Home / Zachowanie / Jak nauczyć psa komendy „daj łapę”?

Jak nauczyć psa komendy „daj łapę”?

Komenda „daj łapę” może służyć jako forma powitania z naszym pupilem. Stanowi jedną z podstawowych sztuczek. Większość psów nie ma problemów z jej przyswojeniem.

jak nauczyć psa komendy daj łapę

Nauka komendy „daj łapę”

Przed nauką komendy „daj łapę”, warto zadbać o to by pies potrafił realizować polecenie „siad”. Ułatwi to cały proces nauki. Przed rozpoczęciem szkolenia zadbaj o to, by pies był spokojny i wyciszony. Przygotuj kilka atrakcyjnych smakołyków. Naukę tej komendy możemy podzielić na trzy etapy:

 1. Umieść smakołyk w dłoni
  Smakołyk powinien znajdować się w zamkniętej dłoni. Wystaw ją do psa, tak by próbował wydobyć go łapą. Za każdą taką próbę – nagradzaj i chwal czworonoga.
 2. Dodaj polecenie słowne
  W kolejnym kroku dodaj polecenie słowne „daj łapę” / „łapa” w momencie. Za każdym udaną próbę – nagradzaj czworonoga.
 3. Wycofaj smakołyk z dłoni
  Po kilku udanych próbach wycofaj smakołyk. Stosuj polecenie „daj łapę” i za każdą udaną próbę dalej nagradzaj.

Początkowo częstotliwość nagradzania czworonoga powinna być bardzo wysoka. Z czasem jednak, należy nagradzać psa za wykonanie zadania rzadziej, wykorzystując przy tym zjawisko tzw. wzmacniania sporadycznego. Oznacza to, że nasz pupil nie spodziewając się kiedy może dostać nagrodę – będzie posłuszny, niezależnie czy ją otrzyma, czy też nie.

Pojedyncza sesja szkoleniowa nie powinna być dłuższa niż kilkanaście minut. Zwykle pies przyswaja tę komendę już podczas pierwszego treningu.

Uwaga! Nie ciągnij psa za łapę, gdyż może to skutkować niepożądanymi reakcjami – podgryzaniem czy wycofywaniem łapy. W ten sposób bardzo szybko możemy zniechęcić czworonoga do dalszej nauki.

Jeden komentarz

 1. Moja psina chyba nie potrafi tego pojąć 😀 za kaźdym razem gdy próbuję ją tego nauczyć to od razy za łapą idzie mordka, która podgryza mi rękę !! Nie wiem czy to jakaś nadpobudliwość czy ja do tego jakoś źle podchodzę.
  Co prawda nie robiłam tego ze smakołykiem zamkniętym w dłoni. Myślałam że wystarczy wyciągnąć do niej rękę w czasie wypowiadania komendy. Tym bardziej że inne psy szybko łapią o co chodzi.
  tak więc wypróbujemy sposób wyszczekanego 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *