Home / Żywienie / Jak często karmić psa?

Jak często karmić psa?

Prawidłowe żywienie psa ma wpływ na kondycję fizyczną oraz psychiczną czworonoga. Funkcjonowanie organizmu psa zależne jest nie tylko od rodzaju przyjmowanych pokarmów, ale także od częstotliwości ich podawania.

Jak często karmić szczeniaka?

Dieta młodego psa (do 6 miesiąca) powinna zawierać trzy-cztery posiłki, które należy serwować o regularnych porach. Odstępy pomiędzy posiłkami powinny być równe. Dzięki temu praca układu pokarmowego będzie stabilna.

jak często karmić szczeniaka

Należy również pamiętać, by posiłki zawsze były serwowane w tym samym miejscu i naczyniu. Pies musi posiadać stałe miejsce na miskę, co wpływa na poczucie bezpieczeństwa.

Jak często karmić dorosłego psa?

Dieta dorosłego psa powinna zawierać jeden-dwa posiłki. Pora podawania pokarmów powinna być stała. Należy jednak mieć na uwadze, że dorosłe psy nie powinny jeść bezpośrednio przed i po wyczerpującej aktywności fizycznej.

jak często karmić dorosłego psa

Zaleca się, aby posiłki były podawane nie szybciej niż dwie godziny (przed lub po) wykonaniu pracy.

Indywidualne zapotrzebowanie psa

Receptura karmy musi być dostosowana indywidualnie, dlatego też zaleca się korzystać ze specjalistycznych karm dedykowanych dla danych ras. Producenci uwzględniają w nich takie czynniki jak:

  • wielkość psa
  • aktywność
  • tryb życia (przeznaczenie)
  • cechy rasowe

Alternatywnie można karmić psa domowym jedzeniem lub stosować dietę BARF. W tych przypadkach ustalenie dziennej dawki jest nieco trudniejsze, wymaga specjalistycznej wiedzy na temat danej rasy.

Możliwe konsekwencje nieprawidłowego żywienia

Złe nawyki żywieniowe, dokarmianie pomiędzy wyznaczonymi posiłkami lub nieograniczony dostęp do pokarmu może skutkować problemami związanymi z pracą układu trawiennego (choroby żołądka i jelit), nadwagą oraz otyłością. Zbyt duża dawka psich smakołyków może również doprowadzić do tego, że pies nie będzie chciał jeść pełnowartościowych posiłków.

Jeden komentarz

  1. Czy to że mój pies ma ciągły dostęp do jedzenia jest błędem? Nie jest jakimś głodomorem. Sam wybiera sobie pory jedzenia. Nie zjada wszystkiego na raz, nie jest łapczywy. Ja dosypuje mu tylko karmy średnio raz na dwa dni i też nie jakieś wielkie ilosci. Jak to wygląda u was?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *