak w przypadkach, gdy nie posiadamy ogrodzenia.

Pogoń za poruszającymi się autami może być również uwarunkowana przez zbyt małą dawkę aktywności fizycznej. Pies w ten sposób uwalnia energię, którą powinien pożytkować w inny, kontrolowany sposób.

Niekiedy psy, bieganie za autami traktują również jako świetną zabawę.

Jak oduczyć psa biegania za samochodami?

Te niebezpieczne zachowanie należy eliminować już w wieku szczenięcym. Wszak, stanowi ono naprawdę ogromne zagrożenie dla naszego pupila. O ile my możemy na niego uważać, o tyle kurier, listonosz czy inny nieświadomy gość może wyrządzić naszemu czworonogowi krzywdę.

Proces oduczania psa niepoprawnego zachowania wymaga ogromu cierpliwości. Nauka może potrwać nawet kilka-kilkanaście tygodni.

Odwracanie uwagi czworonoga
Jednym ze sposobów, które pozwalają uniknąć niepożądanego zachowania czworonoga jest odwracanie uwagi psa. W tym celu musimy nauczyć psa komendy „uwaga”.

  1. Pokaż psu smakołyk.
  2. Unieś smakołyk na wysokość oczu.
  3. W momencie, gdy pies spojrzy w Twoje oczy powiedz „uwaga” i nagródź psa.

Stosuj komendę „uwaga” profilaktycznie. Gdy usłyszysz nadjeżdżający samochód, zastosuj komendę i nagrodź psa.

Linka treningowa
Aby oduczyć psa biegania za samochodami pod naszą nieobecność (brak komendy „uwaga”) należy zastosować specjalną linkę treningową.

  1. Zastosuj linkę o długości 10/15 metrów.
  2. Stań w bezpiecznej odległości od nadjeżdżających samochodów (większej niż długość linki).
  3. Pozwól psu dobrze się rozpędzić.
  4. Pies sam wymierzy sobie karę (gwałtowne wyhamowanie).

Proces oduczania biegania za samochodami znacząco ułatwi znajomość komendy „nie!” / „nie wolno” itp.

Jeden komentarz

  1. Bardzo wartosciiowy art. Moj pies też biega za autami. Nigdy się jakoś tym nie przejmowałam. Nie on pierwszy nie ostatni. Ale tak z 2 tygodnie temu, gdy sąsiad wyjeżdżał z posesji moj Diego wpadł mu pod koła. Strasznie potem kulał ale szybko się z tego wylizał. Powoli zaczynam oduczac psa tego nawyku i na pewno wykorzystam wskazówki tutaj opisane. Także ku przestrodze kochani nie bagatelizujcie takiego poblemu u waszych psów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *