Home / Żywienie / Jak odchudzić psa?

Jak odchudzić psa?

Otyłość u psów to problem powszechny. Co trzeci pies ma nadwagę, a co dziesiąty jest otyły. Te zatrważające statystyki mają tendencję wzrostową, co potwierdzają weterynarze. Jak odchudzić psa? Co zrobić, by nasz pupil wrócił do optymalnej wagi i kondycji?

Nadwaga u psa – jak stwierdzić?

Nadwagę u psa stwierdza się, gdy nasz pupil przekracza masę prawidłową o 5%. Z kolei otyłość stwierdzana jest w momencie, gdy masa prawidłowa przekroczona zostaje o 20%.

Poziom tkanki tłuszczowej u psa można stwierdzić poprzez dotyk żeber. W przypadku większości ras wyczuwalność żeber (przy dotyku całą ręką) oznacza wagę w normie.

Jakie są przyczyny nadwagi i otyłości u psów?

Przede wszystkim za nadwagę lub otyłość odpowiedzialni są właściciele czworonogów. Wszak, to właśnie oni mają wpływ na ilość ruchu i pokarmy, które otrzymuje ich pupil. Tylko w nielicznych przypadkach nadwaga jest efektem choroby.

Nadwaga wywoływana jest przez dostarczenie organizmowi zbyt dużej ilości pożywienia względem ilości ruchu, którą raczy się pupil. Ponadto, wpływ na to mają wszelkiego rodzaju smakołyki, podjadanie między posiłkami i brak regularności.

Niektóre psy mogą wykazywać tendencję do otyłości. Poniżej prezentujemy czynniki mające wpływ na ten problem:

Rasa psa – niektóre rasy mają tendencję do tycia (genetyczną). Posiadając pupila rasy: Labrador Retriver, Spaniel, Cocker Spaniel, Beagle, Szkocki Terier i Jamnik długowłosy należy przykładać szczególną uwagę do odżywiania i aktywności, gdyż u tych ras szczególnie często stwierdza się nadwagę.

Sterylizacja/Kastracja – zmiana gospodarki hormonalnej u psów doprowadza do bezpośredniego wpływu na ośrodek sytości w mózgu czworonoga, co może skutkować pochłanianiem znacznie większej ilości pożywienia.

Wiek psa – zdecydowana większość psów otyłych nie przekracza wieku 10 lat. Wynika to ze zmian metabolicznych, które następują u psów starych.

Otyłość u psa – jakie niesie zagrożenia?

Otyłość u psa może doprowadzić do licznych chorób, których konsekwencją może być nawet śmierć naszego pupila.

Nadmierny poziom tkanki tłuszczowej wpływa na:

Układ oddechowy – otyłe psy mają zdecydowanie mniejszą wydolność i szybciej się męczą. Spowodowane jest to tym, iż przy otyłości znacznie zwiększa się zapotrzebowanie na tlen. Ponadto, zwężeniu mogą ulec górne drogi oddechowe.

Układ krążenia – nadmiar tkanki tłuszczowej doprowadza do zwiększenia ciśnienia krwi oraz pracy serca.

Układ ruchowy – zbyt duża masa ciała doprowadza do obciążenia stawów psa, co w konsekwencji skutkuje dyskopatią oraz chronicznym zapaleniem kości i stawów.

Ponadto, otyłość może mieć wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycę typu II, nadczynność kory nadnerczy, nadczynność tarczycy oraz brak prawidłowej termoizolacji w okresie letnim.

Odchudzanie psa

Proces odchudzania jest długotrwały i wymagający. By nie zagrozić bezpieczeństwu czworonoga trzeba podejść do tego rozsądnie i nie oczekiwać natychmiastowych rezultatów.

Jeśli masz wątpliwości co do przyczyn nadwagi – skonsultuj się z weterynarzem w celu wykluczenia chorób metabolicznych lub innych schorzeń mogących wpływać na nadmierne odkładanie się tkanki tłuszczowej.

Aby spalić nadmierną tkankę tłuszczową należy jednocześnie realizować plan ćwiczeń oraz zmienić nawyki żywieniowe psa.

Tworząc plan ćwiczeń należy uwzględnić poziom zaawansowania otyłości. W przypadku dużych zaniedbań należy rozpocząć od spacerów, a dopiero z czasem zwiększać intensywność ćwiczeń (trucht, szybki bieg).

W przypadku diety należy ustalić zapotrzebowanie czworonoga (zależne od rasy i wielkości psa), by móc stworzyć odpowiednio zbilansowany jadłospis. Dieta nie powinna stanowić „głodówki”. Musi być zdrowa i pełnowartościowa.

Dieta dla psa z nadwagą

Jadłospis psa z nadwagą powinien składać się z 3-4 zbilansowanych posiłków podawanych o stałych porach. Ilość podawanej karmy należy wyznaczać przy zastosowaniu wagi kuchennej, aby uniknąć zwiększenia podaży (np. stosując inne formy miary).

Pamiętaj: jeżeli pies przyzwyczajony jest do otrzymywania smakołyków, należy zmniejszyć posiłki o odpowiednią wartość energetyczną.

W przypadku odchudzania psa – bardzo ważnym jest dobór odpowiedniej jakości karmy. Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju specjalistycznych karm dla czworonogów z nadwagą.

Sprawdź także

Dieta suki karmiącej

Suka karmiąca nie tylko musi zregenerować swój organizm po porodzie, ale także wykarmić cały miot. …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *