Home / Zachowanie / Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Reakcje psów na przypinanie smyczy do obroży lub szelek bywają bardzo różne. Niektóre psy ze spokojem pozwalają zapiąć karabińczyk, inne uciekają i chowają się. Różne zachowania towarzyszą również podczas samego spaceru: część psów spokojnie chodzi przy nodze, a inne ciągną i szarpią, aby zyskać trochę swobody.

jak nauczyć psa chodzić na smyczy

Spacery z psem gwarantują pupilowi odpowiednią dawkę ruchu, kontakt z otoczeniem zewnętrznym i innymi psami. To niezbędne elementy do prawidłowego rozwoju czworonoga.

Nawet jeśli dysponujemy dużą posesją lub mieszkamy na wsi, gdzie nasz pies może biegać wolno, to i tak warto nauczyć czworonoga umiejętnego chodzenia na smyczy. Wszakże, wyjazd w inne miejsce lub wizyta u weterynarza może wymagać założenia obroży i spaceru na smyczy.

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Nauka chodzenia psa na smyczy powinna odbywać się już w wieku szczenięcym. Choć, pies na pierwsze spacery może udać się dopiero po dwóch tygodniach po wszystkich szczepieniach, to nic nie stoi na przeszkodzie by szkolenie początkowe przeprowadzić w domu.

nauka chodzenia psa na smyczy

Przygotowanie:

1. Oswajanie psa z obrożą
Pozwól psu obwąchać obrożę. Dopiero wtedy, gdy zaznajomi się ze swoją nową obrożą, załóż mu ją na szyję. Pies początkowo może być bardzo zainteresowany, aczkolwiek po chwili zabawy powinien całkowicie zapomnieć o tym, że ma coś na szyi. Powtórz czynność kilka razy, aż do czasu gdy pupil będzie z pełną swobodą pozwalał zakładać sobie obrożę.

2. Oswajanie psa ze smyczą
Smycz można przypinać dopiero wtedy, gdy pies nie reaguje na obecność obroży na swojej szyi. Początkowo należy pozwolić obwąchać przypinany sprzęt, a następnie w formie zabawy uczyć czworonoga chodzenia na smyczy.

3. Spacery w domu
Pies podczas pierwszych domowych spacerów powinien chodzić za właścicielem. Początkowo można zachęcać czworonoga zabawką lub przysmakiem, aby zrozumiał o co nam chodzi. Jeśli pies zatrzymuje się lub szarpie smycz – należy to ignorować i iść dalej. Każdy spacer powinien kończyć się dopiero wtedy, gdy pupil jest obok właściciela.

4. Pierwszy spacer na zewnątrz
Podczas pierwszej wizyty na świeżym powietrzu, trudno oczekiwać od czworonoga, że będzie szedł przy nodze. Tym bardziej, że całe otoczenie będzie dla niego swojego rodzaju nowością. Dlatego też, pierwsze spacery warto przeprowadzać w miejscach możliwie cichych i mało absorbujących uwagę.

Podobnie jak w przypadku chodzenia na smyczy w domu, należy ignorować szarpanie smyczy i zatrzymywanie się czworonoga. Dzięki temu pies zrozumie, że takie zachowanie nie przynosi żadnego efektu i nie będzie praktykował go w przyszłości.

Nauka chodzenia na smyczy

Pies musi zrozumieć fundamentalną kwestię, a mianowicie to, że właściciel jest przewodnikiem i to on decyduje o wyborze trasy i tempie spaceru. Na żadnym z etapów nauki pies nie może decydować za właściciela.

Podczas nauki chodzenia warto używać jednej komendy, typu „do nogi”, „za mną”, czy „chodź”. Za poprawną reakcję, należy regularnie go nagradzać. Nagrody i pochwały należy ograniczać wraz z rozwojem naszego pupila.

Warto przy tym zauważyć, że w naukę chodzenia na smyczy powinien być zaangażowany każdy członek rodziny. Dzięki temu pies będzie posłuszny podczas spaceru wobec każdego kto go prowadzi, a nie tylko osoby, która nauczyła go dobrego nawyku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *