Home / Zachowanie / Jak nauczyć psa sikania na matę?

Jak nauczyć psa sikania na matę?

Nauka czystości to jedno z pierwszych zadań jakie czeka na właściciela szczeniaka. Choć, kilkutygodniowy pies nie kontroluje swoich potrzeb fizjologicznych, to warto już od samego początku pokazać poprawny wzorzec zachowania.

jak nauczyć psa sikania na matę

Jak nauczyć szczeniaka sikać na matę?

jak nauczyć psa sikać na matę

Naukę czystości rozpoczynamy już od pierwszych dni pobytu szczeniaka w domu. Im dłużej będziemy zwlekać, tym trudniej będzie psu zrozumieć czego tak naprawdę od niego oczekujemy.

Kilkutygodniowy szczeniak oddaje mocz dosłownie co chwilę. Dlatego też, jego upilnowanie jest bardzo trudne. Co więcej, kwarantanna szczepienna sprawia, że wychodzenie na dwór ze szczeniakiem jest wykluczone. Wówczas, jedynym rozwiązaniem jest nauka sikania psa na specjalną matę.

Na samym początku ilość właściwych miejsc do sikania musi być większa niż jeden. Warto rozłożyć maty w kilku pomieszczeniach, tak by pies jak najprędzej trafił z potrzebą właśnie w to miejsce. Kiedy tylko pies odda mocz na matę powinniśmy pochwalić i nagrodzić takie zachowanie. Wraz z upływającym czasem, pies zrozumie za co jest nagradzany i świadomie zacznie sikać na wyznaczone miejsca. Liczbę mat należy stale redukować, aż do pozostawienia tylko jednej.

Kiedy szczeniak chce sikać?

Aby jeszcze nauczyć szybciej psa czystości, musimy wiedzieć jak pies zachowuje się przed oddaniem moczu. Szczeniaki zwykle:

  • obwąchują podłogę
  • są niespokojne, kręcą się
  • piszczą
  • uciekają do innych pomieszczeń

Takie sygnały są krótkotrwałe, dlatego poprawne ich odczytywanie jest kluczowe. Pies nie potrzebuje zbyt dużej ilości czasu na podjęcie decyzji o oddaniu moczu w danym miejscu.

W momencie kiedy pies zacznie zachowywać się w ten sposób należy spokojnie przetransportować go w miejsce, w którym robienie siku jest dozwolone (podkład higieniczny/gazeta). Kiedy pies będzie próbował zmienić miejsce, należy uparcie, ale ze spokojem przenosić go na matę. Jeśli w ciągu 1-2 minut szczeniak nie załatwi swojej potrzeby, to należy odpuścić – być może źle odczytaliśmy jego sygnały.

kiedy szczeniak chce sikać

Psy załatwiają się zawsze po przebudzeniu, posiłku i po zabawie. W tym czasie warto dodatkowo wzmożyć czujność.

Co zrobić, gdy przyłapiemy psa na oddawaniu moczu w niewłaściwym miejscu?

nauka psa sikania na matę

Kiedy złapiemy psa na gorącym uczynku, to powinniśmy z należytym spokojem przerwać czynność i przenieść psa na matę. Kiedy szczeniak dokończy siusiać w wyznaczonym miejscu należy psa pochwalić i nagrodzić.

Nigdy nie karaj i nie krzycz na czworonoga za niewłaściwe zachowanie. Pies nie zrozumie za co został ukarany. Może przestraszyć się do tego stopnia, że nie będzie chciał sikać w Twojej obecności.

Jak długo powinna trwać nauka sikania na matę?

Czas nauki czystości zależy nie tylko od podatności na szkolenie danego czworonoga, ale także od nas samych. Systematyczna, cierpliwa praca nad każdym elementem wychowania prędzej czy później przyniesie efekt.

Nauka może zarówno trwać kilka dni, jak i nawet kilka tygodni. Warto zaakceptować fakt, iż tak naprawdę więcej zależy od nas samych – naszej cierpliwości i konsekwencji, aniżeli od czworonoga.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *