Home / Rasy / Szpice i psy w typie pierwotnym / Husky syberyjski – charakterystyka i opis rasy

Husky syberyjski – charakterystyka i opis rasy

Husky syberyjski to pies sklasyfikowany w V grupie FCI (szpice i psy w typie pierwotnym). Jak sama nazwa wskazuje – pochodzi z Syberii, gdzie wykorzystywany był jako pies pociągowy. Jego wysoka wytrzymałość i bardzo duża tolerancja na mróz sprawiały, że czworonóg ten doskonale odnajdował się w panującym tam trudnych warunkach.

husky syberyjski

Husky zostały sprowadzone na Alaskę w czasach tzw. gorączki złota, gdzie brały udział w wyścigach psich zaprzęgów. Obecnie psy te wykorzystywane są we wszelkich psich dyscyplinach bazujących na sile oraz wytrzymałości, a mianowicie: canicrossie, bikejoringu, dogtrekkingu czy backpakingu.

Syberyjski husky to pies o wyjątkowej urodzie. Posiada średniej wielkości głowę i charakterystyczne, wysoko osadzone, stojące i trójkątne uszy. Jego oczy zazwyczaj mają jasnoniebieską barwę. Umaszczenie przedniej części głowy i podbrzusza jest białe. Pozostała sierść może przyjmować kolory od czystobiałego do czarnego. Husky posiada gęsto owłosiony i nisko osadzony ogon, a jego szata jest dwuwarstwowa i gruba.

Husky syberyjski pielęgnacja

Husky to psy, których pielęgnacja może okazać się dosyć absorbująca. Najwięcej czasu spędzimy podczas zabiegów pielęgnacyjnych sierści. Dwuwarstwową, grubą szatę należy szczotkować dwa razy w tygodniu, wykorzystując do tego twardą szczotkę. Włosy rozczesujemy drucianą szczotką z gładko zakończonymi szpilkami.

Husky linieją dwa razy do roku. Wówczas to włosy wypadają w bardzo szybkim tempie. Wielu, niedoświadczonych właścicieli może wręcz traktować to jako objaw chorobowy. Wypadającą sierść należy codziennie wyczesywać, aby jak najszybciej umożliwić wzrost nowych mieszków włosowych.

husky syberyjski - pielęgnacja

Kąpiel husky’ego należy realizować raz na kilka miesięcy. Zabieg ten przeprowadzać należy z wysoką starannością. Rasa ta ma grubą, nieprzemakalną sierść, więc aby dostać się do samej skóry musimy dokładnie rozprowadzać szampon ruchami kolistymi. Ze względu na charakterystykę szaty tego czworonoga, po kąpieli, psa należy dokładnie osuszyć.

Zadbać należy również o odpowiednią higienę jamy ustnej (mycie zębów lub stosowanie specjalistycznych gryzaków dentystycznych), uszu oraz oczu (cykliczne zabiegi przy wykorzystaniu preparatów do pielęgnacji tychże części ciała).

Husky syberyjski opieka – jak się opiekować?

Ta rasa psów wymaga bardzo dużej ilości różnego rodzaju ćwiczeń, spacerów i biegania. Potrzebuje sporej przestrzeni, nie nadaje się do życia w bloku. Kiedy ma zbyt dużo energii to może wykazywać działania destrukcyjne.

husky syberyjski - opieka

Ma przyjazny stosunek do innych psów. Jednakże, ze względu na swoje gabaryty i ogromną wręcz aktywność, nie należy pozostawiać go samego z rasami miniaturowymi. Uwielbia się bawić – zarówno z dorosłymi, jak i dziećmi.

Husky syberyjski wychowanie – jak wychować?

Nieodpowiednio socjalizowany i wychowywany pies tej rasy może sprawiać wiele kłopotów swojemu właścicielowi. Czworonogi, które nie otrzymują dostatecznej dawki ruchu, mają tendencję do uciekania.

Husky nie jest zbyt podatny na szkolenie. Nie mniej jednak, przy odpowiedniej konsekwencji i zaangażowaniu właściciela można nauczyć go pełnego posłuszeństwa.

Husky syberyjski żywienie – jak karmić?

Żywienie psa tej rasy wymaga indywidualnie zbilansowanej diety. Wszakże, wszystko zależy od aktywności, którą zapewniamy czworonogowi. Pies powinien być żywiony pełnowartościowymi karmami. Dietę husky’ego warto wzbogacać kompleksami minerałowo-witaminowymi, gdyż u psów tej rasy często stwierdza się niedobory, szczególnie cynku.

husky syberyjski - żywienie

Ze względu na swoje pochodzenie, wielu właścicieli i hodowców decyduje się na stosowanie diety BARF, opierającej się na surowym mięsie i kościach. O wadach i zaletach tego rozwiązania mogą Państwo przeczytać w tym artykule.

Najczęściej zadawane pytania

Czy husky szczekają?

To rasa, która szczeka niezwykle rzadko. Husky uznawany jest za mało hałaśliwego psa.

Czy husky są groźne?

Prawidłowo prowadzony pies nie jest groźny ani agresywny.

Kiedy i dlaczego husky wyje?

Husky zazwyczaj wyją w celu przywołaniu stada (domowników). Dziać się może tak w momencie pozostawienia czworonoga samego w domu.

2 komentarze

  1. Piękne są. Marzy mi się taki Husky, ale póki mieszkam w bloku to nie chcę mu robić „krzywdy”.

  2. Witam. Mam rocznego huskiego i mieszkam w bloku. Nie prawda jest ,że nie można ich trzymać w bloku. Codzienne spacery, bieganie po lesie i socjalizacja z inni psami np.na wybiegu i pies jest wymęczony. Huskie uciekaja jak są trzymane w domach i ogródkach,wlasciel myśli ,że taki huski pobiega w ogrodzie i to wystarczy. Ucieczka psa murowana.
    Więc powielanie teoria ,że huskiego nie można trzymać w bloku to bzdura.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *