Home / Zachowanie / Jak nauczyć psa komendy „zdechł pies”

Jak nauczyć psa komendy „zdechł pies”

„Zdechł pies” to komenda dosyć skomplikowana, której nauka może okazać się czasochłonna. Z całą pewnością trzeba będzie przeprowadzić kilkanaście sesji treningowych. Efekt sztuczki jest jednak bardzo widowiskowy.

jak nauczyć psa komendy zdechł pies

Nauka komendy zdechł pies powinna być realizowana metodą małych kroków. Pies nie jest bowiem w stanie pojąć wszystkiego na raz. Komenda ta wymaga wykonania całej sekwencji ruchów.

Nauka komendy „zdechł pies”

Naprowadzanie do pozycji leżącej bocznej ze smakołykiem
Pozycją wyjściową czworonoga jest „waruj”. Gdy pies spokojnie sobie leży, wykorzystujemy smakołyk i naprowadzamy psa do leżenia w pozycji bocznej.

Wybierz wygodniejszą stronę dla psa (każdy czworonóg ma inne preferencje). Smakołyk trzymając w palcach zbliż do nosa czworonoga i przesuń rękę w kierunku grzbietu psa. Gdy pies położy się na boku, a jego głowa będzie dotykała podłoża – pochwal i nagrodź czworonoga.

Podawaj smakołyki w takiej pozycji, by pies nie musiał odrywać głowy od podłoża. Ćwiczenie powtarzaj w maksymalnie kilku seriach.

Naprowadzanie do pozycji leżącej bocznej bez smakołyka
Kiedy pies zacznie przyjmować odpowiednią pozycję z dużą regularnością, możemy przejść do kolejnego etapu – naprowadzania bez smakołyka. Nadal obficie nagradzamy za przyjęcie odpowiedniej pozycji.

Na tym etapie warto powoli zaznajamiać psa z gestem (np. „palce ułożone w kształcie pistoletu), by w dalszej części łatwiej było mu skojarzyć to, czego od niego oczekujemy.

Nauka całej sekwencji ruchów
W momencie kiedy czworonóg sprawnie przyjmuje pozycję boczną z leżenia, to należy przygotować go do wykonania całego szeregu czynności. To najtrudniejszy etap nauki, w którym psy muszą wytężyć swoje umysły.

Obojętnie w jakiej pozycji znajduje się pies, to musimy poprzez wydawanie komend doprowadzić go do pozycji leżącej bocznej. Wydajemy szereg poleceń „siad” – „leżeć” – „zdechł pies”. Początkowo możemy naprowadzać psa. Z czasem jednak pupil zrozumie czego od niego oczekujemy.

Bardzo ważne jest to, aby chwalić i nagradzać psa dopiero wtedy, gdy prawidłowo wykona cały szereg wydawanych poleceń.

Nauka reakcji na komendę słowną i/lub gest
Gdy pupil z łatwością kładzie się na boku z każdej pozycji wyjściowej, ograniczamy całkowicie liczbę gestów. Sztuczka ta może być wyjątkowo widowiskowa, gdy pupil będzie reagował na jedno z haseł takich jak „pif-paf”, „bang bang”, czy dźwięk oddawanego strzału.

Finalny gest i komenda jest dowolny. Pies po kilku-kilkunastu udanych, nagrodzonych próbach powinien w pełni zrozumieć, to czego od niego oczekujemy.

nauka komendy zdechł pies

Nauka komendy „zdechł pies” wymaga cierpliwości. Realizacja złożonych komend jest sporym obciążeniem dla umysłu czworonoga, co znacząco może wydłużyć czas nauki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *