Home / Zachowanie / Jak nauczyć psa komendy „leżeć” / „waruj”?

Jak nauczyć psa komendy „leżeć” / „waruj”?

Jedną z podstawowych komend, które powinien znać każdy pies jest „leżeć” / „waruj”. Jej nauka jest bardzo prosta. Warto wyszkolić psa w takim stopniu, by reagował szybko bez względu na panujące warunki.

Zanim zabiorą się Państwo za naukę komendy „leżeć” / „waruj” należy zadbać o to by pies poznał i poprawnie reagował na komendę „siad”.

nauka komendy leżeć / waruj

Nauka komendy „leżeć” / „waruj”

 1. Pokaż psu co oznacza komenda
  Wydaj komendę „siad”. Następnie pokaż psu wcześniej przygotowany smakołyk. Przesuwaj od nosa, ku dołowi (do podłogi). Pies powinien podążać za nagrodą. W momencie kiedy ugnie przednie łapy, a jego brzuch dotknie podłogi, należy wyraźnie powiedzieć „waruj” / „leżeć”, a następnie pochwalić psa.
 2. Zrezygnuj z naprowadzania smakołykiem
  Po udanych próbach z naprowadzającym smakołykiem należy zrezygnować z tej formy zachęty do położenia się. Wypowiadaj komendę „waruj” / „leżeć” i naprowadzaj psa samą dłonią. Za każdą udaną próbę nagradzaj i chwal pupila.
 3. Trenuj w wielu miejscach
  Z początku trening powinien odbywać się w cichym, spokojnym miejscu. Z czasem gdy pies zacznie reagować na komendę w domu, należy wymagać realizacji polecenia w innych, coraz mniej komfortowych miejscach – w parku, samochodzie itd..
 4. Nagradzaj rzadziej
  Ostatnim etapem jest systematyczne odkładanie nagród. Pies powinien być posłuszny bez względu na to czy dostanie smakołyk czy nie. Wystarczy raz na jakiś czas nagradzać aby nastąpiło zjawisko wzmocnienia sporadycznego. Dzięki temu pupil będzie wiedział, że posłuszeństwo w każdym momencie może okazać się „opłacalne”.

Należy pamiętać, że komenda zawsze powinna brzmieć tak samo. Nie można wymagać od czworonoga by reagował takim samym zachowaniem na dwa różne od siebie słowa.

Psa nie należy karać za brak posłuszeństwa. Powinno się wykazywać cierpliwość i konsekwencję, co z całą pewnością przyniesie pozytywny rezultat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *